kristian kožul - rekolekcije | lauba zagreb | 07.07.-22.08.2023.

Izložbom skulptura naziva “Rekolekcije” Kristian Kožul se u Laubi prisjeća 20 godina svog stvaralaštva

Lauba otvara svoju Veliku ljetnu izložbu i to izložbom “Rekolekcije” kojom se Kristian Kožul prisjeća 20 godina stvaralaštva. Izložba se otvara u petak, 7. srpnja 2023. godine, u 20 sati, a objedinjuje Kožulov rad od 2003. godine do danas u području skulpture. A selekcija obuhvaća 20 godina i preko 30 izložaka…

Kristian Kožul izlaže tako skulputure od diplomskog ciklusa Discoware (2003.), invalidskih kolica i drugih ortopedskih pomagala obljepljenih blistavim disko ogledalima s kojima uvodi svoja načela minuciozne izvedbe i fetišizacije zazornoga do recentnijih “forenzičkih” istraživanja u biomorfnim instalacijama znatno sterilnijeg dojma – Contagious effigies (2023.) – koji nastavljaju preispitivati kolektivnu memoriju i provocirati osjećaj nelagode kod promatrača.

U Laubi su tako izloženi Kožulovi ključni kiparski radovi u kojima pokazuje svoje trajno zanimanje za manipulacijom nespojivog. Ali i za stvaranjem objekata čija je primarna funkcija u opreci s afektivnom dekoracijom. Tako dječjem krevetiću i hranilici pridružuje sado-mazo ikonografiju (Asylum, 2004.). Ratnu opremu pretvara u lokalni suvenir ukrašavajući kacige i oruđe etnomotivima llicitara i tabletića (Licitari, 2004.), a Balkanska zvona, Gozba (2006.) optočava mecima i presvlači finom čipkom.

Izložba “Rekolekcije” otvorena je od 7. srpnja do 22. kolovoza 2023. godine

Opsesija vašarskim spektaklima, klišejiziranim mitovima i kićenošću (Rog izobilja, 2003., Tease, 2004., American playground, 2011.) pročišćuje se u novijim radovima prema gotovo kliničkim konstruktima (Forensic Folklore: The Archipelago, 2018., Sisyphus exalted, 2019.), Kristian Kožul prepušta apstraktnim formama da stanu na mjesto uporabnih predmeta i bisti, dok nastavlja ustrajati na neobičnim spojevima materijala i oblika. Ali se i prepušta vlastitoj želji za stvaranjem neodoljivih objekata koji stimuliraju i iznenađuju promatrača…

Postav izložbe Rekolekcije zamišljen kao pejzaž skulptura, potpisuju Damir Gamulin i Antun Sevšek. Razmješteni po razvedenom postamentu koji dominira galerijskim prostorom Laube, radovi se ujedinjuju u novu autonomnu cjelinu. Točnije, u polje objekata koje sintentizira metode i pristupe karakteristične za Kožula i nudi kronologiju razvoja njegove kiparske prakse. Izložba je otvorena do utorka, 22. kolovoza 2023. godine, a može se pogledati od ponedjeljka do subote od 11 do 19 sati. Dodajmo da je producentica izložbe je Martina Marić Rodrigues.

Tko je Kristian Kožul?

Kristian Kožul rođen je 1975. godine u Münchenu, a živi i radi u Zagrebu. Obrazovanje je započeo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a nastavio na umjetničkoj akademiji Kunstakademie Duesseldorf. Na toj akademiji je diplomirao 2002. godine u klasi prof. Irmin Kamp. Među samostalnim izložbama u Hrvatskoj ističu se izložbe u Laubi, HDLU-u i Muzeju suvremene umjetnosti. Također, izlagao je i u inozemstvu i to u galerijama Goff+Rosenthal, Pablo’s Birthday (New York, SAD), TZR (Düsseldorf, Njemačka), Anhava (Helsinki, Finska), Art salonu (Celje, Slovenija) te u galerijma Kibla (Maribor, Slovenija) i Minorita (Graz, Austria).

Također, Kristian Kožul je sudjelovao i na brojnim skupnim izložbama. Izdvojit ćemo International projects (PS1/MoMA, New York, SAD, 2005.), Bijenale suvremene umjetnosti (Peking, Kina, 2005.), Criss-Cross (Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb, Hrvatska, 2007.), Boys Craft (Muzej Haifa, Izrael, 2008.), Summer Camp (Galerija Exile, Berlin, 2010.), Bandits, Pirates & Outlaws – Lost Coast Culture Machine (Fort Bragg, USA, 2010.) i B-B-B-BAD (Galerija Anna Kustera, New York, USA, 2011.).

Dobitnik je i niza nagrada, a jedna od najvažnijih je i Nagrada za najbolju izložbu godine (HDLU, 2018.). Također, dobio je i drugu nagrada T-HT u MSU za tandem Žižić/Kožul (MSU, 2014.), Nagradu Josip Račić (2007.), Nagradu za suvremenu umjetnost Filip Trade (2004.) te Nagradu 8. Trijenala hrvatskog kiparstva (2003.). Djela mu se nalaze u privatnim i muzejskim zbirkama u Hrvatskoj i inozemstvu. Više o ovom umjetniku doznajte na njegovom Facebook profilu.

Tagged