izložba "igra sporta i umjetnosti" | dom hdlu zagreb | 2020.

Igra sporta i umjetnosti | Izložba koja najavljuje stalni postav Hrvatskog športskog muzeja održat će se u Domu HDLU od 6. veljače do 22. ožujka 2020. godine

U prostoru Galerije Prsten i Galerije PM Doma hrvatskih likovnih umjetnika u četvrtak, 6. veljače 2020. godine, s početkom u 19 sati, održat će se otvorenje izložbe “Igra sporta i umjetnosti”. I dodajmo, ovom izložbom se najavljuje stalni postav Hrvatskog športskog muzeja. Izložba ostaje otvorena do 22. ožujka 2020. godine. Hrvatski športski muzej, u partnerstvu s Akademijom likovnih umjetnosti iz Zagreba i Hrvatskim društvom likovnih umjetnika, predstavit će opsežan izložbeni projekt, koji postaje mjesto susreta sporta, obrazovanja, kulture i umjetnosti. A koji će kroz dva dijela svjedočiti o povezanosti umjetnosti i sporta.

Prvi dio izložbe prezentira razvoj sporta i primijenjene umjetnosti u području sporta od vremena pokretanja organiziranih sportskih aktivnosti u Hrvatskoj do suvremenih dana. A druga cjelina izložbe prikazuje sport kao profesiju i kao široko rasprostranjenu zdravu rekreativnu aktivnost. No, ona ujedno prikazuje i inspiraciju za nastajanje umjetničkih djela suvremenih likovnih i vizualnih umjetnika.

Na izložbi Igra sporta i umjetnosti će biti predstavljen širok spektar izložaka. Od muzejskih, koji spajaju tragove povijesti i pričaju priču o razvoju sporta, do umjetničkih djela koja komentiraju, opisuju osobna iskustva i govore o spoju mogućnosti različitih kreativnih igara sporta i umjetnosti.

U prvom dijelu izložbe “Igra sporta i umjetnosti” Hrvatski športski muzej izlaže predmete iz vlastitog fundusa

A oni su vrijedni primjeri primijenjene umjetnosti i dizajna u području sporta. Prije svega, tu su medalje, plakate, diplome i skulpture koji su se dodjeljivali kao nagrade. Njihovo vizualno oblikovanje ostvarilo je snažan utjecaj na promociju pojedinih sportskih događaja i općenito percepciju sporta u društvu. Dodajmo i da veliki broj predmeta nije do sada bio dostupan javnosti i izlaže se po prvi put. Dodajmo, mnogi od njih zauzet će istaknuto mjesto u budućem postavu. A koji će prezentirati razvoj i najveće uspjehe hrvatskog sporta i tjelovježbe.

Na izložbi će biti prezentirani radovi više od 50 umjetnika i dizajnera. A veliki broj njih su zaista obilježili svoje razdoblje u razvoju hrvatske umjetnosti. Tako će biti vrlo zanimljivo promatrati njihove radove iz rakursa sportske tematike. Spomenimo i da se među njima nalaze i najveća imena hrvatske umjetnosti poput Frangeša, Kerdića i Meštrovića. No, tu će biti i djela umjetnika poput Stranića koji su gotovo cijeli svoj opus posvetili sportu.

Pregled razvoja umjetnosti u području sporta u Hrvatskoj prezentiran je kronološki. Točnije, od kraja 19. stoljeća i to u četiri cjeline prema prekretnicama u hrvatskoj povijesti. A sve te cjeline su imale presudan značaj za društvo, što se reflektiralo na sport i umjetnost. Također, u zasebnim cjelinama prezentirani su predmeti vezani za sokolski pokret i olimpizam.

U drugom dijelu izložbe predstavljeni su radovi hrvatskih likovnih umjetnika na temu sporta

Tu će biti predstavljena umjetnička djela govore o strasti i ushitu. Ali i ona koja povezuju odgovor na pitanje zašto su sport i umjetnost najvažnija kreativna zabava i unutarnja promjena u suvremenom civilizacijskom okruženju i europskoj tradiciji. A predstavljeni umjetnici na izložbi Igra sporta i umjetnosti su Grgur Akrap, Tomislav Buntak, Ivan Fijolić, Martina Granić, Martina Miholić, Svjetlan Junaković, Marin Marinić, Bojan Mrđenović, Stipan Tadić, Zoltan Novak, Ivan Posavec, Josip Rončević, Maja Rožman, Matko Vekić, Zlatan Vrkljan i Mio Vesović.

Podsjetimo, Hrvatski športski muzej djeluje preko 70 godina u raznim ustrojstvenim oblicima. No, on od 2003. godine postoji kao nacionalna muzejska institucija pod okriljem Ministarstva kulture. I kao takav sustavno prikuplja najvrjedniju nacionalnu baštinu iz područja hrvatskog sporta i tjelovježbe.

Od najmlađe generacije do akademika, umjetnici kroz svoje iskustvo sportske aktivnosti, kroz sportove koje su trenirali, kroz dnevnu sportsku rekreaciju u kojoj uživaju, prenose iskustvo u svoja umjetnička djela koja govore o strasti, osobnim stavovima, rekreaciji, čarobnim sjećanjima na stare stadione, prijenosima sportskih natjecanja na crno bijelim televizorima, čaroliji natjecanja i radosti druženja. Više o ovom muzeju možete doznati na mrežnim stranicama na adresi sportski-muzej.hr.

Tagged