cvjetni trg - trg petra preradovića - zagreb | srpanj 2017.

Životni stil i potrošačke navike mladih od 16 do 30 godina su vrlo zanimljive | Doznajte rezultate istraživanja koje je doznalo brojne pojedinosti

Životni stil i potrošačke navike mladih od 16 do 30 godina zaista su vrlo zanimljive. Na primjer, gotovo svi mladi te dobi posjeduju pametni telefon, a najčešće s prijateljima komuniciraju putem raznih aplikacija. Brinu o zdravlju i fizičkoj aktivnosti, često putuju, vole kuhati i politički su neutralni. Još uvijek većinom žive s roditeljima, ali štede, planiraju osnivanje obitelji i djecu. I najviše ih zabrinjavaju ekološke teme, siromaštvo i terorizam…

U prosincu 2019. godine Hendal je proveo istraživanje na 500 ispitanika u dobi od 16 do 30 godina. I to kako bi bolje upoznao njihove navike, životni stil i stavove. A to je istraživanje pokazalo da 57 posto ispitanih još uvijek živi s roditeljima. No, svaki treći od njih živi s partnerom. Većina ih planira i brak i djecu. Tako 50 posto ispitanih kaže da će sasvim sigurno ili vjerojatno to učiniti, dok je njih 13 posto već u braku. Kad je pak riječ o djeci, 70 posto ih planira imati djecu, dok ih 9 posto već ima djecu.

U pogledu navika kupnje, istraživanje pokazuje kako 57 posto mladih pridaje marki srednju važnosti prilikom kupnje. 23 posto markama pridaje veliku važnost, dok svaki treći ispitanik prije kupnje zna koju će marku kupiti, a tek onda bira proizvod. O proizvodima se najčešće informiraju preko preporuka prijatelja i obitelji. A svaki treći ispitanik navodi kako često kupuje preko interneta. dok njih 59 posto preko interneta kupuje povremeno.

Najčešće se kupuje na eBayu, a od kategorija koje se kupuju najzastupljenije su odjeća i komercijalna elektronika

Oko 70 posto ispitanih navodi kako su uglavnom ili u potpunosti financijski samostalni. A glavni izvor dobivanja informacija i savjeta iz područja financija dobivaju od banaka. Vlastitu nekretninu za sada ne posjeduje njih 59 posto, ali je planiraju kupiti. Redovito zato štedi 39 posto ispitanih, a oko 35 posto ih štedi povremeno.

Kad je riječ o tehnologiji, praćenju medija i društvenim mrežama istraživanje Hendala pokazalo je da polovina mladih svakodnevno gleda televiziju. No gotovo svi posjeduju pametni telefon. Na njemu se zadržavaju više od tri sata dnevno, a od toga svaki treći i više od šest sat. A koriste ga najčešće za dopisivanje, odnosno komunikaciju s drugima.

Društvena mreža koja se najčešće koriste je Facebook i on im ponekad pomaže kreirati životni stil

27 posto njih prati i influencere na domaćoj sceni. Najčešće se prate Ella Dvornik i Andrea Andrassy. U slobodno vrijeme, mladi najčešće provode vrijeme s obitelji, a 42 posto navodi kako često i kuha, čak češće nego što u prosjeku izlaze u klubove, kafiće, kino ili kazalište. Od hobija, najprisutniji je sport, a njime se bavi 43 posto mladih. I dodajmo, u njihov životni stil se baš i ne uklapa čitanje – oni u prosjeku pročitaju oko 10 knjiga godišnje. Od glazbenih žanrova preko polovice mladih navodi kako sluša zabavnu glazbu, dok 39 posto navodi kako sluša narodu glazbu. Pop je zastupljen sa 49 posto, a rock sa 44 posto. Kao najpopularniji domaći glazbeni izvođač izdvaja se Petar Grašo, a osoba s kojom bi se najradije družili na jedan dan jest Luka Modrić.

Sa prijateljima najčešće kontaktiraju preko aplikacija, dok svaki treći navodi i osobni kontakt kao najčešći oblik socijalizacije. Mladi vrlo često i putuju. 57 posto njih navodi kako su turistički putovali u zadnja tri mjeseca. Najčešće putuju po Europi, točnije po Austriji, Sloveniji i Italiji. A od domaćih destinacija najčešće posjećuju Zagreb.

Preko 90 posto mladih svakodnevno konzumira kuhani ručak

A općenito češće jedu hranu pripremljenu kod kuće. Općenito za sebe smatraju da znaju kuhati. Mladi većinom brinu o svom zdravlju te po tom pitanju najviše vjeruju liječnicima. U prosjeku spavaju sedam sati te se bave sportom ili fizičkom aktivnošću.

Zaposleno je 53 posto ispitanih, 12 posto ih je nezaposleno i u potrazi za poslom. 19 posto ih studira, a 13 posto studira i radi. Zaposleni su u prosjeku donekle zadovoljni svojim poslom, a idealni posao je onaj koji nudi dobru plaću (64 posto) i dobro radno okruženje (44 posto). Oko 60 posto mladih navodi kako razmišljaju o pokretanju vlastite tvrtke, a na pitanje bi li zbog posla preselili u drugu državu 33 posto odgovorilo je kako bi to možda učinili. 19 posto kaže da vjerojatno bi, a 14 posto bi ih preselilo sasvim sigurno.

Mladi smatraju da generalno imaju dobar životni stil

Budući da je riječ o mladima koji su važna biračka skupina, zanimljiva su i pitanja o političkim preferencijama. U istraživanju Hendala oko 50 posto ispitanih potvrdilo je da uvijek izlazi na izbore, a njih 46 posto pritom nema političkih preferencija. Mlade ne zanimaju političke stranke, ali niti sindikati. Tako ih čak 92 posto nije u članstvu niti jedne političke stranke, a 95 posto ih nisu članovi sindikata.

Mladi iskazuju nisko povjerenje u institucije, a neutralni su po pitanju povjerenja u vojsku, Europsku uniju, policiju i NATO savez. Od globalnih društvenih problema, 47 posto ih navodi kako su zabrinuti za siromaštvo, 40 posto za terorizam u svijetu, a vrlo su zabrinuti i za ekološke teme – 37 posto njih za onečišćenje okoliša, a 31 posto za globalno zatopljenje. Osobno bi najnegativniji utjecaj na njihov život imalo dobivanje otkaza, poplava u stanu ili kući te prekid veze sa dugogodišnjim partnerom ili partnericom. Više o Hendalu doznajte na mrežnoj stranici na adresi hendal.hr.

Tagged