“Mi i oni” je kazališna predstava koju bi trebali bi pogledati ministar obrazovanja i premijer… Tim je riječima predstava dočekana od kazališne kritike. Predstava “Mi i oni” autorski je projekt Darija Harjačeka, Katarine Pejović, ZKM-ovih glumaca i polaznika Učilišta ZKM-a. A ona je doista oduševila publiku jer je u fokus javnosti stavila jedno od danas najvažnijih pitanja – pitanje obrazovanja.
Premijera predstave Mi i oni održala se 2019. godine i to tijekom četvrtog tjedna štrajka prosvjetnih djelatnika i samo dan nakon demonstracija na Trgu bana Jelačića na kojem se pod motom Hrvatska mora bolje okupilo više od 50 tisuća ljudi, nezadovoljnih stanjem u hrvatskom školstvu i gubljenjem dostojanstva učiteljske profesije. Dodajmo da je ova obnovljena izvedba rasprodana u siječnju. No, zato potražite ulaznice za izvedbe koje će se održati od utorka do četvrtka, od 14. do 16. veljače 2023. godine.
U kazališnoj predstavi Mi i oni glume Mia Melcher, Nataša Dangubić, Lucija Šerbedžija, Doris Šarić Kukuljica, Hrvojka Begović, Adrian Pezdirc, Mateo Videk, Maro Martinović i Zoran Čubrilo, ali i polaznici dramskog studija Učilišta ZKM-a koji su izabrani audicijom. A više informacija o ovoj predstavi i kako do ulaznica doznajte na mrežnim stranicama kazališta na adresi zekaem.hr.
Redatelj Dario Harjaček nakon duže pauze ponovo dolazi pred publiku
“Prije tri godine započeli smo proces rada na predstavi Mi i oni i to tako što smo profesorima i učenicima srednjih škola postavili jedno pitanje – kako ste? Sve ostalo događalo se po inerciji. Bez velikih analiza ili dijagnoza. Osjetila se tada velika razina ogorčenosti i frustracije prema sustavu od strane nastavnika i ogromna razina dosade i ravnodušnosti od strane učenika. Dan prije naše premijere na Trgu bana Jelačića okupile su se tisuće prosvjetara zahtijevajući bolje plaće i bolje uvjete rada. Nezadovoljstvo je bilo na vrhuncu. A umeđuvremenu dogodila se pandemija koronavirusa. Čini mi se kao da je ta pandemija svaki sustav razgolitila do krajnje banalnosti. Politika, zdravstvo, školstvo, kultura… sve su te riječi postale neopisivo banalne”, rekao je Dario Harjaček.
“Te sve riječi opisuju samo jedno te isto stanje duha. Opisuje izmučenost vremena da stvari postavi u bolji red iza kojeg nasušno nedostaje bilo kakav osnovni sustav vrijednosti. Svaki je od navedenih sustava tek zrcalo sustava vrijednosti. Istovremeno svaki od tih pojedinačnih sustava gradi sam sustav vrijednosti pa se tako nalazimo u jednom začaranom krugu nemoći. Danas više nemam neko posebno mišljenje o hrvatskom obrazovnom sustavu. Je li on loš, je li najbolji kakav može biti, živimo li u najboljem od svih mogućih svjetova…”, smatra Harjaček.
“Vjerujem da niti jedna reforma ne može promijeniti školstvo na bolje. Barem ne u kratko vrijeme. Naime, za istinsku promjenu potrebna su desetljeća. I to desetljeća iza kojih će stajati vjera u osnovna načela humanosti, iza kojih će stajati ljudi s povjerenjem u život, autoriteti koji će na djecu prenosti vlastiti ljudski integritet. Ako će djeci znanje prenosti frustrirani, licemjerni, sitničavi ljudi, djeca će postati njihov preslik. I tu svaka reforma pada u vodu”, dodao je Harjaček. Više o ovom režiseru doznajte na njegovom Facebook profilu.