izložba slika "ploha" | petar katavić | galerija sc zagreb | 2020.

Petar Katavić predstavlja petnaest slikarskih platna autora na izložbi “Ploha”, a ona se održava u Galeriji SC od 21. veljače do 7. ožujka 2020. godine

Petar Katavić otvorit će izložbu “Ploha” u zagrebačkoj Galeriji SC u petak, 21. veljače 2020. godine, s početkom u 20 sati. Dodajmo, izložba će ostati otvorena do subote, 7. ožujka i to radnim danom od 12 do 20 te subotom od 10 do 13 sati. Izložba “Ploha” nastavak je prethodnih izložbi srodnih naziva Prostor i Arhitektura održanih u Splitu prošle, 2019. godine, a ujedno je i tematska završnica ovog ciklusa stvaralaštva umjetnika Petra Katavića.

Nastali u posljednjih nekoliko godina, ovi radovi temeljeni su na promišljanju likovnosti kroz geometrijske i arhitektonske pojmove. A Petrovo vrelo nadahnuća s kojega često crpi svoje ideje arhitektonska su rješenja i opus velikana moderne arhitekture Ludwiga Mies van der Rohea. Intrigira ga, kako i sam navodi, “senzibilitet prema proporcijama te minimalistički pristup arhitekturi svedenoj na geometrijsku formu koja proizlazi iz njegove težnje usmjerene prema jednostavnim oblicima i odbacivanju nepotrebnih konstrukcijskih elemenata koji u konačnici formiraju arhitektonski čiste građevine.”

U samoj praksi, fokus njegova interesa su likovni elementi. A to su linija, boja, ploha i tekstura. Ali i način na koji se međusobno isprepliću i utječu jedni na druge te samim time i determiniraju likovni jezik. Tako se u prvoj u nizu od spomenutih izložbi autor bavio dimenzijama, promišljajući postav za određenu prostoriju Galerije umjetnina gdje mu je glavna misao vodilja bila linija koja ocrtava prostor, a zatim čovjek i volumen kojeg tijelo zauzima i mijenja svojim bivanjem unutar tog prostora. Za tu specifično prostornu izložbu Petru su odnos čovjeka spram arhitekture, a s time i promjene koje se događaju u njihovoj interakciji, bile polazišna točka u izgradnji umjetničkog narativa.

U sljedećoj izložbi održanoj u Salonu Galić nadograđuje temelje svojih viđenja oblikovanja prostora volumenom

Tu se i dalje bazira na arhitektonskim postulatima te ih u radovima uspješno interpretira. Ono što je karakteristično Petrovom umjetničkom izričaju jest korištenje nekoliko prepoznatljivih nijansi osnovnih boja. A njih često kombinira sa listićima zlatne i srebrne boje, čime gradi svoj originalan stil. Također, lajtmotiv u njegovim radovima je trokut, najjednostavniji geometrijski lik sastavljen od tri plohe. Multiplicirajući ga na platnu ogleda se autorova preciznost (ruke) i posvećenost u samoj izradi. Ali tako Petar Katavić otkriva i meditativan pristup ključan u procesu nastanka ovog ciklusa radova.

Izložba Ploha ujedno je i prva Petrova samostalna izložba kojom se predstavlja u Zagrebu. Ona je svojevrstan produkt i sinteza prethodnih dviju izložbi. A ovdje se autor bavi komponiranjem plohe na plohi platna, njenom konturom i teksturom. Dodajmo da je izloženo petnaest slikarskih platna različitih dimenzija u prosjeku od oko 100×120 centimetara, kombiniranih u diptihe, triptihe ili postavljenih kao samostalne jedinice. Monokromna platna preslikana su tehnikom akrilika. A na pojedinima je dodana geometrijski pravilna trokutasta rešetka zlatnih i srebrnih listića. Izloženo je i nekoliko platana s prijašnjih izložbi. Tako tu možete vidjeti i diptih predstavljen u sklopu 54. zagrebačkog salona. održanog u ožujku prošle, 2019. godine.

Petar Katavić ima prepoznatljiv rad – precizna geometrijska forma, redukcija kolorita, čistoća i jednostavnost slikarskog jezika

Osmišljen kao plakat, na lijevom dijelu primjećujemo prepoznatljivu geometrijsku strukturu izgrađenu od srebrnih trokuta sa minimalno stiliziranim crtežom skulpture Aleksandra Srneca uz koji stoji natpis Salon 54 dok je desni dio diptiha jednakomjerno oslikan plavom bojom sa natpisom Zagreb, također ispisanim srebrnim listićima. U ovom radu konkretno, a i u djelovanju generalno, Petar Katavić se referira na likovne odrednice grupe EXAT 51. A čiji se pristup likovnosti uklapa u njegov likovni izričaj, jednim dijelom građen i na njihovim postavkama.

Kao što nam je poznato, pripadnici grupe EXAT 51 zalagali su se za apstrakciju u umjetnosti kao izraza umjetničke slobode. Ali i za sintezu svih disciplina likovne umjetnosti. Uz sama platna, želeći istaknuti plohe galerije i ostvariti dinamiku prostora, na njen pod postavlja kompoziciju asimetrične forme sastavljenu od oko dvjesto pedeset pločica od medijapana. Oslikane su monokromno plavom bojom, čime se postiže kontrast naspram galerijskog interijera. Ali ujedno se postiže i korespondencija s ostatkom postava što zaokružuje cjelokupni estetski doživljaj.

Precizna geometrijska forma, redukcija kolorita, čistoća i jednostavnost slikarskog jezika, opisi su kojima bismo mogli okarakterizirati Petrov rad koji gradi svoju estetiku vodeći se za krilaticom manje je više, što se očituje i u samom nazivlju nepretencioznih tendencija. A što još ovaj umjetnik radi i stvara, možete provjeriti na mrežnim stranicama HULU Split.

Tagged