igor vuk torbica | 2020.

Igor Vuk Torbica, jedan od najboljih mladih kazališnih redatelja, preminuo u 33. godini

Trenutak u kojem se tragično prekine mlad život trenutak je u kojem u jednom svom dahu zastane čitav svijet i potpuno je nevažno radi li se ovdje o pokušaju racionalizacije neobjašnjivog ili tek naivnom načinu na koji možemo potražiti utjehu u trenucima potpunog besmisla, jer je ovaj svijet napustio Igor Vuk Torbica, a riječ je prije svega o činjenici… Kazalište je zastalo. Svjesno je da je negdje iz dubine njegova srca zaista izvučena životna sila koja ga je gradila autentičnim rukopisom. A koji će biti nemoguće nastaviti ili nadopisati.

Igor Vuk Torbica ima profesionalni put koji je bio zaista jedinstven, buran i beskompromisan. Teatrologinja Nataša Govedić u svojoj je kritici predstave Tit Andronik na jednom mjestu zapisala kako predstava “(…) ne zazire pred teškim Shakespeareovim pitanjima, niti ga pokušava popularizirati na način prigušivanja nelagode (…)” što kao misao može biti preneseno u same temelje Torbičine poetike te njegova razumijevanja kazališta kao mjesta u kojem je moguće sve i u kojem postoji samo jedna zabrana, a to je ona o zaobilaženju istine. Njegovo je kazalište u svakoj svojoj slici bilo kontinuirano putovanje do nas samih, istovremeno oslobađajuće i bolno, jednostavno i neobjašnjivo u svom efektu.

Igora Vuka Torbicu su, kako hrvatski tako i regionalni pratitelji kazališta, opisivali kao mladu regionalnu kazališnu zvijezdu. Njegov je profesionalni put zaista bio u svakom smislu strelovit. Od ispitne predstave Pokojnik nagrađene nagradom Hugo Klein te odmah uvrštene na repertoar Jugoslovenskog dramskog pozorišta preko von Kleistovog Razbijenog krčaga u istom kazalištu, brojnih produkcija u Hrvatskoj i susjednim zemljama pa sve do najnovijeg naslova dogovorenog prije nekoliko dana, a planiranog u idućoj sezoni u Zagrebačkom kazalištu mladih.

Upravo je za ZeKaeM Igor Vuk Torbica bio osobito vezan

Tako je napravio dvije produkcije koje su bez sumnje ostavile veliki trag u suvremenom hrvatskom kazalištu. To su bile hrabre interpretacije Shakespeareove tragedije Tit Andronik te prije svega nezaboravnog uprizorenja Tollerovog Hinkemanna. A to je bila predstava koja je odmah po premijeri doživjela kultni status u čitavoj regiji. Prilikom gostovanja spomenute predstave u Narodnom pozorištu u Beogradu, kazališna kritičarka Ana Tasić za Politiku je zapisala kako je Hinkemann “(…) nesvakidašnje umjetničko djelo koje se rijetko sreće u našoj regiji, vrtoglavo obnavljajući vjeru u umjetničku snagu kazališta”.

Torbičin je Hinkemann istovremeno i paradigma njegova temeljnog redateljskog postupka. A on leži u jednostavnosti razumijevanja i osjećaja za “ono što je bilo”. Ali i apliciranju tog znanja na “ovo što je danas”. Igor Vuk Torbica u ansamblu ZeKaeM-a uvijek je pronalazio suradnike raspoložene za takvu vrstu istraživanja u izvedbi. I to spremne na dijalog s njegovom poetikom koja je u svakom izvođaču tražila osobne unutarnje razloge bivanja na sceni. Kako je sam jednom prilikom istaknuo… Bez takve izloženosti i bez takve hrabrosti u svijetu Igora Vuka Torbice nije bilo ni kazališta.

U jednom trenutku predstave Hinkemann iz prostora tišine odjednom se začuje California Dreamin. A to je bezvremenski hit benda The Mammas & The Pappas i pjesma u kojoj se iz ledenog New Yorka nostalgično i kroz žudnju za domom sanjaju neki mekši, mirniji i topliji krajevi… Ansambl Zagrebačkog kazališta mladih i svi njegovi zaposlenici opraštaju se od dragog suradnika i prijatelja. S vjerom i nadom u to toplo srce Kalifornije u kojem negdje i dalje snažno kuca srce neprežaljenog umjetnika… Više o Igoru Vuku Torbici kazališnom umjetniku doznajte na Wikipediji.

VIDEO: Lekcija Igora Vuka Torbice: “Ako razgovaraš sa idiotom, rizikuješ da i sam zvučiš kao idiot”

Tagged