hrvatska - turska | košarka - basketball | croatia - turkey

Hrvatska – Turska 84-71 – Hrvatska uvjerljivom igrom pobijedila Tursku i osigurala nastavak kvalifikacija za Olimpijske igre u Parizu 2024. godine

U finalu pretkvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre igrali su u nedjelju, 20. kolovoza 2023. godine, Hrvatska i Turska košarkaška reprezentacija. A u ovom važnom susretu u Istanbulu Hrvatska je pobijedila Tursku sa čak 13 koševa razlike! Na kraju je bilo 84-71, a Hrvatska je tako osigurala prolazak u kvalifikacije, točnije, nastavila je svoj put prema Parizu.

Što se tiče utakmice Hrvatska – Turska, već je u petoj minuti Hrvatska vodila 16-8, a nakon prve četvrtine bilo je i 10 koševa razlike (24-14). Sjajna obrana potpuno je blokirala sve putove prema hrvatskom košu, a kada je stigla napadačka mirnoća koju su u drugoj četvrtini serijom trica, točnije po njih tri, pokazali Dario Šarić i Mario Hezonja, Hrvatska je zagospodarila parketom i potpuno kontrolirala igru i rezultat. I tako je na poluvremenu bilo +19 za Hrvatsku (48-29).

U trećoj četvrtini susreta krenuo je vanjski šut domaćina, prvenstveno Furkana Korkmaza. t zako je u jednom trenutku bilo samo šest poena prednosti na hrvatskoj strani (57-51). No, sjajni Šarić odgovara tricom, a na nju se nadovezuje Jaleen Smith dvicom za ponovni bijeg na dvoznamenkastu prednost (62-51). S 11 poena viška ušlo se i u posljednju četvrtinu (66-55), a nju je tricom otvorio Smith. Hrvatski Amerikanac je novom tricom nakon tri i pol minute igre doveo Hrvatsku do +16 (76-60), a u zadnjoj četvrtini ruku je namjestio i Dario Drežnjak. Tada je bilo 79-63, a put prema pobjedi je bio širom otvoren.

Josip Sesar kao izbornik ima devet susreta sa reprezentacijom i devet pobjeda!

Hrvatsku su do pobjede predvodili Dario Šarić (22 poena i 11 skokova), Mario Hezonja (16 poena, 5 skokova), Jaleen Smith (14 poena), Goran Filipović (10) te Ivica Zubac (8 poena,10 skokova). Na ovaj način Josip Sesar je s devet pobjeda u devet susreta započeo svoj izbornički mandat. No, on je ostvario i prva dva cilja reprezentacije – plasman u kvalifikacije za Eurobasket i u kvalifikacije za Olimpijske igre. Više o Hrvatskoj košarkaškoj reprezentaciji doznajte na mrežnim stranicama na adresi hks-cbf.hr.

“Imali smo sjajno ljeto. Svi smo dobro kliknuli, dobro se povezao i stožer i ekipa i ljudi iz vrha Saveza. Ali i novinari koji su bili ovdje s nama. Drago mi je što smo sami sebi dali priliku da ponovno imamo radno ljeto u kvalifikacijama za Olimpijske igre. Nadam se da će se ova atmosfera preliti i na kvalifikacije za Europsko prvenstvo te da ćemo svi zdravi dočekati ljeto i pokušati napraviti dobar posao”, rekao je Josip Sesar, izbornih Hrvatske, ali i trener Cibone.

“Što se same utakmice tiče, znali smo da će oni u jednom trenutku postati agresivni i na to smo pripremali igrače. I vratili su se na samo sedam koševa razlike. Međutim, svaki put kada smo produžili napad došli smo do otvorenog šuta i do pogotka. Sasvim smo zasluženo osvojili ovaj turnir. I da dodam, ovdje je igralo nekoliko NBA igrača, a ostali su euroligaški ili EuroCup igrači, tako da nije bilo lako. To je fizička košarka s velikim tijelima, no jako smo se dobro pripremili. Znali smo kako kojeg igrača treba braniti, a napadali smo točno tamo gdje imamo šansu. No, presretan sam. Ljetu je nažalost kraj, a što se košarke tiče. Ali isto sam tako sretan što ću doći kući vidjeti djecu i ženu”, dodao je Sesar.