umjetnički paviljon zagreb | 17.07.2016.

Nevidljivi Zagreb | 7 mjesta koja turisti nikad ne vide (a Zagrepčani ih zaborave)

Zagreb, grad s dušom. Turisti ga vole zbog Gornjeg grada, tržnice Dolac, muzeja i sjajnog kave. Ali čim se makneš od uhodanih ruta, Zagreb pokaže drugo lice. Nevidljivo, zaboravljeno, ali itekako živo. Ova skrivena lica grada nisu ni na razglednicama, ni u turističkim vodičima. I, da budemo iskreni, ni većina Zagrepčana ih se ne sjeća.

U tom duhu, bacili smo se u potragu za manje poznatim mjestima, gdje nema gužve, ni suvenira. Ali ima karaktera, atmosfere i priča koje se ne zaboravljaju. Ako te put nanese u metropolu, ili si lokalac gladan nečeg novog, ovo je za tebe. Zanimljivo, i oni koji vole digitalno lutanje izvan mape, mogli bi paralelno zaviriti na onlinecasinoslovenia.si – ni tamo nećeš naći klasičnu ponudu, već nešto autentično i drugačije. Baš kao i ova lista.

Sedam mjesta u Zagrebu koje turisti nikada ne vide

1. Stari Samoborski tunel (u Zagrebu, da)

Iako zvuči kao greška, tunel koji veže bivšu tvornicu “Samoborka” sa Savskim mostom stvarno postoji. Građen 1943. za potrebe industrijske logistike – prvenstveno za prijevoz sirovina i materijala. Tunel je dug oko 250 metara i danas je dijelom zasut, ali još uvijek prohodan uz oprez. Danas je, iako neformalno, kultna točka za urbane istraživače. Grafiti, hladan zrak i neobičan mir. Nije za svakoga, ali oni koji prođu – pamte.

2. Napuštena bolnica – Sanatorij Brestovac Zagreb

Na padinama Medvednice, iznad Podsuseda (do tamo vodi šumska staza iz Gajnica, otprilike 45 minuta hoda), leži bolnica iz 1909. godine. Izvorno namijenjena za liječenje tuberkuloze, ova bolnica je nekad primala i preko 200 pacijenata godišnje. Danas su ostaci zgrade prepušteni vremenu. Zidine zarasle u zelenilo, prozori bez stakala, tišina koja odzvanja. Idealno mjesto za one koji vole urbex i fotkanje s atmosferom. Samo pripazi na sigurnost – urušavanja nisu rijetkost.

3. Zakopani vrtovi iza Mirogoja

Zagreb je poznat po groblju Mirogoj. No, svi znaju za njega, ali rijetko tko ide dalje od arkada. A iza njih? Bivši hortikulturni vrtovi, uređeni krajem 19. stoljeća za potrebe botaničkih eksperimenata i sadnje rijetkih vrsta. Danas su napola divlji, s fontanama i oronulim stepenicama. Jesen ih pretvara u filmski kadar, a proljeće oživljava boje. Nećeš tamo sresti nikoga, osim pokoje srne. Do njih se dolazi šumskom stazom uz rub groblja, s jugoistočne strane.

4. Umjetnički ateljei u bivšem skloništu u Vlaškoj

U suterenu jedne neugledne zgrade u Vlaškoj krije se podzemni labirint pretvoren u ateljee. Tu stvaraju grafičari, kipari, slikari. Povremeno otvore vrata za javnost, najčešće u sklopu festivala poput “Noći muzeja” ili “Dani otvorenih ateljea”. Ako naiđeš na “Otvorena vrata ateljea”, nemoj propustiti. Unutra je drugačiji svijet – boje, miris ulja, i razgovori koji te uvuku u svaku pukotinu zida.

5. Memorijalni centar “Fašizmu ne!” (Trnje)

Ovo mjesto zbilja postoji. Ime zvuči kao parola, ali to je stvaran centar s arhivom, dokumentima i grafičkim prikazima antifašističke borbe. Otvoren 1981. godine, smješten u stambenom bloku na adresi Vukovarska 58. Bez velike reklame, ali s jakim porukama. Tamo dolaze školarci, povjesničari i rijetki znatiželjni prolaznici. Otvoren je nekoliko puta mjesečno, uz najavu. Nije fancy, ali je važno.

6. Skriveni bunker ispod Cmroka

Još jedna posljedica Hladnog rata. Bunker podno Cmroka, do kojeg se može doći pješice iz Šestina ili stazom iz Jurjevske ulice, bio je dio mreže civilne zaštite. Sagrađen 1960-ih, korišten kao sklonište u slučaju napada. Danas ga lokalci koriste kao punkt za izlete. Unutra nema struje ni vode, ali ima hladovine, grafita i… mira. S vanjske strane, djeluje kao obična betonska struktura, ali kad zakoračiš unutra – osjetiš težinu povijesti.

7. Najmanji park u Zagrebu

Nema ime, nema ploču, ni klupu. Samo stablo, malo zelenila i pogled na prugu. Skriven je iza Importanne galerije, pokraj pothodnika između Glavnog kolodvora i Zrinjevca. Možda nije spektakularan, ali podsjeća da ljepota nije uvijek u veličini. U proljeće procvjeta jedno jedino drvo, stvarajući mikro-oazu u betonskom okruženju.

Za kraj – Zagreb ima još puno takvih mjesta – zašto ih vrijedi posjetiti?

Ova mjesta nisu uređena, nema vodiča ni suvenira. Ali zato imaš tišinu, originalnost i osjećaj otkrića. Idealno za one koji ne vole gužve. Dodatan bonus – većina ovih lokacija je dostupna pješice ili javnim prijevozom, bez troškova ulaznica. Nevidljivi Zagreb nije grad duhova. To je grad koji čeka da ga otkriješ drugačijim očima. A kada ga jednom vidiš – ne zaboravljaš.

Tagged