legioneloza - legionela - legionarska bolest | 2024.

Legioneloza | Skrivena opasnost koja vreba u našim vodnim sustavima

Legioneloza, znana i kao legionela ili legionarska bolest, infektivna je bolest uzrokovana bakterijom Legionella pneumophila, a koja se najčešće prenosi putem kontaminiranih vodnih sustava. Ime je dobila 1976. godine po izbijanju ove bolesti na konvenciji Američke legije u Philadelphiji, gdje je nekoliko sudionika oboljelo od teškog oblika upale pluća.

Bakterija Legionella je prirodno prisutna u okolišu, a posebno u slatkovodnim izvorima kao što su rijeke i jezera. Međutim, ona postaje problematična kada dospije u umjetne vodne sustave, gdje se može razmnožavati u toploj vodi. Optimalna temperatura za rast bakterije je između 20 i 45 stupnjeva celzijusa, što znači da sustavi poput klimatizacijskih jedinica, tuševa, slavina, jacuzzija i fontana mogu postati leglo infekcije.

Glavni način prijenosa legioneloze je inhalacija aerosola kontaminirane vode. To se može dogoditi u zatvorenim prostorima s lošom ventilacijom, gdje sitne kapljice vode s bakterijama uđu u pluća. I napomenio, legioneloza se ne prenosi direktno s čovjeka na čovjeka.

Simptomi i oblici bolesti koju nazivamo legioneloza ili legionela

Legioneloza se može manifestirati na dva glavna načina:

  1. Legionarska bolest: Ovo je teži oblik bolesti, a on uključuje upalu pluća. Simptomi se javljaju 2 do 10 dana nakon izloženosti bakteriji i uključuju visoku temperaturu, zimicu, kašalj, bol u prsima, umor, glavobolju i mišićnu bol. U težim slučajevima može doći do zatajenja bubrega, jetre ili srca. Bez odgovarajuće medicinske intervencije, legionarska bolest može biti smrtonosna, posebno za starije osobe i one s oslabljenim imunološkim sustavom.
  2. Pontijačka groznica: Ovo je blaži oblik infekcije, a koji ne zahvaća pluća. Simptomi uključuju groznicu, glavobolju, bolove u mišićima i opći osjećaj slabosti. Obično prolazi bez potrebe za specifičnim liječenjem u roku od nekoliko dana.

Dijagnoza i liječenje

Dijagnoza legioneloze može biti izazovna jer simptomi često nalikuju onima drugih respiratornih bolesti. Laboratorijski testovi, poput kulture sputuma, urinarnog antigenskog testa ili serologije, koriste se za potvrdu infekcije. Rano prepoznavanje i dijagnoza ključni su za uspješno liječenje.

Liječenje legionarske bolesti uključuje antibiotsku terapiju, najčešće s makrolidima ili fluorokinolonima. Važno je započeti liječenje što je prije moguće kako bi se smanjio rizik od komplikacija. S druge strane, pontijačka groznica obično ne zahtijeva specifično liječenje i simptomi se povlače sami od sebe.

Legioneloza se prilično jednostavno prevenira

Kako se legioneloza najlakše prvenira? Ona se temelji na održavanju čistih i sigurnih vodnih sustava. To uključuje redovito čišćenje i dezinfekciju klimatizacijskih jedinica, sustava tople vode te opreme u kojoj se mogu stvarati aerosoli. Kontrola temperature vode također je ključna. Temperatura tople vode treba biti iznad 60, a hladne ispod 20 stupnjeva celzijusa, kako bi se spriječio rast bakterija.

Edukacija i svijest o opasnostima legioneloze također su važni za smanjenje rizika od izbijanja bolesti. Vlasnici zgrada i sustava za opskrbu vodom trebaju biti upoznati s rizicima i mjerama prevencije kako bi zaštitili svoje korisnike.

Ukratko, legioneloza, kolokvijalno znana i kao legionela ili legionarska bolest, predstavlja ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju. No, uz odgovarajuće preventivne mjere, rizik od infekcije može se značajno smanjiti. Pravovremena dijagnoza i liječenje ključni su za uspješno upravljanje ovom bolešću. Kontinuirana edukacija i stroga kontrola vodnih sustava pomoći će u sprječavanju budućih izbijanja legioneloze, osiguravajući sigurnost i zdravlje zajednice. Sve dodatne informacije vezane za ovu bolest možete doznati na Wikipediji.

VIDEO: Legionnaires’ disease explained

Tagged