gnk dinamo zagreb - pfc ludogorets razgrad I liga prvaka 2022.- 2023.

Dinamo je u 3. pretkolu Lige prvaka preskočio Ludogorets – u play-offu ih čeka norveški Bodo/Glimt

Dinamo je s s dvjema pobjedama preskočio bugarski Ludogorets u 3. pretkolu Lige prvaka! Nakon pobjede od 2:1 u prvom ogledu u Razgradu, u utorak, 9. kolovoza 2022. godine Plavi su i na svom travnjaku slavili s uvjerljivih 4:2. Dinamo je pobjedom nad Ludogoretsom osigurao plasman u play-off Lige prvaka, a tamo ga čeka norveški Bodo/Glimt. Oni su u ovom pretkolu pobijedili litavski Žalgiris – nakon 5:0 u prvom ogledu u Norveškoj, u uzvratu u Vilniusu bilo je 1:1.

Prvi susret je na rasporedu u utorak, 16. kolovoza 2022. godine u Norveškoj. Uzvrat se igra osam dana kasnije – u srijedu, 24. kolovoza, u Zagrebu na stadionu Maksimir. Dodajmo da ukoliko Plavi pobijede Bodo/Glimt plasirat će se u grupnu fazu Lige prvaka. No, ukoliko budu poraženi, europsku nogometnu sezonu će nastaviti u skupini Europske lige. Više informacija o sljedećem Dinamovom protivniku doznajte na njihovoj službenoj klupskoj stranici na adresi glimt.no.

Osim što je Dinamo nadigrao Ludogorets, gosti su sami sebe oslabili nepromišljenim grubim startovima. Naime, nakom samo 17 minuta isključen je gostujući vezist Dominic Yankov. 17 minuta prije kraja isključen je i brazilski ljevokrilni napadač Rick, a pet minuta prije kraja ista sudbina je snašla i stopera Žana Karničnika.

Arijan Ademi je susretom Dinamo – Ludogorets odigrao 96. europsku utakmicu u plavom dresu

Utakmica Dinamo – Ludogorets će se pamtiti i po tome što je kapetan Dinama Arijan Ademi povećao svoj učinak na vrhu igrača s najviše europskih nastupa u Dinamovoj povijesti. On je protiv Ludogoreca odigrao svoju 96. utakmicu u UEFA-inim natjecanjima, što je za čak 20 utakmica više od drugoplasiranog Sammira. S druge strane, Mislav Oršić dvama je pogocima dodatno povećao prednost na vrhu ljestvice najboljih Dinamovih strijelaca u povijesti europskih nadmetanja. Trenutačno se zaustavio na 25 pogodaka. Drugoplasirani Bruno Petković s ovim pogotkom ima 17, a legende plavih Slaven Zambata i Igor Cvitanović po 15…

“Čestitam svojim igračima, ostvarili su zacrtani cilj. On je bio da dođemo do play-offa Lige prvaka i time minimalno osiguramo skupinu Europske lige. Zahvaljujem svima koji su na ovom putu bili uz nas. Vjerujem da ste svi primijetili da smo odigrali vrlo dobro prvo poluvrijeme. Ušli smo zaista na pravi način i došli do tri vrijedna gola. Međutim, dogodila se ta zadnja minuta u prvom dijelu i taj primljeni pogodak. Imali smo dvojicu igrača opterećenih žutim kartonima, zato sam ih ostavio u svlačionici. Baš kad smo krenuli u drugi dio uslijedio je korner iz kojeg smo primili gol za 3:2. Ipak je bio stres za momčad kad dođeš od 3:0 do 3:2 u dvije minute igre. U tom dijelu nismo, uvjetno rečeno, dobro kontrolirali loptu”, rekao je Ante Čačić, trener Dinama.

Ali, najvažnije je pobijediti…

“Bez obzira na to što imamo igrača više, čak i dvojicu, a na kraju trojicu, kad suparnik čeka na svojoj polovici nema razloga zabijati se u blok i trošiti se. Treba biti mudriji. Ujedno smo morali voditi računa da za tri dana slijedi derbi s Hajdukom pa tri dana kasnije i play-off Lige prvaka. Kad se sve zbroji i oduzme, mislim da je Dinamo više nego zasluženo prošao. To što su gosti dobili crvene kartone… Pa nisam ih dao ja nego sudac. Dogodilo im se nešto slično kao i prije 10 godina, a to je da na psihološkom planu nisu bili na pravoj razini. Naši igrači zaslužuju samo pljesak i potporu jer zaista nije lako gurati na dva fronta, a mi to činimo. Ovom smo utakmicom riješili život klubu, povećali koeficijent Hrvatske u UEFA-i i omogućili da provedemo cijelu jesen u skupini europskih natjecanja”, dodao je trener Čačić.

“Moram dodati da nisam vodio čudniju utakmicu, ali evo, dogodi se. Bila je luda i ona protiv Ludogoretsa prije 10 godina, ali sad nismo ušli u dramu u zadnjim minutama. Na treningu nikad ne vježbamo igru u polju 10 na 8 ili 10 na 7… Kažem, nije bilo potrebe zabijati se u njihov blok i tražiti peti i šesti gol i sebi raditi problem, iako smo to nepotrebno činili. Trebali smo biti mudriji. Imali smo i grešaka u samom pasu, ali razgovaramo o utakmici u kojoj je Dinamo prošao dalje. Razgovaramo o tome da u kontinuitetu igramo u skupinama europskih natjecanja… Osim toga, imali smo ne baš lakog suparnika”, smatra Čačić.