Festival svjetla Zagreb održat će se od srijede do nedjelje, od 20. do 24. ožujka 2024. godine, a ove će se godine predstavit četiri svjetlosne instalacije i intervencije. Dodajmo da će tri nastati u suradnji s timom hrvatskih vizualnih i multimedijalnih umjetnika koji čine Jelena Petric, Branimir Štivić, Anja Leko, Andrej Beštak, Hrvoje Nikšić i Vojin Hraste, dok je jedan rad naručen od španjolskog landscape light umjetnika Javiera Riere.
Javier Riera je o umjetnik poznat po geometrijskim svjetlosnim projekcijama usmjerenima na krajolik. Te projekcije su meditativnog i kontemplativnog karaktera, a njima se istražuje odnos geometrije i prirode, kao i dimenzije skrivene u prostoru u kojem se sama intervencija događa. Njegov rad usredotočen je na iskustvo stvarne intervencije na “prostor i vrijeme krajolika”, čime se približava prijedlozima Land Art pravca. A za Rieru, “sve što se događa u krajoliku moglo bi se opisati i objasniti u terminima matematike, fizike i geometrije, isto kao i u aspektima nevidljive, ali mjerljive energije”.
Riera je izlagao u brojnim galerijama i muzejima te javnim prostorima diljem Europe. Točnije, posjetio je Pariz, Madrid, Lyon, Durham, Bilbao i Prag. A u Zagrebu će svojom specifičnom igrom svjetla proširiti percepciju zgrade Umjetničkog paviljona na Trgu kralja Tomislava. Ova svjetlosna intervencija u višeminutnom trajanju s projekcijama koje se izmjenjuju i pretapaju u prirodnom ritmu i neprekinutom tijeku uz prateći zvuk, poziva na kontemplaciju i posvećeno promatranje umjetničkog rada u javnom prostoru. Posjetitelji će moći sjesti na za to predviđena mjesta u središtu parka i “uroniti” u ovo jedinstveno svjetlosno iskustvo.
Festival svjetla Zagreb 2024 održava se od 20. do 24. ožujka, svaki dan od 18 do 23 sata
Uz svjetlosnu intervenciju Ritam i mjera svjetlosti Javiera Riere, Festival svjetla Zagreb 2024 ponovo donosi i dvije svjetlosne instalacije predstavljene u sklopu prošlogodišnjeg programa. To su Procvat i Tajni život šuma, ali u sasvim novom izdanju. U drugačijem postavu iznenadit će vas u parku između Aleksandrovih stuba i kina Tuškanac te u Parku šumi Tuškanac kod Golubovca. Također, tu je i nova svjetlosna instalacija Krijesnice. A one će čekati da ju otkrijete u skrivenom šumovitom prolazu na Trgu braće Mažuranić. Više o ovim svjetlosnim instalacijama doznajte u nastavku teksta. A što još nudi Festival svjetla Zagreb 2024 možete doznati na službenoj Facebook stranici ovog festivala.
Ritam i mjera svjetlosti (Trg kralja Tomislava)
Geometrijska svjetlosna projekcija poznatog španjolskog umjetnika Javiera Riere uvodi nas u stanje kontemplacije. Ali i zadivljenosti i spokoja u isti mah. Otvarajući prostor prema novoj dimenziji i koristeći geometriju kao prirodan jezik, prethodan tvari, koji povezuje našu nutrinu i prirodu, transformirat će jednu od najljepših građevina i arhitektonskih simbola grada te njeno neposredno okruženje.
Krijesnice (Trg braće Mažuranić)
Riječ je o prvoj u nizu umjetničkih instalacija koje prate imaginarni život krijesnica i predstavljaju dinamiku njihovih odnosa i svakodnevice. Naime, ova viseća svjetlosna instalacija organskog oblika simbolizira kukuljice, odnosno nukleuse. A u njima krijesnice miruju i spavaju prije njihove noćne šumske igre. Podsjetimo, seriju instalacija na ovu temu razvija Ana Mikin u suradnji s raznim umjetnicima. A ovu, prvu u nizu, potpisuje Jelena Petric, dok zvuk oblikuje Vojin Hraste.
Procvat (park između Aleksandrovih stuba i kina Tuškanac)
Ova ambijentalna svjetlosna instalacija podsjeća nas da sve u prirodi ima svoj ritam i mijene, kao i da je sve što nas okružuje u nekoj vrsti (su)odnosa. Stavljajući naglasak na igru udvoje, ovoga puta dviju boja, Procvat simbolizira dinamiku međusobne povezanosti sa svim različitostima, odnosno suprotnostima. Svjetlosnu instalaciju, uključujući i postav i oblikovanje svjetla, potpisuje Jelena Petric, dok je za programiranje svjetla zadužen Branimir Štivić. Zvuk oblikuje Hrvoje Nikšić, a projekt razvija i kreativno vodi Ana Mikin.
Tajni život šuma (park šuma Tuškanac kod ulice Golubovac)
Tajni život šuma je svjetlosna priča koja nas poziva da zakoračimo u šumu izvan ovog svijeta i otkrijemo sve njezine tajne. Vodi nas putevima jedne zamišljene vanzemaljske šume u kojoj su nebeska tijela u bliskoj komunikaciji sa stablima, osvjetljavajući iznenađujući život koji se odvija podno njihovih krošnji. Ovogodišnji postav i oblikovanje svjetla potpisuju Jelena Petric, Anja Leko i Andrej Beštak. Iza razvoja projekta i kreativnog vodstva stoji Ana Mikin, a za oblikovanje zvuka zadužen je Hrvoje Nikšić. I dodajmo, u realizaciji svjetlosne instalacije sudjelovala je Iva Rodić Novak.