Berlinski zid je pao prije 30 godina, a povodom te velike obljetnice Restart i Dokukino KIC u suradnji s Goethe Institutom Kroatien i ZFF-om donose presjek dokumentaraca koji iz različitih aspekata tematiziraju njegov povijesni i simbolični značaj. A ovaj filmsko-diskurzivni program nazvan “Dva Berlina – Filmom preko zida” održat će se u subotu i nedjelju, 9. i 10. studenog 2019. godine, u Dokukinu KIC na adresi Preradovićeva 5.
Program se otvara u subotu, 9. studenog, u 17 sati, uz polemični dokumentarac Pogledajte ovaj grad (Schaut auf diese Stadt, 1962.) Karla Gassa, jednog od najzanimljivijih i najkontroverznijih filmaša DDR-a. A ovaj izrazito modernistički propagandni komad koristi autentične arhivske snimke kako bi opravdao podizanje zloglasne fortifikacije 13. kolovoza 1961. godine. Riječ je o provokativnoj, ali nadasve informativnoj vremenskoj kapsuli koja nas transponira u hladnoratovsku eru.
- PROČITAJTE VIŠE: Kaiseki | Tradicionalna japanska forma višeslojnog obroka koji se smatra vrhuncem japanske kulinarske umjetnosti
U 21 sat slijedi poetično i enigmatično remek-djelo disidentskog umjetnika Jürgena Böttchera Zid (Die Mauer, 1990.). A ovaj film reflektira zeitgeist njemačke metropole na povijesnoj prekretnici. Film Zid predočava proces preobrazbe Berlinskog zida iz simbola Hladnog rata u globalnu turističku atrakciju i kuriozitet. Film je osvojio nagradu FIPRESCI na Berlinaleu te posebno priznanje na dodjeli Europskih filmskih nagrada. Kao uvertiru gledamo Berlinsku baladu (Berliner ballade, 1990.) u kojoj globtrotter s kamerom u ruci Chris Marker markira političke krajolike nedavno ujedinjenog grada.
Berlinski zid bio je simbol Hladnog rata i podjele svijeta na istočni i zapadni blok, a izgrađen je 1961. godine
U nastavku programa, u nedjelju, 10. studenog, u 17 sati prikazat će se glazbeni dokumentarac B-film: strast i zvuk Zapadnog Berlina (1979-1989). A B-film oda je muzici, kaosu i umjetnosti koji su niknuli u kulturnom međuprostoru u kojemu se sve činilo mogućim. Od punka do Love paradea. Ukratko, film je ujedno i nostalgična posveta gradu Berlinu kakav više ne postoji. U filmu sudjeluju Nick Cave, Blixa Bargeld, New order, Klaus Schulze i brojni drugi. A narator je mančesterski glazbenik i producent Mark Reeder.
Program će se zaključiti u 21 sat uz kratkometražnog kandidata za Oscara i zanimljivu tribinu. Njemačko-poljska koprodukcija Zec na berlinski (Królik po berlińsku, 2009.) Bartosza Konopke priča je o koloniji zečeva koja je 28 godina živjela na ničijoj zemlji na kojoj se nalazio Berlinski zid. A nakon njegova pada zečevi još uvijek uče kako živjeti u novom svijetu. Baš kao i mi, građani istočne Europe. Film je uz nominaciju za Oscara osvojio niz nagrada na prestižnim svjetskim festivalima. Kao što su Hot Docs, Jihlava International Documentary Film Festival i Krakow Film Festival.
Nakon projekcije slijedi tribina Zidovi u glavi u kojoj će se analizirati kompleksne posljedice pada Berlinskog zida kao jednog od ključnih događaja 20. stoljeća. Nekadašnji simbol Hladnog rata možda se transformirao u globalnu turističku atrakciju. No usred migrantske krize fantazije o nekom budućem Europskom zidu prisutne su više nego ikad. A ekonomija ne namjerava osujetiti njegovu izgradnju. Na tribini sudjeluju dr. sc. Hrvoje Klasić, prof. dr. sc. Tihomir Cipek, književnik Boris Perić i povjesničar Krešimir Zovak. Više o Berlinskom zidu doznajte na Wikipediji.