košarkasko igralište tuškanac zagreb | svibanj 2013.

Koronavirus je među nama | Iako svi bježimo od njega, ipak postoji način da mu “pokažemo zube”

Situacija u kojoj se nalazimo, a koju nam je donio koronavirus, apsolutno je promijenila naše živote. I to doslovno preko noći! Više ništa nije kao što je bilo, a kako će život izgledati kada sve ovo prođe, nitko ne može sa sigurnošću prognozirati. Higijenu nam stalno spominju. Toliko da ponekad pomislimo kako nikada niti nismo imali higijenske navike. No činjenica je da je bolje ponavljati to nego da zaboravimo na ovaj važan segment u suzbijanju koronavirusa.

Ipak, uz higijenske mjere, održavanje zdravlja imunosnog sustava svakako je trenutno jedan od najvažnijih zdravstvenih aspekata. Situacija u kojoj se nalazimo uzrok je trenda porasta potražnje različitih dodataka za naš imunitet. A dobar imunitet može nam uvelike pomoći jer je on prva linija obrane za sve bolesti. Pa tako i za naše psihičko zdravlje.

Samoizolacija koju je donio koronavirus utječe na brojne aspekte našeg života. Nažalost i psihološki aspekt cijele priče nije zanemariv. Ljudi se teško nose s promjenama, a neizvjesnost koju trenutna situacija uzrokuje dodatno pogoršava i ovako lošu situaciju. Tjelesna neaktivnost i nepravilna prehrana svakako doprinose pogoršanju mentalne slike. A najranjiviji su kronični bolesnici i osobe starije dobi. Nemogućnost prilagodbe trenutnoj situaciji i ograničenjima koje nam postavljaju nadležne institucije u borbi s nevidljivim neprijateljem, uzroci su pojave osjećaja tjeskobe i nemira.

Današnja tehnologija omogućuje nam razgovor s našim najbližima kako bi ublažili te negativne osjećaje

Osim toga, na taj način podižemo i svijest važnosti održavanja mentalne higijene. A to nam može olakšati situaciju u kojoj se nalazimo kao zajednica. Razvijanjem novih vještina poput kuhanja, čitanja, vježbanja, crtanja ili šivanja olakšat ćete dane provedene u zatvorenom prostoru. Također, meditaciju i vježbe disanja možete koristiti kao zamjenu za duge šetnje.

“Naš imunitet prva je crta obrane organizma od napada različitih mikroorganizama, uključujući viruse. Slabljenje imunosnog sustava čini vas podložnijima gotovo svakoj vrsti bolesti. Neki od učestalih simptoma oslabljenog imuniteta uključuju umor, učestale infekcije, upale, alergijske reakcije te sporo cijeljenje rana”, rekla je nutricionistica Petra Vlak te otkrila kako je u ovakvim okolnostima dobro uzimati plazmolizirani biljni kvasac koji je idealan za jačanje našeg imuniteta.

Načinom prehrane, tjelesnom aktivnosti te odabirom kvalitetnog dodatka prehrani, kao što je biljni plazmolizirani kvasac, svom imunosnom sustavu osiguravate potrebno “oružje” za borbu protiv virusa. A vaš će organizam ostati zona zatvorena za “neprijateljsko djelovanje” patogena. Također, jačanjem imuniteta poboljšavamo opće stanje organizma, čime se i psihološka slika poboljšava. Vitamini B skupine, kojima obiluje plazmolizirani biljni kvasac, najbolja su potpora našem imunosnom sustavu. No, on je i blagotvoran prema psihološkom zdravlju. Također, plazmolizirani biljni kvasac pomaže u održavanju zdrave crijevne mikroflore zahvaljujući svom prebiotičkom učinku.

Koronavirus je opasna bolest protiv koje se moramo boriti svim sredstvima

“Danas je naše tržište preplavljeno različitim pripravcima koji tvrde nemoguće. Važno je prepoznati dodatak prehrani koji je kvalitetan i sadrži mikonutrijente koji su važni za imunitet poput vitamina A, B, C i D skupine te cinka i selena. Tu je i plazmolizirani biljni kvasac koje je jedinstven jer utječe na značajno smanjenje simptoma povezanih sa slabijim imunološkim odgovorom, a koji se povezuje sa sezonskim infekcijama, poput gripe i prehlade. Sadrži više od 60 metabolički aktivnih tvari u prirodnom obliku koji je optimalna podloga za povećanje iskoristivosti nutrijenata važnih za imunitet, poput cinka”, dodaje Petra Vlak.

Prebiotici su neprobavljiva vlakna koja dobre bakterije, odnosno probiotici, koriste kao hranu. Probiotici selektivno potiču rast i aktivnost probiotika i na taj način utječu pozitivno na zdravlje crijeva koja su poznata kao naš drugi mozak. Poznata je povezanost crijeva i mozga, odnosno utjecaj crijevne mikrobiote na naše mentalno stanje. Stoga, održite povezanost i ravnotežu naizgled nespojivih sustava i poboljšajte raspoloženje u ovoj krizi. I za kraj, mnoge zanima jesu li nam manje šanse da se zarazimo infekcijom COVID-19 ukoliko ojačamo svoj imunitet.

“Stavovi znanstvene zajednice vrlo su jasni. Ekspertno mišljenje i praktične smjernice za nutritivnu potporu bolesnika s infekcijom koronavirusa Europskog društva za kliničku prehranu i metabolizam (ESPEN), Svjetske zdravstvene organizacije te Europske agencije za sigurnost hrane navodi kako je primjena kvalitetnih dodataka prehrani dio konvencionalnog nutritivnog pristupa u prevenciji virusnih infekcija u svrhu potencijalnog smanjenja negativnog učinka bolesti. Dakle, dobra nutritivna potpora svakako nam može olakšati borbu s nevidljivim neprijateljem. A u ovom slučaju to je koronavirus“, zaključila je nutricionistica Petra Vlak. Više o tom virusu doznajte na Wikipediji.

Tagged