panel "tko se ne bi cijepio protiv raka?" | 2019.

Infekcija humanim papiloma virusom glavni je uzročnik raka vrata maternice | No, za tu bolest postoji cjepivo

Infekcija humanim papiloma virusom (HPV) glavni je uzročnik raka vrata maternice od kojeg u Hrvatskoj obolijeva nešto više od 300, a umire oko 100 žena, no, za tu bolest postoji cjepivo. S ciljem informiranja javnosti o bolesti i mogućnostima zaštite, Grad Zagreb, Gradski ured za zdravstvo, Gradski ured za obrazovanje, Povjerenstvo za prevenciju infekcija HPV-om i drugih spolno prenosivih bolesti, NZJZ Dr. Andrija Štampar, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Hrvatski zavod za javno zdravstvo organizirali su panel raspravu “Tko se ne bi cijepio protiv raka?”

Uz to, na ovoj panel raspravi predstavljene su aktivnosti, ciljevi i dosadašnji rezultati programa Prevencija raka vrata maternice i drugih bolesti uzrokovanih HPV-om. I dodajmo, ovaj se program već dvanaestu godinu zaredom provodi na području grada Zagreba.

Cijepljenje protiv infekcije HPV-om koja, osim raka vrata maternice, uzrokuje još šest vrsta raka, a to su rak rodnice, stidnice, penisa, anusa, grla i ždrijela te genitalne bradavice kod muškaraca i žena, u Hrvatskoj je besplatno, preporučeno i dostupno od 2007. godine u Gradu Zagrebu. Dodajmo, od 2015. godine boesplatno je dostupno i na nacionalnoj razini. A tijekom cijele školske godine cijepljenje je besplatno za učenice i učenike 8. razreda. Uz to, ovisno o raspoloživosti cjepiva, najdulje do kraja 2019. godine, omogućeno je i svim osobama do 25. godine.

Tijekom proteklih 11 godina cijepljeno je 5631 djevojčica i dječaka osmih razreda osnovne škole

“Tijekom proteklih 11 godina provođenja programa cijepljenja, u gradu Zagrebu je cijepljeno 5631 djevojčica i dječaka osmih razreda osnovne škole. Interes za cijepljenjem u školskoj godini 2018./2019. gotovo je udvostručen te obuhvaća 32% učenica i učenika 8. razreda. No, sveukupan postotak procijepljenosti i dalje je na niskoj razini. Treba dodatno raditi na edukaciji roditelja i adolescenata o mogućnostima i prednostima cijepljenja protiv infekcije HPV-om. I to kako bi u potpunosti spriječili razvoj raka vrata maternice. Ali i ostalih zloćudnih promjena na drugim organima muškaraca i žena”, istaknula je dr. med. Tatjana Petričević Vidović, specijalist školske i adolescentne medicine te voditeljica Službe za školsku i adolescentnu medicinu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.

Grad Zagreb je u suradnji s Povjerenstvom za prevenciju infekcija HPV-om i drugih spolno prenosivih bolesti proveo istraživanje kako bi se utvrdila razina informiranosti roditelja o rizicima infekcije HPV-om. Rezultati su pokazali da je neznanje roditelja o bolestima koje uzrokuje infekcija HPV-om te postojanju cjepiva koje ih može spriječiti jedan od glavnih razloga niske procijepljenosti.

“Rezultati istraživanja koje smo proveli pokazali su da svaki drugi roditelj u Hrvatskoj ne zna da HPV može uzrokovati čak šest vrsta raka, dok svaki treći nikad nije čuo da je u Hrvatskoj dostupno besplatno cijepljenje protiv HPV-a za učenike i učenice osmih razreda osnovne škole. Stoga svim aktivnostima koje provodi Gradski ured za zdravstvo nastojimo osvijestiti i educirati roditelje. Oni moraju znati da postoji učinkovita preventivna metoda. A jedino se tako njihova djeca neće morati suočiti s opakim posljedicama infekcije HPV-om“, rekla je prof. log. Mirela Šentija Knežević, zamjenica pročelnika Gradskoj ureda za zdravstvo Grada Zagreba i koordinatorica Programa u razdoblju od 2008. do 2019. godine.

Infekcija HPV-om se može vrlo učinkovito prevenirati cjepljenjem

Organiziranje roditeljskih sastanka koji se provode s ciljem edukacije roditelja učenika osmih razreda osnovnih škola o mogućnostima cijepljenja idealan su način za informiranje o mogućnostima zaštite reproduktivnog zdravlja djece.

“Trećina roditelja koji su cijepili djecu protiv HPV-a prisustvovali su roditeljskom sastanku na ovu temu. Ovo je izvrstan pokazatelj da smo osmislili odličnu platformu na kojoj roditelji od stručnjaka mogu dobiti potrebne informacije o cjepivu, njegovoj učinkovitosti i sigurnost. Stoga je jedan od ciljeva našega rada povećati stopu odaziva roditelja na roditeljske sastanke. Naime, oni su temelj za donošenje afirmativne odluke o cijepljenju”, rekla je akademkinja Mirna Šitum, predsjednica Povjerenstva Grada Zagreba za prevenciju infekcije HPV-om i drugih spolno prenosivih bolesti (SPB), predstojnica Klinike za kožne i spolne bolesti Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice i voditeljica Referentnog centra za melanom Ministarstva zdravstva RH.

Podršku Programu pružio je i Darko Tot, načelnik Sektora za zajedničke poslove i programe Ministarstva znanosti i obrazovanja uime Ministarstva znanosti i obrazovanja te dr. sc. Ivana Pavić Šimetin u ime Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. A u ime gradonačelnika Grada Zagreba okupljenima se obratio dr. sc. Vjekoslav Jeleč, dr. med., pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba i izaslanik Milana Bandića, gradonačelnika Grada Zagreba.

Grad Zagreb već dvanaest godina kontinuirano ulaže u edukaciju i informiranje javnosti

“Grad Zagreb ima veći odaziv po pitanju procijepljenosti protiv infekcija uzrokovanih HPV-om u odnosu na druge hrvatske gradove upravo zato jer već dvanaest godina kontinuirano ulažemo u edukaciju i informiranje javnosti. Zaista smo ponosni da je program cijepljenja, koji smo pokrenuli 2007. godine u Zagrebu, urodio Nacionalnim programom cijepljenja. Nastavit ćemo i dalje sa kvalitetnim radom kako bismo povećali broj cijepljene djece i adolescenata. Ali i kako bi im osigurali zdraviju budućnost”, naglasio je Vjekoslav Jeleč. Više informacija o tome što je HPV ili Humani papiloma virus doznajte na Wikipediji.

Panel rasprava Tko se ne bi cijepio protiv raka okupio je brojne hrvatske stručnjake. Oni su došli iz područja ginekologije i opstetricije, dermatovenerologije, školske medicine i opstetricije. A sudjelovali su akademkinja Mirna Šitum, dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, dr. med., prof. dr. sc. Mihaela Skerleva, dr. med., prof. dr. sc. Damir Eljuga, dr. med., prof. dr. sc. Hrvoje Vrčić, dr. med., doc. dr. sc. Dubravka Lepušić, dr. med. i Tatjana Petričević Vidović, dr. med.

Tagged