U zagrebačkom kazalištu Kerempuh u subotu, 25. veljače 2023. godine u 20 sati održat će se premijera predstave “Kralj Ubu”. Podsjetimo, ovo djelo je napisao Alfreda Jarryja, a predstavu režira Miran Kurspahić. Sama predstava je nastala u koprodukciji Gradskog dramskog kazališta Gavella i Satiričkog kazališta Kerempuh. A ideja o koprodukcijskoj suradnji ovih dvaju kazališta proizašla je iz inicijative da se “Gavelli”, još od zagrebačkog potresa izmještenoj iz svoje matične zgrade, pruže uvjeti i prostor za umjetnički rad.
Za naslov je odabran upravo Kralj Ubu koji svojom poetikom i žanrovskom neuhvatljivošću pripada satiričnom, koliko i dramskom repertoaru te kao takav spaja iskustva i pristupe dvaju ansambala zagrebačkih kazališnih kuća, pozivajući ih na dinamičnu suigru. Režija je povjerena Miranu Kurspahiću, čije su mnoge dosadašnje predstave odisale izuzetnom energijom, eklekticizmom i neobuzdanim humorom, što odlikuje i prekretnički Jarryjev tekst. A on je “drsko uronjen u prikaz bešćutnosti i apsurda totalitarnog sklopa”.
Kralj Ubu je davne 1896. godine zaprepastio i zgrozio parišku publiku
A danas bi mogao djelovati zatupljene oštrice. Barem u društvu ili dijelu svijeta trenutno pošteđenom totalitarnog vođe nalik protagonistu ovu drame. A njegova ambicioznost i glad za kontrolom premašuju njegov talent i sposobnosti. Naš je Kralj Ubu stoga stavljen u autorski okvir i sasvim novi kontekst. Kralj Ubu tako postaje predstava u predstavi, originalan komad u raljama jednog omanjeg razreda gimnazije. Među likovima u tom se razredu našao i sam Albert Jarry, učenik koji u inat vodstvu škole, ali i razrednim kolegama, za vrijeme nastave postavlja igrokaz. Ili to barem pokušava.
Iako je radnja scenografski i kostimski smještena na kraj 19. stoljeća, ona se u kulturološkom i sociološkom smislu zbiva u sadašnjosti. Gimnazija se, naime, punim imenom zove Nous pouvons, gimnazija za posebnu i osviještenu djecu. A njeni učenici opravdavaju taj naziv, jašući na valu površne moralne superiornosti, woke kulture i kulture otkazivanja. Predstava nas tako opetovano prebacuje između dvije scenske realnosti, satiričnih razrednih previranja i igranja samog komada.
Kroz ironiju i humor ova se kazališna predstava dotiče brojnih “zabranjenih” tema
Originalni Kralj Ubu prolazeći kroz sito cenzure sve više nestaje. No ironično, ibijevština se preljeva na svakog od učenika, izvlačeći iz njega pohlepu, zavist i želju za moći. Kroz ironiju i humor, ova se predstava dotiče brojnih “zabranjenih” tema i zrcali bizarna vremena u kojima živimo. I to zato kako bi ih pomnije sagledali i nasmijali im se. Više o ovom velikom književnom djelu originalnog imena Ubu Roi možete doznati na Wikipediji.
U predstavi igraju Borko Perić, Marko Petrić / Miran Kurspahić, Amar Bukvić, Sven Šestak, Enes Vejzović, Ranko Zidarić, Đorđe Kukuljica, Ozren Opačić, Josip Brakus, Nela Kocsis, Barbara Nola i Iskra Jirsak. Tekst su adaptirali Miran Kurspahić i Rona Žulj, koja je ujedno i dramaturginja predstave. Scenografiju potpisuje Matija Blašković, kostime Danica Dedijer, suradnik za glazbu je Igor Jurinić, suradnica za scenski pokret Matea Bilosnić, a oblikovatelj svjetla Zdravko Stolnik. Nakon premijerne izvedbe predstava Kralj Ubu je na rasporedu 26. veljače te 3. i 26. ožujka 2023. godine na sceni kazališta Kerempuh.