split - cibona :: 5. kolo - liga za prvaka - ht premijer liga :: 11. travanj 2023.

Split i Cibona odigrali susret 5. kola Lige za prvaka – Vukovi su pobijedili Žute sa 77:75 i ponovo preuzeli vrh HT Premijer lige

Split i Cibona su međusobno igrali u 5. kolu Lige za prvaka, a Vukovi su pobijedili domaćina sa 77:75 i osvojili važne bodove. I dodajmo, Cibosi su sada ponovno na prvom mjestu HT Premijer lige! A što se tiče susreta koji se igrao na Gripama u utorak, 12. travnja 2023. godine, tijekom prvih nekoliko minuta igrala se prilično tvrda košarka. Naime, Cibona je pravom defanzivnom reakcijom željela izbrisati lagani poraz protiv Zadra prije nekoliko dana. A igrači trenera Josipa Sesara su u tome i uspjeli…

Dodajmo da su Vukovi primili prvi koš tek nakon tri minute igre. Ali još je važnije kako je Split do kraja četvrtine ubacio još samo jednu loptu iz igre. Cibosi su inzistirali na komunikaciji vanjske linije s Ljubičićem i Mazalinom, a kada se otvorio prostor, Kapusta bi zabijao izvana. Stoga je prva četvrtina okončana visokim vodstvom Cibone od 22:6, uz poene sa svih strana. Dodajmo da je Cibona nakon 10 minuta vodila sa 7:2 u asistencijama, a Split je pogodio samo dvije lopte iz 15 pokušaja uz tricu 0-8.

No, Zagrepčani su prelagano izgubili veliki dio prednosti početkom druge dionice. Punih 6 minuta i 15 sekundi Cibona nije zabila niti koša, a Split se približavao unatoč i dalje niskoj razini preciznosti. Ipak, Žuti su dramatično popravili skok i u tom segmentu igre njihova je prednost postala opipljiva pa tako i mogućnost da zabiju iz druge ili treće šanse. Nakon 10 promašenih trica pogodili su igrači Srđana Subotića preko Shortera i serijom 12-0 smanjili na 22:18. Cibona je do odmora odbila splitski napad laganim koševima Ljubičića i tricom Kapuste te su na poluvremenu ponovno imali finu rezultatsku prednost od 35:24.

Osnovni statistički elementi i dalje su bili na gostujućoj strani

Osim skoka kojega je preuzeo Split. Dodajmo da je momčad Josipa Sesara defanzivno izgledala odlično, dopustivši Splićanima samo 30% preciznosti šuta. U prvome dijelu najbolji igrači Cibone bili su Ljubičić s 10 i Kapusta s 9 poena i 4 asistencije.

A u vrtlogu svojih oscilacija, domaćin je u drugi dio susreta krenuo prilično furiozno. Split je brzo, točnije nakon samo četiri minute, nadoknadio 11 koševa razlike, izjednačivši na 37:37. Bilo je u tom razdoblju puno tehničkih grešaka i izgubljenih lopti, a s druge strane Žuti su pogađali s linije slobodnih bacanja. Uzvratila Cibona preko Kapuste i Aranitovića odvojivši se na 48:40.

Očekivano, posljednja je četvrtina donijela pregršt uzbuđenja. Zanimljivo je kako u posljednjih 10 minuta niti jedna ekipa nije imala prednost veću od tri poena. Proradio je šut s velikih daljina i to s obje strane. U jednom malom dijelu od četiri minute Split je pogodio tri, a Vukovi dvije trice. No, pravi junak završnice je bio Ivan Majcunić. On je tada ubacio čak četiri trice i to redovito u kritičnim trenucima. Zanimljivo je da su Splićani prvi puta poveli u 33. minuti preko Vuke, a Majcunić je i tada reagirao s druge strane igrališta pogođenom tricom. Dodajmo da je još jedna njegova dalekometna lopta završila je na pravom mjestu za vodstvo Cibone 69:66 i to na 80 sekundi prije završetka utakmice.

Utakmica Split – Cibona je tada “uplovila” u seriju slobodnih bacanja s obje strane

No, za razliku od prvog dijela, Cibona je gađala skoro bez greške. Ipak, pet sekundi prije kraja Majcunić pogađa samo jedno slobodno bacanje za vodstvo 77:75. Splićani su potrošili svoje minute odmora pa je Mavra pretrčavši cijeli teren zaustavljen u suparničkom bloku bez pokušaja šuta koji bi eventualno donio izjednačenje. Dakle, ovo je izrazito značajna Cibonina pobjeda u Splitu i to protiv direktnog konkurenta na vrhu. Više o HT Premijer ligi doznajte na mrežnoj stranici na adresi hks-cbf.hr/ht-premijer-liga.

Sesarova je ekipa imala četiri dvoznamenkasta strijelca. Ljubičić je ubacio 17 poena uz šut 8-9. Aranitović i Majcunić postigli su po 16, a potonji je imao i 7 skokova. Kapusta je odigrao najviše, čak 39 minuta, potrošivši se malo na kraju. Ponovno je imao double-double učinak od 12 koševa i 11 asistencija. U domaćim redovima Mavra je zabio 22 poena, ali nitko od njegovih suigrača nije ubacio preko 10 pa ni Shorter kojeg je Cibona ukrotila.

Što o ovom susretu misle treneri Sesar i Subotić?

“Ovo je bila vrlo tvrda utakmica koju smo većim dijelom susreta kontrolirali. Dok je Ljubičić bio svijež i dok je iskakao u picku mi smo držali ritam i bili uspješni. Majcunić je, pak, povukao u presudnim trenucima. Moram reći da je vidljivo kako smo i Split i mi u padu. I ne toliko u fizičkom smislu, koliko u psihičkom. Naime, veliki broj utakmica ipak dolazi na naplatu. AdmiralBet ABA liga sada završava i bitno je održati tenziju i fokus za završnicu hrvatskog prvenstva. Čestitam svojim igračima. Veliko srce i htijenje u situaciji kada nas je sve manje i kada smo prilično umorni”, rekao je Josip Sesar, trener Cibone.

“Obje su momčadi u padu. Znali smo da će se Cibona skupiti u reketu, ali smo promašivali otvorene šuteve na početku. No, ne mogu igračima ništa prigovoriti. Vratili smo se, pronašli energiju u drugom dijelu, ali smo propustili naš trenutak kada smo poveli. Razigrao se Majcunić i poništio svu našu energiju. Žao mi je tog posljednjeg brzopletog napada. Nismo više imali minutu odmora u kojoj bismo se dogovorili drukčije”, rekao je Srđan Subotić, trener Splita.