virus | 2024.

Humani papiloma virus | Postoji više od 200 različitih tipova HPV-a od kojih se neki prenose seksualnim putem, a drugi dodirom zaražene kože

Humani papiloma virus (HPV) je skupina virusa koji inficiraju kožu i sluznice ljudi. Danas je poznato kako postoji više od 200 različitih tipova HPV-a, od kojih se neki prenose seksualnim putem, dok se drugi prenose dodirom zaražene kože. Ukratko, HPV infekcija je jedna od najčešćih spolno prenosivih infekcija širom svijeta.

HPV se prenosi uglavnom spolnim putem, uključujući vaginalni, analni i oralni seks. A virus se može prenijeti čak i kada zaražena osoba nema vidljive simptome. Korištenje kondoma može smanjiti rizik prijenosa HPV-a, ali ne pruža potpunu zaštitu. Naime, humani papiloma virus može zaraziti područja koja kondom ne pokriva.

Jedna od najvažnijih mjera prevencije je cijepljenje protiv HPV-a. HPV cjepivo je najučinkovitije kada se primijeni prije izlaganja virusu, stoga se preporučuje cijepljenje djece i adolescenata, obično između 11 i 12 godina. Cjepivo je učinkovito protiv nekoliko tipova HPV-a koji uzrokuju većinu slučajeva raka grlića maternice, anusa, penisa, vulve i orofarinksa.

Simptomi i dijagnoza ove bolesti

Većina ljudi zaraženih HPV-om nema nikakve simptome i infekcija često prolazi sama od sebe. Međutim, neki tipovi HPV-a mogu uzrokovati genitalne bradavice, koje su male izrasline na genitalnom području. Ove bradavice mogu biti neugodne, ali obično nisu opasne.

Opasniji su “visokorizični” tipovi HPV-a koji mogu uzrokovati rak. Dodajmo, HPV je vodeći uzrok raka grlića maternice kod žena. Osim toga, može uzrokovati rak anusa, penisa, vulve, vagine i orofarinksa (područje stražnjeg dijela grla). Redoviti ginekološki pregledi, uključujući Papa test i HPV test, ključni su za rano otkrivanje promjena na stanicama grlića maternice koje bi mogle voditi do raka.

Humani papiloma virus je prilično otporan i za njega ne postoji specifično liječenje

Ne postoji specifično liječenje za HPV infekciju, ali postoje tretmani za zdravstvene probleme koje HPV može uzrokovati. Genitalne bradavice mogu se ukloniti putem različitih metoda, uključujući krioterapiju (zamrzavanje), elektrokauterizaciju (spaljivanje), kirurško odstranjivanje ili lokalne lijekove. Premaligne promjene na stanicama grlića maternice mogu se liječiti postupcima kao što su konizacija ili LEEP (elektrokirurška ekscizija petljom).

HPV je raširena i često asimptomatska infekcija koja može imati ozbiljne posljedice, uključujući nekoliko vrsta raka. Prevencija kroz cijepljenje i sigurnije seksualne prakse ključna je za smanjenje rizika. Redoviti medicinski pregledi omogućuju rano otkrivanje i liječenje promjena uzrokovanih HPV-om, čime se smanjuje rizik od razvoja raka. Edukacija i svijest o HPV-u mogu značajno doprinijeti zdravlju i sigurnosti svih spolno aktivnih osoba. Više informacija o ovom virusu doznajte na Wikipediji.

Tagged