Završio je i treći dan Međunarodne autorske kreativne konferencije znane i kao MAKK, a koja se u online izdanju održava u organizaciji HDS ZAMP-a. A glavna tema ovog središnjeg dana konferencije bio je streaming, odnosno digitalni servisi. Ali i prihodi koji se ostvaruju putem tih servisa, kao i promocija glazbenika kroz iste.
U panel raspravi pod nazivom Streamovit put do uspjeha raspravljali su glazbenica Lana Jurčević, Nenad Marčec, glavni direktor HDS ZAMP-a, Dario Draštata, direktor Dallas Recordsa i Zvone Pušić, direktor promotorske agencije Yem. O tome može li se varati i lažno predstavljati uspjeh na YouTubeu i na streaming servisima govorio je Matej Zadro, stručnjak za digitalni marketing iz agencije Internet brigada. A odmah na početku panela saznali smo i zanimljive podatke…
- PROČITAJTE VIŠE: Noćne tramvajske linije | Trase kojima prometuje noćni tramvaj u Zagrebu i popis polaznih vremena
Od ukupnih prihoda od autorskih prava 21 posto dolazi od digitalnih izvora. A CISAC procjenjuje da će u 2020. godini ti prihodi rasti za 15 posto. Uz to, do kraja 2020. godine broj pretplatnika na streaming servise u Europi će iznositi 78 milijuna. U Hrvatskoj tu uslugu nudi devet digitalnih glazbenih servisa, ukupni broj korisnika je 160.000, a više od 100.000 njih i plaća za tu uslugu. A autorski prihodi s digitalnih servisa u prvoj polovici ove godine u odnosu na prvu polovicu prošle rasli su za čak 350 posto.
I domaći diskografi svoje poslovanje prilagođavaju novim trendovima
“Dugi niz godina bili smo zakinuti i imali prisutnost samo jednog digitalnog streaming servisa – Deezera. No, vjerujem da smo na dobrom putu uređenja digitalnog tržišta i sada imamo priliku funkcionirati kako naši inozemni kolege funkcioniraju već godinama”, rekao je Dario Draštata, direktor Dallas Recordsa. A Lana Jurčević istaknula je kako su glazbenici na društvenim mrežama i servisima zapravo kreatori sadržaja: “Odnos s publikom na digitalnim platformama digao mi je i karijeru i koncerte na jednu sasvim novu razinu.”
“U posljednjih godinu dana potpisali smo ugovore sa Spotifyjem, Appleom, Facebookom i TikTokom. Nitko u regiji niti u cijeloj istočnoj Europi nema sve to tako dobro obuhvaćeno poput nas”, istaknuo je Nenad Marčec, glavni direktor ZAMP-a. Dobre su to vijesti za glazbenike na digitalnim mrežama i servisima.
Digitalne mreže su moćan alat za mlade glazbenike putem kojih mogu započeti karijeru
Nenad Marčec je istaknuo kako su za mlade glazbenike digitalne mreže gotovo jedini, ali i moćan alat. I to do te mjere da mogu putem njih započeti svoju karijeru. No, mogu li i stariji glazbenici iskoristi prednosti digitalnih platformi?
Zvone Pušić iz Yema smatra da mogu. Ali će morati prilagoditi svoj zvuk i izričaj onome kakvog promovira njegova event agencija. Naime, oni zastupaju na YouTubeu izvođače novih generacija. Točnije, imena kao što su Vojko V, Krankšvester, Porto Morto, High 5, Grše, Buntai, Nemanja, Pocket Palma, Irena Žilić ili Z++.
Matej Zadro, stručnjak za digitalni marketing, objasnio je kako kod nas i glazbenici i menadžeri ulažu zasebno novac u stvaranje svojih izvođača. No, oni ne stvaraju nove platforme. “Ne razmišljamo da se svake četiri godine mijenja profil prosječnog konzumenta glazbe. Jednostavno morate evoluirati. Ali vidimo neke natruhe stvaranja tih platformi kod nas. Recimo, kanale koje imaju Z++, Kuku$ i još njih par. To je taj smjer”, dodao je Zadro.
Panel raspravu završnog dana konferencije MAKK moderirao je Goran Kurjak
A za glazbeni dio pobrinuo se mladi osječki glazbenik Z++, pravim imenom Zvonimir Husnjak. Dodajmo, on je izveo pjesme Crno + zlatno i Ljeto već je gotovo kojim je nedavno najavio svoj drugi album. A kao MAKK-ovski bonus izveo je svoju obradu evergreena Ti si mi u krvi, autora Kornelija i Spomenke Kovač, pjesme koju je proslavila izvedba Zdravka Čolića.
Dodajmo da se konferencija MAKK nastavlja i u četvrtak, 26. studenog 2020. godine. A toga dana će se održati intervju s Damirom Urbanom. U petak, 27. studenog, očekuje nas panel rasprava pod nazivom Glazba preko granica stoljeća i država na kojoj će MAKK ugostiti Dina Merlina, Momčila Bajagića Bajagu i Huseina Hasanefendića Husa. A u glazbenom dijelu konferencije nastupit će kantautorica Nika Turković i synth pop duo Pocket Palma.
O konferenciji MAKK
Osma Međunarodne autorske kreativne konferencije – MAKK 2020 – održava se od 23. do 27. studenog 2020. godine. A organizira ju služba ZAMP Hrvatskog društva skladatelja. U ovogodišnjem online izdanju MAKK će kroz pet dana ponuditi bogat besplatni program i stručne panel diskusije. Ali i razgovore s kreativcima o temama kulturne i kreativne industrije. Također, doznat ćemo kako smo preživjeli 2020. godinu i što nas čeka u budućnosti.
Također, pričat će se i o razvoju digitalnog tržišta i njegovim potencijalima te novostima Zakona o autorskom i srodnim pravima. Ukratko, pratite ovu konferenciju online, koja je oduvijek bila mjesto pozitivne energije, razmjene iskustava i znanja i uživanja u razgovorima i u pričama kreativaca.
MAKK je već tradicionalno jesensko mjesto susreta i razmjene mišljenja profesionalaca iz raznih umjetničkih grana, državnih institucija, kao i pravnih stručnjaka, medija i poduzetnika vezanih za nove digitalne tehnologije. Glavni cilj konferencije je predstavljanje stvaralaštva i inovativnih praksi istaknutih kreativaca iz Hrvatske i inozemstva te podizanje svijesti o važnosti autorstva i ekonomskog potencijala kreativnog proizvoda. Sve o MAKK konferenciji i njezinom 8. online izdanju doznajte na mrežnoj stranici na adresi makk.hr.