vladimira vuletić | udruga parkinson i mi | 2019.

Upoznaj svoj Parkinson | Manifestacija pod ovim sloganom održat će se uz tulipane, ples i ping-pong na Cvjetnom trgu u četvrtak, 11. travnja 2019. godine

Pod sloganom “Upoznaj svoj Parkinson”, u četvrtak, 11. travnja 2019. godine, na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 11 do 13 sati, uz tulipane, ping-pong, ples i kiparsku radionicu bit će obilježen Svjetski dan Parkinsonove bolesti. Organizator manifestacije udruga Parkinson i mi sloganom ovogodišnje akcije Upoznaj svoj Parkinson najavljuje projekt genetske analize ove progresivne neurodegenerativne bolesti u Hrvatskoj.

To je pionirski pothvat od nacionalnog značenja, a odobren je od Sveučilišta u Rijeci. Naime, upravo ti podaci će pomoći utvrđivanju gena čije mutacije uzrokuju Parkinsonovu bolest u hrvatskoj populaciji. A to bi bila osnova buduće personalizirane precizne medicine kod ovih bolesnika (obrade i liječenja). Paraleno s genetskim faktorima istražit će se i u kojoj mjeri su ispitanici bili izloženi rizičnim okolišnim faktorima (poput pesticida, metala, bunarske vode…) za koje se također smatra da uz genetske čimbenike pridonose razvoju Parkinsonove bolesti.

Genetsko istraživanje je značajno da identificiramo koja populacija ima i koji su prisutni genomski snažni faktori kako bi prilagodili individualno vođenje bolesnika s Parkinsonovom bolesti. Danas znamo da neki genski oblici Parkisnonove bolesti počinju ranije, neki kasnije, A neki brzo progrediraju. Također, kod nekih je bolji terapijski odgovor na jedne kod drugih na druge lijekove. Kod nekih se pojavljuju značajne komplikacije tijekom liječenja, a kod nekih bez ili s malim komplikacijama. A nova nada je da kod nekih oblika supstitucijskom terapijom enzima ili proteina doprinijeti boljem liječenju.

Manifestacija “Upoznaj svoj Parkinson” održava se na Cvjetnom trgu u četvrtak, 11. travnja 2019. godine

Sve to navedeno čini personaliziranu medicinu zahvaljujući farmakogenetici. A ona je budućnost vođenja bolesnika s Parkinsonovom bolesti. Uz to, znanstvenici vjeruju da će genetsko testiranje u budućnosti pomoći usporavanju i zaustavljanju progesije Parkinsonove bolesti. A čija je učestalost prema recentnim međunarodnim istraživanjima do 2016. godine globalno porasla za 22 posto. I dodajmo, u Hrvatskoj od Parkinsona boluje više od 14.500 građana.

Uz medicinsku terapiju dokazano je kako na usporavanje bolesti blagotvorno djeluju različite aktivnosti. Možda najbolje aktivnosti su ping-pong, ples i razni oblici art terapije. A njih iz godine u godinu na svojim manifestacijama udruga Parkinson i mi promovira u suradnji s partnerima Hrvatskim stolnoteniskim savezom i Plesnim centrom Fredi.

Akademija likovnih umjetnosti održat će kiparsku radionicu za oboljele

Ove godine ostvaren je i partnerski odnos s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu. Tako će po prvi puta u četvrtak, 11. travnja, na Cvjetnom trgu, biti organizirana i mini kiparska radionica. A cilj je motivirati oboljele da uz pomoć kiparskog modeliranja jačaju svoju motoriku i otpuste stres.

“Kod oboljelih od Parkinsonove bolesti primijećeno je da redukcija stresa uslijed slikanja, kiparenja i modelarstva dovodi i do smanjenja simptoma tremora i ukočenosti mišića. Osim toga, vidni i taktilni podražaji koje izaziva kiparstvo mogu pridonijeti aktivaciji zrcalnih neurona. I tako mogu potaknuti mehanizam neuroplastičnosti mozga sa svrhom oporavka moždanih funkcija”, rekla je dr. Vladimira Vuletić, predsjednica udruge Parkinson i mi. Više o aktivnostima ove udruge doznajte na mrežnoj stranici na adresi parkinsonimi.com.

Udruga “Parkinson i mi” se trudi popularizirati terapije i aktivnosti koje pomažu oboljelima

Bolest, uz karakteristične probleme s motorikom (tremor) i ukočenošću mišića, kod oboljelih izaziva i tjeskobu, depresiju te demenciju. Stoga se Udruga prilikom obilježavanja važnih datuma vezanih za Parkinsonovu bolest trudi popularizirati terapije i aktivnosti koje pomažu oboljelima. A obilježavanje Svjetskog dana Parkinsonove bolesti završit će informativno-edukativnim predavanjima u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića (Preradovićeva 5) sa temema:

  • Rehabilitacija vrtoglavice (Zlata Lapaš, bacc. physioth)
  • Emocija i Parkinsonova bolest (doc. dr. sc. Ana Havelka Meštrović, prof. psiholog)
  • Govor, glas i gutanje kod osoba s Parkinsonovom bolesti (doc. dr. sc. Zdravko Kolundžić, prof. logoped)
  • Dubinska mozgovna stimulacija kod Parkinsonove bolesti (prof. dr. sc. Darko Chudy, neurokirurg)
  • Novi projekti i novosti kod Parkinsonove bolesti (doc. prim. dr. sc. Vladimira Vuletić, spec. neurolog, predsjednica Udruge Parkinson i mi)
Tagged