“Dot com bubble” ili “dot com balon”, kako bi se to prevelo na hrvatski, označava period u kasnim 1990-im i ranim 2000-im godinama kada je došlo do masovnog širenja internetskih tvrtki, a kada su mnoge od njih doživjele nagli uspon, ali ubrzo potom i potpuni kolaps. Točnije, ovaj balon je karakterizirao pretjerani entuzijazam i ulaganja u internetske startupe, često bez temelja u održivom poslovanju. U ovom članku ćemo istražiti uzroke, posljedice i lekcije iz ovog ključnog događaja u povijesti tehnologije i ekonomije.
Početkom 1990-ih godina, pojava interneta i njegov rapidan rast stvorili su nevjerojatne poslovne prilike. Internet je omogućio tvrtkama iz različitih sektora da dosegnu globalno tržište i redefiniraju poslovne modele. Tehnološke inovacije, poput e-trgovine, online oglašavanja i digitalnih medija, obećavale su promijeniti svijet. Mnoge su nove tvrtke, poznate kao “dot-coms” zbog domene “.com“, počele nicati u Silicon Valleyju i drugim tehnološkim središtima.
- PROČITAJTE VIŠE: Volkswagen Polo | Kompaktni automobil namijenjen urbanom životu kojeg krasi njemački inženjering i vrhunska izrada
Investitori, privučeni potencijalom ovih inovacija, počeli su ulagati ogromne količine novca u internetske startupe, čak i one koje nisu imale jasne planove za profitabilnost. U tom razdoblju, često se smatralo da je dovoljno biti prisutan na internetu kako bi se ostvario uspjeh, što je dovelo do toga da su se cijene dionica tehnoloških tvrtki vrtoglavo povećavale. A tvrtke kao što su Amazon, Yahoo! i eBay bile su među onima koje su predvodile ovaj rast.
Iako su mnogi investitori bili oduševljeni potencijalom interneta, realnost je bila daleko složenija
Veliki broj internetskih tvrtki zapravo nije imao održive poslovne modele. Mnoge od tih tvrtki su generirale prihod kroz oglašavanje ili prodaju dionica, a ne kroz stvarnu prodaju proizvoda ili usluga. Kako bi privukli investitore, osnivači su često koristili optimistične procjene o budućem rastu korisnika i prihoda. No, te brojke nisu bile realne.
Primjerice, startupovi su trošili ogromne svote novca na marketing kako bi privukli korisnike. Ali nisu imali strategiju kako te korisnike pretvoriti u profitabilne klijente. Tako su mnoge tvrtke bile fokusirane na povećanje broja korisnika i širenje tržišta, bez pažnje na dugoročne poslovne temelje. Umeđuvremenu, cijene dionica tih tvrtki nastavile su rasti, stvarajući lažnu sliku o njihovom uspjehu.
Početkom 2000. godine “dot com bubble” je iznenada eksplodirao
Nakon deset godina jakog rasta došla je i ta 2000. godina i “dot com bubble” je počeo pucati. A jedan od ključnih trenutaka dogodio se u ožujku te godina kada je snažno pao burzovni indeks NASDAQ koji prati tehnološki orijentirano tržišta. Naime, investitori su počeli shvaćati da mnoge tvrtke nisu imale održive poslovne modele. I kako su investitori počeli povlačiti svoj kapital cijene dionica su počele padati, a brojne dot-com tvrtke su bankrotirale.
Ukratko, mnoge od tih tvrtki nisu imale dovoljno gotovine za nastavak poslovanja, jer su se oslanjale na stalne investicije kako bi pokrile troškove. I dodajmo, u razdoblju između 2000. i 2002. godine tržište dionica doživjelo je pad od više od 75 posto. A tisuće tehnoloških tvrtki su tijekom tog perioda propale. No, nisu samo te tvrtke stradale. I investitori su izgubili milijarde dolara, a ekonomija SAD-a je ušla u recesiju.
“Dot-com balon” je imao dugoročne posljedice na tehnološki sektor i širu ekonomiju
Iako su mnoge tvrtke propale, neke su, poput Amazona, uspjele preživjeti i postati giganti u svojim industrijama. A tu je i jedna od ključnih lekcija iz ovog razdoblja koje je naučila kolika je važnost održivih poslovnih modela. Naime, ulagači su naučili da brzi rast nije dovoljan ako nije podržan stabilnim prihodima i profitabilnošću.
Također, dot com bubble je doveo do regulacije financijskog tržišta i pooštravanja pravila za početne javne ponude, znane i kao kratica IPO ili initial public offering, kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih situacija. Nakon balona, investitori su postali oprezniji, zahtijevajući jasnije pokazatelje uspjeha tvrtki prije nego što ulože svoj novac.
Ukratko, dot-com balon bio je jedno od najvažnijih razdoblja u povijesti internetske industrije. Iako je prouzročio velike gubitke za mnoge investitore i startupove, on je također ubrzao razvoj internetskih tehnologija koje su danas osnova modernog poslovanja. Ključna pouka iz ove priče je da tehnološke inovacije, koliko god bile revolucionarne, moraju biti popraćene održivim poslovnim modelima kako bi dugoročno uspjele. Više informacija o ovoj temi možete doznati na Wikipediji.