dinamo zagreb - tottenham hotspur | uefa europa league | season 2021/2022

Tottenham – Dinamo 0:2 | Plave u prvoj utakmici osmine finala Europske lige “uništio” dvostruki strijelac Harry Kane

Dinamo baš nije imao sreće – Tottenham Hotspur, točnije Harry Kane, pobijedio je Plave sa svoja dva gola. U prvom ogledu osmine finala Europske lige Tottenham je u Londomu pobijedio Dinamo rezultatom 0:2 i tako napravio veliki posao. Točnije, Englezi već razmišljaju o sljedećem krugu natjecanja. No, lopta je okruga i o konačnom će putniku u četvrtfinale ipak će odlučivati maksimirski uzvrat koji se igra u četvrtak, 18. ožujka 2021. godine. Prvi gol je u 24. minuti “zakuhao” krilni napadač Erik Lamela koji je na lijevoj strani terena prihvatio loptu, othrvao se Lovri Majeru pri čemu mu se otvorio slobodan prostor. Utrčao je u kazneni prostor i s desetak metara pogodio suprotnu vratnicu. Lopta se odbila usamljenom Kaneu koji ju je s lijeve strane na rubu peterca mirno poslao u mrežu.

Novi je pogodak postignut je u drugom dijelu i to u gotovo identičnom intervalu kao i u prvom poluvremenu – nakon 24 minute igre. Desni bek Serge Aurier dočekao je dugu dijagonalu sa suprotne strane i efektno u punom naletu volejem ubacio pred vrata. Ondje ju je uspio odbiti Kevin Theophile, ali samo do sveprisutnog Kanea koji ju je odmah potom spretno primio, pronašao poziciju na udarac i poslao u gol.

Nije se Dinamo samo tako predao. Protiv engleske momčadi koja je protiv plavih igrala u punom sastavu Plavi su se čvrsto postavili i kreirali solidan obrambeni blok. Štoviše, na samom otvaranju utakmice, u 42. sekundi, otvorio se prostor Mislavu Oršiću na lijevoj strani. Povukao je kontranapad, ali ga je pratio Tottenhamov branič Davinson Sanchez i omeo u ključnom trenutku. Dinamov krilni napadač nije uspio dobro zahvatiti loptu i ona se otkotrljala u ruke vratara Huga Llorisa.

Dominik Livaković u 20. je minuti, nakon ubačaja s desna, nogom izbio loptu ispred nadirućeg Lamele

No, već je u sljedećoj minuti na drugoj strani pokušao zaprijetiti Luka Ivanušec nakon što mu je loptu spretmo spustio Oršić, no s 15 ju je metara lansirao preko gola. Udarac je okušao i Bruno Petković koji je, nedugo nakon Tottenhamova vodstva, sa 18 metara “zagrijao” Huga Llorisa.

Najbolju su priliku plavi imali u 60. minuti. Tada je Ivanušec u kontranapadu oštro ubacio s desnoga krila, Petković na “drugoj vratnici” osvanuo sam, ali je pucao pored gola. Tottenhamov igrač Gareth Bale, uz Kanea svakako prva zvijezda momčadi, u igru je ušao u 64. minuti. Čim je ušao, u svom prvom dodiru s loptom je “modrićevskim” efektnim vanjskim felšom s desnoga krila zavrnuo na drugu vratnicu. Tamo je loptu dočekao Steven Bergwijn, ali je Livaković spretnom reakcijom uspio spriječiti pogodak.

Nedugo nakon drugoga gola domaćih Petković je ubacio s lijeva, a Ben Davies u zadnji trenutak u petercu ispred Lirima Kastratija izbio u korner. U smiraju utakmice pokušao je Bale iz slobodnoga udarca, lopta je letjela po gredu, ali je Livaković uspio boksati izvan igrališta. Više o Garethu Baleu doznajte na Wikipediji.

O utakmici: Europska liga, osmina finala, prva utakmica

Tottenham Hotspur Stadium: Tottenham Hotspur – Dinamo 2:0
– Strijelci: 1:0 Kane (24.), 2:0 Kane (70.)
– Sudac: Serdar Gözöbüyük (Nizozemska)
– Gledatelja: utakmica bez gledatelja

• Tottenham Hotspur: Lloris – Aurier, Sanchez, Dier, Davies – Ndombele (72. Hojbjerg), Sissoko; Lamela (64. Bale), Alli (64. Bergwijn), Son (64. L. Moura) – Kane (84. Vinicius) / Trener: Jose Mourinho
  • Dinamo Zagreb: Livaković – Ristovski, Lauritsen, Theophile, Leovac – Ademi (90. Franjić), Jakić; Ivanušec, Majer (64. Kastrati), Oršić (64. Atiemwen) – Petković (78. Gavranović)