psorijaza | psoriasis | 2024.

Psorijaza | Kronična kožna bolest koja uzrokuje brzi rast stanica kože, što rezultira zadebljanjem i ljuskanjem kože

Psorijaza je kronična kožna bolest koja pogađa milijune ljudi diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku. A ova bolest uzrokuje brzi rast stanica kože, što rezultira zadebljanjem i ljuskanjem kože. Najčešće se pojavljuje na laktovima, koljenima, vlasištu i donjem dijelu leđa, ali može zahvatiti i druge dijelove tijela. Psorijaza nije zarazna, ali može biti vrlo neugodno stanje koje ozbiljno utječe na kvalitetu života oboljelih.

Simptomi psorijaze variraju od osobe do osobe, ali uključuju crvene mrlje na koži prekrivene srebrnkastim ljuskama, suhoću i pucanje kože koje može krvariti, svrbež, peckanje te bolove na zahvaćenim područjima. U nekim slučajevima, psorijaza može zahvatiti i nokte, uzrokujući njihovo zadebljanje, promjenu boje i lomljivost. Kod težih oblika bolesti može doći do upale zglobova, što je poznato kao psorijatični artritis.

Točni uzroci psorijaze nisu u potpunosti razjašnjeni, ali se vjeruje da je riječ o autoimunoj bolesti, pri čemu imunološki sustav pogrešno napada zdrave stanice kože. Genetska predispozicija također igra važnu ulogu. Naime, oobe s obiteljskom povijesti psorijaze imaju veću vjerojatnost da će razviti ovu bolest. Osim toga, određeni čimbenici mogu potaknuti ili pogoršati psorijazu, uključujući stres, infekcije, ozljede kože, hladno vrijeme, pušenje i konzumaciju alkohola.

Psorijaza ima nekoliko različitih oblika

Plak-psorijaza (psoriasis vulgaris) je najčešći oblik i karakterizira ju prisutnost uzdignutih, crvenih plakova prekrivenih srebrnim ljuskama. Gutatna psorijaza, češća kod djece i mladih odraslih, manifestira se kao mali, kapljasti osip. Inverzna psorijaza zahvaća pregibe kože, poput pazuha i prepona i često je popraćena bolnim, glatkim i crvenim lezijama. Pustularna psorijaza je rijetka, ali ozbiljna forma koja uzrokuje stvaranje bijelih pustula na crvenoj koži. Eritrodermična psorijaza je najteži oblik bolesti i zahvaća veći dio površine kože. A to može biti opasno po život.

Dijagnoza psorijaze obično se postavlja na temelju pregleda kože. U nekim slučajevima, može biti potrebna biopsija kože kako bi se isključili drugi uvjeti. Iako ne postoji lijek za psorijazu, dostupni su mnogi tretmani koji mogu pomoći u kontroli simptoma. Lokalni tretmani, poput kortikosteroidnih krema i salicilne kiseline, često su prvi izbor za blage do umjerene oblike psorijaze. Za teže oblike bolesti, mogu se koristiti fototerapija, sustavni lijekovi ili biološki lijekovi koji ciljaju specifične dijelove imunološkog sustava.

Život s psorijazom

Psorijaza može imati značajan utjecaj na mentalno zdravlje, jer mnogi oboljeli doživljavaju osjećaj srama, nisko samopoštovanje i socijalnu izolaciju zbog svog izgleda. Upravljanje stresom, održavanje zdrave prehrane i redovita tjelovježba mogu pomoći u smanjenju simptoma. Također je važno educirati se o bolesti i tražiti podršku, bilo kroz razgovor s liječnikom, terapeutom ili pridruživanjem grupama za podršku.

Ukratko, psorijaza je složena bolest koja zahtijeva cjelovit pristup u liječenju i upravljanju simptomima. Iako trenutno nema lijeka, pravilna njega kože, izbjegavanje okidača i korištenje odgovarajućih terapija mogu pomoći oboljelima da žive kvalitetan život. Edukacija i podrška ključni su za suočavanje s ovom bolešću, a redovite posjete liječniku mogu pomoći u održavanju simptoma pod kontrolom. Više o ovoj bolesti doznajte na Wikipediji.

Tagged