U Cernik, malo selo na obroncima Žumberka s južne strane brda Hum, koje se spominje u dokumentima davne 1249. godine, dolazi se kroz Reštovo, inače mjesto rođenja Tadije Smičiklasa i mjesto prije Sošica. A do sela vodi lijepi asfaltni put izgrađen 1999. godine zaslugom samih žitelja Cernika, kojih je u to vrijeme bilo najmanje u samom Cerniku. Naime, Cerničana ima diljem svijeta u koji su morali krenuti u “potrazi za bolje sutra” za sebe i svoju djecu još od kraja 19. stoljeća pa sve do današnjih dana. A njih danas ih ima na gotovo svim kontinentima svijeta..
Dodajmo da iz Cernika potječu slavni kipar i drvorezac Josip Joso Kopriva (1934.-2004.), kao i samouki kipar Nikola Kopriva (1920.-1996.), kojemu su posthumno organizirane izložbe u suradnji Muzeja anđela u Varaždinu i Gradskog muzeja Koprivnica u Studiju galerije u Hlebinama. A kao svjedoci skromnog života obitelji stoje još uvijek prkoseći vremenu male cerničke kuće, zračeći nekadašnjom toplinom svojih ognjišta i peći. Srasle s kamenim tlom žive poput biljke, čekajući tužne svoju djecu na obilazak iz dalekog joj svijeta.
- PROČITAJTE VIŠE: Panonsko more formiralo se tijekom miocena, a prekrivalo je veliki dio današnje središnje Europe
Selo Cernik je nekoć imalo 25 domaćinstava. Živjelo se od poljodjelstva, teško i skromno. Djeca su u školu ljeti i zimi, svaki dan, pješačila pet kilometara u oba smjera. I dodajmo, Cernik je prvobitno imao kapelicu i groblje nedaleko od sela, čiji su ostaci zidova kapelice vidljivi i danas zarasli u grmlju. A voda je u Cerniku oduvijek bila veliki problem. Za piće su ljudi nosili vodu iz Rastoka, izvora udaljenog 1,5 kilometar od sela. A stoka se napajala u seoskim lokvama, sve dok 1955. godine cerničani nisu sagradili zajedničku šternju. Dodajmo da je struja u selo uvedena 1967., a telefon 1994. godine…
2007. godine je uveden vodovod, ali tada je u selu živjelo svega deset stanovnika u pet domaćinstava
U proljeće 1998. godine cernički su entuzijasti uz pomoć Općine Žumberak i vlastitim doprinosom asfaltirali put do Cernika te financirali obnovu kapele Sv. Jelene Križarice. Dodajmo, ona je izgrađena 1920. godine, kada je i groblje Cerničana premješteno u Sošice. A iako su svi ekonomski argumenti bili protiv toga put je asfaltiran i kapela je obnovljena. A na svečanosti otvorenja 23. listopada 1999. godine svi prisutni su donijeli odluku da se svake nedjelje poslije 18. kolovoza susretnu svi Cerničani, njihovi potomci i prijatelji te prisustvuju svetoj misi.
A ove se, 2020. godine, slavi jubilarno dvadeseto Prošćenje posvećeno Svetoj Jeleni Križarici. Ali i 100 godina postojanja kapele u Cerniku, malom nenastanjenom žumberačkom selu podno Svete Gere! Tako će misu u nedjelju, 23. kolovoza 2020. godine, u 11 sati, predvoditi vlč. Ivan Vučak, župnik Župe Presvetog Trojstva Krašić. Dodajmo, on ujedno upravlja i Župom Sv. Marije Magdalene na Oštrcu, kojoj pripada i selo Cernik. Više o općini Žumberak doznajte na Wikipediji.