Dronovi tvrtke Geoscan namijenjeni su profesionalnim korisnicima s područja upravljanja i zaštite javnih i privatnih dobara. A prvenstveno to su vatrogasna zaštita i spašavanje, agronomija, šumarstvo i vodno upravljanje. No, oni služe i u drugim funkcijama kao što su urbanizam, građevinarstvo, geodezija i katastarska izmjera te energetika i rudarstvo.
Zamislite tehnologiju pomoću koje vatrogasci na terenu mogu u živo iz zraka pratiti vatrenu liniju i na vrijeme pregrupirati snage ili pomoću koje pogranična policija može za manje od sat vremena prekontrolirati 100-tinjak kilometara državne granice na teško pristupačnom terenu. Ili još bolje, tehnologiju pomoću koje HGSS može u roku od 30-tak minuta locirati unesrećene i pokrenuti akciju spašavanja.
Odnedavno ova je tehnologija postala dostupna svim profesionalnim korisnicima kao i zaljubljenicima u bespilotno letenje na području cijele naše regije. Vodeći ljudi ruske tvrtke Geoscan Ltd. i M SAN Grupe potpisali su ugovor o regionalnoj distribuciji visokospecijaliziranih Geoscanovih bespilotnih letjelica za područje Hrvatske, Bosne i Hercegovina, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Slovenije i Kosova.
Geoscan dronovi imaju autonomiju leta do tri sata
Također, oni imaju mogućnost snimanja površina čak do 22 km2 ili 2.200 hektara u jednom letu. Uz to, oni pružaju izravni pogled u stvarnom vremenu na površine nad kojima se kreću. I tako omogućavaju korisnicima potpuno nove načine rada. Od uživo praćenja vatrenih linija na požarištima ili direktnog osmatranja štićenih područja državnih granica, preko urbanog 3D planiranja pa do procjene energetske učinkovitosti zgrada. Spomenimo da su s njima moguće detekcije skrivenih vodenih tokova ili otkrivanja razvoja i širenja biljnih nametnika.
“Kroz razgovore s profesionalnim korisnicima, točnije, geodetima, prostornim planerima, građevincima, agronomima, ali i s vlasnicima, odnosno upraviteljima poljoprivrednih zemljišta i šumskih površina, uočili smo rastuću potrebu za korištenjem bespilotnih letjelica visoke autonomije. Uz potrebu za što duljim vremenom leta, profesionalci su izrazili potrebu za uređajima sa što jednostavnijim sustavom upravljanja, a istovremeno opremljenima snažnom softverskom podrškom za obradu prikupljenih podataka”, rekao je Žarko Kruljac, član uprave M SAN Grupe.
I upravo Geoscan 201 zadovoljava navedene potrebe
Visoko automatiziran sustav drona Geoscan 201 omogućava jednostavno upravljanje letjelicom bez potrebe posjedovanja pilotskih vještina, u kombinaciji sa snažnim sustavom za precizno fotografiranje površina do rezolucije od 3 centimetra po pixelu i dugim letnim vremenom od 3 sata u komadu. Visoka rezolucija fotografiranja – do 3 do 10 centimetara po pixelu – omogućava stvaranje vrlo preciznih ortofoto mapa te detaljnih 3D modela tla i građevina.
Modeli Geoscan 101 i Geoscan 201 su bespilotni avioni s rasponom krila od 2,22 metra. Imaju letnu brzinu od 64 do 130 km/h i maksimalni doletom do 210 kilometara. Maksimalna visina leta ovih modela je do 4.000 metara, a imaju i toleranciju na udare vjetra do 12 m/s. Njihova predviđena mogućnosti rada je pri temperaturama od -20 do +40 stupnjeva celzijusa.
Za razliku od bespilotnih avionskih modela 101 i 201, Geoscan 401 je kvadrikopter. Njegove dimenzije u 150x150x43 centimetara, dok sklopljen ima dimenzije 70x25x20 centimetara. On ima letnu brzinu od 0 do 50 km/h, a maksimalni dolet do 24 kilometra. Spomenimo da je maksimalna visina leta ovog kvadrikoptera do 500 metara. Tolerancija na udare vjetra je do 10 m/s i jednakim radnim temperaturnim rasponom od -20 do +40 stupnjeva. Specifičnosti modela 401 su automatsko izvođenje svih faza leta počevši od vertikalnog polijetanja do slijetanja te potpuna kontrola žiroskopski stabilizirane Full HD kamere. To sve korisnicima omogućava snimanje i izradu iznimno preciznih 3D modela fotografiranih objekata i površina.
Dronovi dolaze sa specijaliziranim softverom za kontrolu i planiranje letova
U paketu opreme svakog od Geoscan dronova dolazi i zemaljska kontrolna stanica. A ona je opremljena softverom za planiranje letova i kontrolu drona te predinstaliranom demo verzijom jednog od softvera za ortofoto i 3D obradu snimljenih fotografija. Točnije, softver je Sputnik–GIS ili Agisoft Photoscan. Dodajmo da je ove dronove moguće kupiti u više različitih inačica. To su base, agro, agrogeo, geodesy, geophysics ili video.
“Uvođenje Geoscan proizvoda u naš distributivni portfolio logičan je korak u daljnjem pozicioniranju M SAN Grupe na sve značajnijem tržištu dronova. Spomenut ću da smo to sve započeli još 2014. godine. Tada smo donijeli odluku o investiranju u proizvodnju vlastitih dronova u okviru našeg brenda MS. Prošle smo godine naše prisustvo na ovom iznimno uzbudljivom tržištu proširili kroz regionalne distributivne ugovore s dva vrhunska brenda dronova, a to su DJI i Yuneec. Otvaranjem suradnje s Geoscanom želimo i profesionalnim korisnicima osigurati pristup ovim najmodernijim tehnologijama koje će im osigurati pravovremene i točne informacije s terena”, zaključio je Žarko Kruljac. Za sve dodatne informacije posjetite mrežne stranice M SAN-a na adresi msan.hr.