art zagreb 2020 | tehnički muzej nikola tesla

Marš iz mog horoskopa! | Izložba radova pet umjetnika održava se u Tehničkom muzeju u Zagrebu od 27. do 29. kolovoza 2020. godine

Skupnom izložbom pod nazivom “Marš iz mog horoskopa!”, kustosica Selma Hafizović će kroz radove pet umjetnika prikazati razvoj identiteta kao pojavu ili rezultat vjerovanja u kapitalističko i razvojno oblikovanje identiteta. Na izložbi izlažu umjetnici Lina Franko, Rebecca Ribichini, Ahren Warner, Adrianna Liedtke i Sofia Albina Novikoff Unger. A izložbu “Marš iz mog horoskopa!” moći ćete pogledati od četvrtka do subote, od 27. do 29. kolovoza 2020. godine, u Hali V Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu.

“U ovom trenutku nepomično promatramo prošle neuspjehe i buduće ciljeve. Odmaranje u tišini nekima donosi spokoj. Ova izložba prikazuje razvoj identiteta kao pojavu ili rezultat vjerovanja u kapitalističko, razvojno, oblikovanje identiteta. Što znači napredak i što može značiti oblikovanje identiteta i intimnosti u suprotnosti ili u skladu s razvojem kapitalizma. Posebice, kako opiranje napretku poprima oblike apatije, konformizma, ali i bijesa…”, izdvojeno je iz predgovora kustosice Selme Hafizović, američko-hrvatske umjetnice koja živi i radi između Los Angelesa i Zagreba.

O umjetnicima koji izlažu na izložbi “Marš iz mog horoskopa!”

Adrianna Liedtke živi i radi u Londonu

Njene misli i postupci određeni su suradnjama. U svom radu istražuje privatne i poslovne odnose empirijski, znanstveno i estetski. Želi poetizirati kontingent veza i potaknuti novi kut gledanja na općedruštvena, politička i filozofska pitanja. Liedtke voli svakodnevnicu, neobične situacije i banalne procese. Do sada je izvela performanse u Düsseldorfer Kunstverein, BANK (Shanghai), Kunstwerke (Berlin), na šumskim osamama i raznim drugim mjestima.

Ahren Warner rođena je u Oxfordu u Engleskoj

Ona piše, fotografira i snima kao dio neprekidnog istraživanja suvremenih mreža globaliziranog potrošačkog društva, želja i subjektivnosti. Posebno se bavi uzajamnom podrškom i nekomunikacijom između emocija i logike, globalizacije i prirodnih resursa, kapitala, ljudi i užitaka i različitih oblika suvremenog anti liberalizma kao i ne-mjesta duboko ukorijenjenih među njima. Iako je Warner određen filozofijom misli, subjektivnosti i političke ekonomije, fasciniran je jazom između takvog razmišljanja i afektivnih iskustava ljudi.

Njegov rad često je fluidna mješavina teksta, slike i filma, s time da se tekst pojavljuje u pisanom i govornom obliku, a slika kao fotografija, kolaž ili zamrznuti kadar filma. Ahren Warner često dokumentira govor koji je slučajno čuo ili situacije kada je svjedočio manifestacijama strasti, motivacije, moći i kupnje. 2008./09. diplomirao je metodologiju kritike MA na KCL, London; 2009./13. doktorirao je književnost i filozofiju na Queen Mary, London; 2017./21. studira likovne umjetnosti MFA na Goldsmiths, London.

Corey Hayman u svom radu formulira veze između raznih materijala

I to s ciljem otkrivanja uzorka afropesimizma, hauntologije crnaca, napretka i kapitalizma. Njen rad kulminira u istraživanju problema koji se javljaju između predstavljanja i prirodnih resursa. Za Goldsmith CCA napravila je instalaciju na temu estetizacije politike i otpora, istražujući trenutke napetosti između rase i kapitala s ciljem stvaranja materijalnog odgovora. Tekst je nastao kroz lik Rastamiša, tj. proganjajući Rastamiša. Prirodni resursi govore, a crnačko tijelo uhvaćeno je u uzorku kulturološkog predstavljanja, potrošnje i zabave.

Lina Franko je hrvatska autorica koja živi i radi u Dusseldorfu

Diplomirala je MA na Kunstakademie Düsseldorf. U svom radu istražuje ideju bezvremenosti, simultanosti i prostorno–vremenskog kontinuuma djelujući podjednako na svim umjetničkim poljima. Izlagala je u brojnim muzejima, uključujući i Vll. i XI. trijenale hrvatskog kiparstva u Gliptoteci HAZU–a, Art radionicu Lazareti i Galeriju Otok u Dubrovniku, Museum für Zeitgenössische Kunst u Eupenu (IKOB), aukcijsku kuću Dorotheum u Düsseldorfu i brojne galerije u Njemačkoj i Hrvatskoj. Predstavljala je Hrvatsku na Beijing International Art Biennale (BIAB). 2011. i 2017. nominirana je za Förderpreis für junge Kunst, Düsseldorf. 2018. osniva Rhizom Art Association u dvorcu Frankopan u Kraljevici i postaje umjetnička direktorica međunarodnog umjetničkog projekta 3rd–SPACE.EU/rope.

Rebecca Ribichini živi u Londonu

Djeluje u medijima zvuka, teksta, performansa, filma i instalacija. Izlagala je i izvodila performanse u Britaniji i inozemstvu. Njen je rad proces neprekidnog istraživanja ideje izvedbenog subjekta, struktura moći, nematerijalnog rada, jezika, komunikacijskih sistema te šuma i prekida unutar njih. Studirala je na Chelsea College of Art and Design, The London Consortium i diplomirala MA na Goldsmiths University.

Sofia Albina Novikoff Unger je dansko-ruska autorica koja živi u Londonu

Diplomirala je MA na Goldsmiths University. Stvara video radove, instalacije, tkanine, 3D print i zvučne radove. Bavi se ontologijom povezanosti mikro i makro sustava u prirodi i društvu, te veza između prirodnog i umjetnog svijeta. Do sada se predstavljala na CPH: DOX Film Festival, Copenhagen (2020.); Chasing Unborn Shadows, Gossamer Fog, London (2020.); Traverse Vidéo, Le Abattoirs Museum, Toulouse (2020.); A Slow Longing Collapse, Broadway Gallery, Letchworth Garden City, (2019.); Sea2_Serafim Selected Ontology Screening, Seager Gallery, London (2019.); Befriending Hyperobjects, Navel, Los Angeles (2019.); Abracadabra i na 6th Moscow International Biennale for Young Art, Moskva (2018.).

Tagged