burn after reading | spaliti nakon čitanja | 2008.

Burn after reading | Crnohumorna komedija u Hrvatskoj znana kao “Spaliti nakon čitanja” ističe se nekonvencionalnom pričom i zvjezdanom glumačkom postavom

“Burn After Reading” ili kako se na hrvatskom zove “Spaliti nakon čitanja” crnohumorna je komedija iz 2008. godine, koju su napisali, producirali i režirali braća Coen, Joel i Ethan. A ovaj se film ističe svojom nekonvencionalnom pričom, likovima koji su istovremeno smiješni i tragični te oštrim dijalogom koji je postao zaštitni znak Coenovih filmova.

Radnja filma započinje kada Osbourne Cox (John Malkovich), analitičar CIA-e, biva otpušten zbog problema s alkoholom. Osbourne odlučuje napisati memoare o svom vremenu u CIA-i, što slučajno dovodi do serije nesporazuma i spletki. Njegova supruga, Katie Cox (Tilda Swinton), planira ga napustiti zbog svog ljubavnika, Harryja Pfarrera (George Clooney), a kopija njegovih memoara završava u ruci dvojice zaposlenika lokalnog fitness centra, Linde Litzke (Frances McDormand) i Chada Feldheimera (Brad Pitt).

Linda, frustrirana svojim izgledom i odlučna podvrgnuti se estetskoj kirurgiji, vidi pronađene dokumente kao priliku da zaradi novac i ostvari svoj san. Chad, naivni trener u teretani, pristaje pomoći Lindi, vjerujući da drže važnu tajnu državne sigurnosti. Oboje pokušavaju ucijeniti Osbournea, što vodi do niza komičnih, ali i opasnih situacija.

Jedan od glavnih elemenata koji čini “Burn After Reading” nezaboravnim filmom je briljantna glumačka postava

Brad Pitt se posebno ističe u ulozi Chada, donoseći iznenađujuću komičnu izvedbu koja prikazuje njegovu sposobnost prilagodbe različitim žanrovima. Njegov lik, pomalo glupav, ali simpatičan, često je izvor smijeha. I to pogotovo u scenama gdje pokušava biti ozbiljan, tj. u situacijama koje su očito iznad njegovog razumijevanja. George Clooney, u ulozi Harryja Pfarrera, savršeno utjelovljuje neurotičnog i paranoidnog muškarca. A koji stalno sumnja da ga prati CIA, dok istovremeno vara svoju suprugu.

Film je odličan primjer kako braća Coen koriste crni humor kako bi se pozabavili ozbiljnim temama kao što su pohlepa, glupost i izdaja. Kroz apsurdne situacije i karakteristike likova, Coenovi istražuju ljudsku prirodu na sarkastičan i ironičan način. Radnja filma je puna iznenađenja i nepredvidljivih obrata koji drže gledatelje na rubu sjedala.

Vizualni stil filma tipičan je za braću Coen

Tako se u ovom filmu ističe oštro kadriranje i precizna montaža koja dodatno naglašava komični ton priče. Kinematografija Rogera Deakinsa donosi određenu hladnoću i sterilnost koja kontrastira s kaotičnim i nepredvidljivim radnjama likova, stvarajući napetost i ironiju. Glazba Cartera Burwella također doprinosi atmosferi filma, miješajući dramatične tonove s lakšim, komičnim elementima.

Burn After Reading je film koji uspijeva balansirati između komedije i drame, stvarajući jedinstveno filmsko iskustvo koje se ističe svojom originalnošću i dubinom. Kroz nevjerojatne likove i duhovite dijaloge, film postavlja pitanja o ljudskoj gluposti i nesposobnosti da prepoznamo vlastite mane. Iako se bavi ozbiljnim temama, film ostaje lagan i zabavan. A to ga čini jednim od najzabavnijih i najinteligentnijih uradaka braće Coen.

Za ljubitelje crnog humora i neočekivanih priča, Burn After Reading, u hrvatskoj znan i kao Spaliti nakon čitanja, film je koji se ne smije propustiti. S glumačkom postavom u vrhunskoj formi i scenarijem prepunim ironije i duhovitosti, film nudi savršenu kombinaciju zabave i promišljanja. Više o ovom filmu možete doznati na IMDB-u.

VIDEO TRAILER | Burn after reading | Spaliti nakon čitanja | 2008.

Tagged