U sklopu međunarodne, 18. po redu, konferencije “European Space Weather Week” održat će se popularno-znanstveno predavanje “Pomrčina Sunca”. Predavač je dr. sc. Petra Vanlommel sa Belgijskog Kraljevskog Opservatorija, a predavanje će se održati u utorak, 25. listopada 2022. godine u18:50 sati. Dodajmo da se konferencija ESWW2022 održava u kongresnom centru City Plaza Zagreb.
Tema predavanja je baš prikladna, jer će se prava, ali ipak samo djelomična pomrčina sunca na isti dan oko podneva vidjeti u Zagrebu! A Sunce je upravo glavni pokretač svemirskih vremenskih prilika kojima je konferencija European Space Weather Week posvećena. Predavanje će biti održano na engleskom jeziku i otvoreno je za javnost. Dodajmo da registracija na konferenciju nije potrebna te je prikladna za svaku dob. Više informacija o ovoj konferenciji doznajte na mrežnim stranicama na adresi stce.be/esww2022.
Što je uopće pomrčina sunca i kako nastaje?
Pomrčina Sunca ili engleski Solar Eclipse nastaje kada se Mjesec ispriječi između Sunca i Zemlje pa djelomično ili potpuno zakloni Sunce. Mjesec je tada u fazi mlađaka, a Sunce se može nalaziti do 16,5 stupnjeva s jedne ili druge strane uzlaznog ili silaznoga Mjesečeva čvora. Luk od 33 stupnja pokraj čvora Sunce prolazi za 34 dana, a Mjesec tada može dva puta doći u fazu mlađaka. To se događa svakih 29.53 dana. U jednoj godini moraju biti barem dvije pomrčine Sunca, a najviše ih može biti pet. Pet ih se može dogoditi ako se prva dogodi početkom siječnja, a peta krajem prosinca. Linija čvorova zakreće se retrogradno za 19,3 stupnja godišnje pa Sunce kroz isti čvor prolazi nakon 346.62 dana. To se naziva eklipsna ili drakonistička godina.
Pomrčina Sunca može biti potpuna (totalna), prstenasta (anularna), djelomična (parcijalna) i hibridna (kada se u središnjoj fazi pomrčine zapaža kao potpuna, a izvan središnje faze kao prstenasta). Različite vrste pomrčina nastaju jer je staza Mjeseca eliptična. Kada je Mjesec udaljeniji, ne zaklanja cijeli Sunčev disk i zapaža se prstenasta pomrčina. Kada je Mjesec bliže, može potpuno zakloniti Sunce i tada nastupa potpuna pomrčina. Dodajmo da se pomrčina Sunca opaža se s vrlo malenoga dijela Zemlje. Sjena nije šira od 270 kilometara i putuje brzinom od 1 km/s pa potpuna pomrčina u nekoj točki Zemlje traje najviše 3 minute 31 sekundi. Više o ovom astronomskom događaju doznajte na Wikipediji.