Spotify, servis za digitalni streaming glazbe, u utorak, 14. srpnja 2020. godine, svoje je područje djelovanja proširio na 13 novih zemalja. A među njima se našla i Hrvatska. Što ovaj korak znači za hrvatsku glazbu te koje sve mogućnosti Spotify nudi svojim korisnicima, ali i koji se sadržaji Hrvatske diskografske udruge mogu pronaći na Spotifyju, možete pročitati u nastavku ovog teksta.
Spotify je svoje iskustvo slušanja glazbe otvorio za trinaest zemalja predvođenih Rusijom. A među njima su se, uz Hrvatsku, našle sve zemlje regije. Točnije, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Slovenija i Srbija. Ali i Bjelorusija, Kazahstan, Moldavija i Ukrajina. “Lansiranje na novih trinaest tržišta izrazito je značajan trenutak za Spotify“, rekao je potpredsjednik kompanije Gustav Gyllenhammar. Također, on je dodao i da se radi o zemljama sa rastućim tržištima glazbenog streaminga.
- PROČITAJTE VIŠE: Servisne informacije Zagreb | Popis dežurnih gradskih službi i korisnih gradskih informacija
“Dolazak digitalnih servisa u Hrvatsku velika je prekretnica za cjelokupnu domaću glazbenu industriju. Ne sumnjam da će Spotify dodatno doprinijeti popularizaciji digitalnih servisa. Ali i da će naći put do brojnih novih korisnika u Hrvatskoj, što me izrazito veseli. Drago mi je i da će svi ljubitelji glazbe imati priliku koristiti usluge koje u svijetu postoje već neko vrijeme. Ukratko, našem tržištu događa se veliki digitalni razvoj”, rekao je Želimir Babogredac, predsjednik Hrvatske diskografske udruge i direktor diskografske kuće Croatia Records.
Spotify je ovo širenje popratio objavom na službenim stranicama koja glasi – “sretan broj 13”!
Takođe, početak rada je obilježen i naslovom “Spotify je sada dostupan u Rusiji, Hrvatskoj, Ukrajini i 10 ostalih europskih tržišta”! “Značaj dolaska Spotifyja najbolje je ilustrirati podatkom kako 52 posto ljudi na svijetu upravo švedski servis koristi kao glavnu mobilnu aplikaciju za slušanje glazbe”, istaknula je Maja Vidmar Klarić, direktorica ZAPRAF-a. A ona je dodala i kako će sasvim sigurno i publika u Hrvatskoj prepoznati atraktivnost koju nudi ovaj streaming servis.
A entuzijazam poslovnog glazbenog eko sustava u Hrvatskoj je jako velik i to s razlogom. Naime, prihodi od digitalnih servisa u našoj zemlji tijekom prošle, 2019. godine, porasli su za 42,7 posto. I taj podatak djeluje poticajno za domaće glazbenike, posebice u doba svjetske zdravstvene krize. “Smatram da su svi servisi koji mogu pomoći glazbenicima da njihova djela dođu do publike – dobrodošli. To naročito vrijedi u ovom vremenu kad su ostali bez najmoćnijeg promotivnog oružja, a to su živi nastupi”, rekao je Mile Kekin, frontmen grupe Hladno pivo.
Streamanje glazbe najpopularniji je način slušanja glazbe. A o njegovoj popularnosti govori podatak kako je tijekom 2019. godine na taj način preslušano preko četiri bilijuna pjesama. Dodajmo da se iz to broja čudnog naziva nalazi čak 12 nula. Također, uspon pretplate na servise doseže brojke koje se izražavaju u milijardama. A u ukupnom glazbenom poslovanju prihodi od streamanja iznose čak 56,1 posto.
Playliste kao novo iskustvo osobnog uživanja u glazbi
Istraživanje i slušanje glazbe na Spotifyju izrazito je ugodno iskustvo kojemu pomažu mnogobrojni alati i algoritmi. Oni donose lokalizirane preporuke na temelju osobnog slušanja pjesama i glazbenih interesa, a mogu se pronaći putem niza općih, specijaliziranih i personaliziranih playlista. Prema podacima koje donosi Business of Apps, Spotify ima preko četiri milijarde playlista od kojih je njih dvije tisuće lansirano upravo ovoga tjedna.
Također, tvrtka je objavila kako je s lansiranjem servisa u 13 zemalja predstavljeno i 200 playlista koje će glazbenike iz regije prezentirati ljubiteljima glazbe iz cijelog svijeta. Hrvatska diskografska udruga na svojemu kanalu na Spotifyju razvit će set playlista prema žanrovima i raspoloženjima, slično načinu na koji se one razvijaju na servisima Apple Music i Deezer. I zato od danas i na Spotifyju možete uživati u odabiru čak 100 aktualnih domaćih pjesama za ovo ljeto na playlisti ljetno.
Spotify for Artists
“Veseli me dolazak Spotifyja u Hrvatsku jer iskreno vjerujem da će pomoći nama koji glazbu stvaramo i živimo od nje. Ali i da će nam pomoći u još boljem povezivanju s publikom. Moram priznati da sam i prilikom objavljivanja zadnjeg singla dobila puno upita o tome kada će ta glazba biti dostupna na Spotifyju. I evo – ta vremena dolaze!”, rekla je Vanna povodom dolaska Spotifyja u Hrvatsku.
I zaista – posebna pozornost poklanja se izvođačima. Servis nudi platformu Spotify for Artists s alatima koji glazbenicima, menadžerima i diskografima pomažu u praćenju statistika o slušanju njihove glazbe u realnom vremenu. Omogućuje im kompletnu sliku traženosti i korištenja njihovih novih izdanja dajući im priliku za bolje razumijevanje publike, povezivanje s obožavateljima i bolje vođenje poslovanja.
Ovaj digitalni servis je prava svjetska streaming perjanica
Švedska audio tvrtka sinonim je za glazbeni streaming. No, do tog statusa tvrtka je došla ciljanim poslovnim operacijama koje su pokrenute od samog osnutka 2006. godine. Otvaranjem trinaest glazbenih tržišta, među kojima se nalazi Hrvatska, streaming servis je dostupan na 92 teritorija uz priliku da dobrano poveća svoj utjecaj na svjetsko glazbeno poslovanje. Na servis dnevno dolazi do 40.000 pjesama, dok njegov katalog broji više od 50 milijuna pjesama.
Tijekom travnja 2020. godine objavljeno je da Spotify ima 286 milijuna aktivnih korisnika, od čega je 130 milijuna njegovih pretplatnika. S novim paketom zemalja predvođenih Rusijom, tvrtka je došla do tržišta koje broji četvrt milijarde ljudi!
A Hrvatska je jedno od područja na kojemu uživanje glazbe na najudobniji način novoga doba uživa uzlet. Dolasku Spotifyja prethodio je ovogodišnji ulazak servisa Apple Music i snaženje slušanja glazbe na Deezeru i servisu YouTube Music. Više o Spotifyju doznajte na njihovim mrežnim stranicama na adresi spotify.com.