rapid wien - dinamo zagreb | uefa europa league 2021/2022

Rapid – Dinamo 2:1 | Bečani pobijedili Plave u 3. kolu Europske lige – West Ham je već osigurao prolaz skupine

Bečki Rapid je vrlo dobrom i agresivnom igrom pobijedio Dinamo rezultatom 2:1 u utakmici 3. kola skupine H Europske lige. Podsjetimo, susret se igrao u četvrtak, 21. listopada 2021. godine s početkom u 18.45 sati. Ovom pobjedom su Bečani došli do svojih prvih bodova u ovom natjecanju i bodovno se izjednačili s Dinamom i Genkom.

Dodajmo da će se isti suparnici sučeliti i u sljedećem, 4. kolu, koje se igra u četvrtak, 4. studenog, na stadionu Maksimir. A spomenimo i da je ovom Dinamovom porazu “kumovao” i prinudni izlazak iz igre Brune Petkovića. Naime, on je zbog ozljede morao napustiti teren već u 39. minuti.

SK Rapid je od samog starta krenuo vrlo agresivno. Ercan Kara u 6. je minuti sam istrčao pred Dinamovog golmana Dominika Livakovića koji je spretnom reakcijom uspio odbiti loptu. Več tri minute kasnije brzi bečki desni branič Kelvin Arase projurio je po krilu i spasio naoko izgubljenu lopta koja je već letjela u aut. Potom je uz vješt dribling uspio ubaciti loptu u sredinu, gdje se neometan našao Marco Grüll i iz prve ju s 12 metara poslao u kut.

Dinamo se vratio u igru u 24. minuti sjajnom reakcijom Mislava Oršića

Bruno Petković je prekršajem zaustavljen pred kaznenim prostorom na lijevoj strani. Iz slobodnog udarca loptu je ubacio Josip Mišić. Rapid je uspio izbiti loptu, ali samo do Luke Ivanušeca koji ju je iz prve vratio pred gol gdje ju je spretno dočekao Mislav Oršić. Efektno ju je primirio desnom nogom i u sljedećem dodiru munjevito lansirao u mrežu.

Samo 10 minuta kasnije domaći su ponovno vodili. Grüll je ubacio iz slobodnoga udarca s lijeve strane, a kapetan Maximilian Hofmann ju je glavom skrenuo u mrežu. Dinamo je na samom kraju prvog dijela bio u sjajnoj prilici za izjednačenje. Petković je povukao polukontru, poslao loptu ulijevo za Oršića koji je iz obećavajuće situacije poslao u ruke vrataru.

Na startu drugog poluvremena Dinamo je odmah zaprijetio

Nakon nekoliko dodavanja na lijevoj strani Bartol Franjić utrčao je s lijeva, ali njegova je lopta završila u bloku. Plavi su pritiskali u završnici i nastojali uloviti izjednačenje, no nisu uspjeli stvoriti konkretnu priliku. Pritom je i ukrajinska sutkinja Kateryna Monzul posve podlegla kaotičnoj atmosferi koju su kreirali domaći igrači u svojoj nakani da ukradu što više vremena. Dodajmo da je sudačka nadoknada vremena ukupno trajala 5 minuta i 3 sekunde, od čega je lopta izvan igre bila ukupno 4 minute i 8 sekundi.

Spomenimo da su među istaknutijim igračima na utakmici bili Dominik Livaković i Ercan Kara. Livaković je standarno dobro branio, a Kara je tri puta opasno zaprijetio Dinamovom golu. U 13. ga je minuti zaustavio Livaković, u 30. je lansirao loptu preko gola, dok je u 69. pokušao postići gol silovitim udarcem iz okreta s 18 metara. No i ovaj put je maksimirski čuvar mreže uspio obraniti udarac.

West Ham je pobijedio Genk

Dinamo je porazom od Rapida u Beču malo zakomplicirao situaciju u skupini. No, sjajna vijest je stigla iz LondonaWest Ham je pobijedio Genk 3:0. Takvim raspletom u Londonu i Beču na polovici natjecanja u skupini H se stanje “iskristaliziralo”. Wet Ham United ima maksimalan učinak od 9 bodova, a sve tri ostale momčadi imaju po jednu pobjedu i dva poraza. Tako Dinamo, Rapid i Genk imaju po tri boda.

West Ham sigurno prolazi skupinu kao pobjednik, što znači da odlazi u nokaut fazu Europske lige. Dinamo će se tako boriti za drugo mjesto s Rapidom i Genkom koje od ove sezone vodi u baraž za nokaut fazu. A zanimljivo je da i treće mjesto jamči prolaz dalje i to u nokaut fazu Konferencijske lige. Plavi su trenutno druga momčad skupine H jer imaju najbolju gol-razliku u utakmicama s austrijskim i belgijskim klubom, a to im daje prednost u odnosu na njih, iako su bodovno izjednačeni.

Europa liga – skupina H – 3. kolo: Rapid Beč – Dinamo Zagreb 2:1

• SK Rapid Wien: Gartler – Stojković, Greiml, Hofmann (90+2. Wimmer) – Arase (89. Schick), Aiwu, Ljubičić, Ullmann; Kara (89. Kitagawa) – Fountas (70. Ballo), Grüll; Trener: Dietmar Kühbauer; web: skrapid.at;
  • GNK Dinamo Zagreb: Livaković – Ristovski (78. Moharrami), Lauritsen (46. Šutalo), Theophile, Franjić – Mišić; Menalo, Gojak (46. Baturina), Ivanušec (78. Tolić), Oršić – Petković (39. Andrić); Trener: Damir Krznar; web: gnkdinamo.hr;