dinamo zagreb | hrvatski nogometni superkup | 2022.

Dinamo osvojio Superkup u sezoni 2022/2023 | Plavi su na Maksimiru pobijedili Bile na jedanaesterce rezultatom 4:1

Dinamo i Hajduk su otvorili novu nogometnu sezonu 2022./2023. – na stadionu Maksimir igrao se novi vječni derbi, ali i utakmica Hrvatski nogometni Superkup. Na slavlje i ponos svih Dinamovih navijača, Plavi su pobjednički umarširali u novu sezonu i već na samom startu osvojili veliki trofej – Rabuzinovo sunce.

Dinamo je nakon 0:0 u 90 minuta igre boljim izvođenjem jedanaesteraca s 4:1 svladao Hajduk i osvojio svoj sedmi Superkup! No, doista je pravo čudo kako je ova utakmica uopće došla do jedanaesteraca. Hajdukov vratar Lovre Kalinić napravio je nemoguće i sačuvao svoju mrežu netaknutom. Kalinić se posebno iskazao u zadnjih 45 minuta kada je Dinamo vršio pravu opsadu splitskoga gola. Plavi su nemilosrdno rešetali suparnički bedem, ali su i propustili realizirati čak osam velikih prilika.

Pri izvođenju jedanaesteraca svi Dinamovi nogometaši su bili precizni. Pogodili su Bruno Petković, Mislav Oršić, Robert Ljubičić i Luka Ivanušec. Kod Hajduka jedini je pogodio Marko Livaja. Jan Mlakar je pucao preko gola, a Dinamov vratar Dominik Livaković obranio je udarac Josipa Vukovića.

Što je zapravo nogometni superkup?

Hrvatski nogometni superkup natjecanje je u kojem se nadmeću osvajači trofeja iz prethodne sezone – nacionalni prvak i pobjednik Kupa. Dvoboj za Superkup neće se održati ako neka momčad u istoj sezoni osvoji dvostruku krunu – hrvatsko prvenstvo i Kup. Dodajmo da je ovo bilo 13. izdanje hrvatskoga Superkupa pri čemu je Dinamo osvojio svoj sedmi pokal. Pet puta slavio je Hajduk te jednom Rijeka.

Podsjetimo, GNK Dinamo Zagreb dvostruku je krunu osvojio čak 12 puta dok su Hajduk i Rijeka po jednom. Ne računajući godine u kojima je neka momčad osvojila dvostruku krunu, u povijesti samostalne Hrvatske još su samo četiri slučaja u kojima, iz različitih razloga, nije odigran dvoboj za ovaj pokal. Više o nogometnom natjecanju koje se u sezoni 2022./2023. zove SuperSport Hrvatski nogometni kup doznajte na Wikipediji.

Ante Čačić je zadovoljan što je Dinamo uzeo Superkup

“S obzirom na to da je ovo prva utakmica i nama i Hajduku u novoj sezoni, možemo reći da je bila dobra. A dobar je bio i sam dekor. S te strane moramo biti zadovoljni. Prvo poluvrijeme je bilo u egalu, imali smo u tom dijelu jednu čistu priliku. U drugom smo poluvremenu dominirali, ali zahvaljujući vrataru Lovri Kaliniću utakmica je otišla do jedanaesteraca gdje smo mi pokazali koncentraciju i mirnoću. U nedjelju je slobodan dan, a od ponedjeljka ćemo se pripremati za start prvenstva i našu crnu mačkuLokomotivu. Nemamo vremena za slavlje”, rekao je trener Ante Čačić.

“Iako djeluje tako, emocije nisam ih zatomio. Uostalom ovo je moj drugi Superkup. Jednom sam slavio s Mariborom protiv Olimpije, a sad i s Dinamom protiv Hajduka. Čestitam mojim igračima. Utakmica nam je poslužila kako bismo probali neke stvari koje će nam trebati u dogledno vrijeme. A kada se pritom poklopi i taj rezultat, naravno da je zadovoljstvo potpuno. U prvom poluvremenu nismo u sredini stajali najbolje, bili smo previše razvučeni. Tek smo zakoračili u natjecateljski ritam i tek smo izašli iz pripremnog dijela. Ni Hajduk niti mi još nismo na razini na kojoj trebamo biti. Ali bit ćemo uskoro”, dodao je staloženo Čačić. Cijeli razgovor možete pogledati u video prilogu.