stuxnet | 2024.

Stuxnet | Prvo digitalno oružje za industrijsku sabotažu

Stuxnet je računalni crv koji je otkriven 2010. godine, a prepoznat je kao prvo digitalno oružje dizajnirano za ciljanje specifičnih industrijskih kontrolnih sistema. Njegova složenost i ciljevi ukazuju na to da je bio namijenjen sabotaži iranskog nuklearnog programa, posebice centrifuga za obogaćivanje uranija.

Stuxnet je bio jedinstven po tome što je ciljao SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) sisteme koje je proizvela tvrtka Siemens. Ovaj crv nije samo infiltrirao računalne mreže, već je i manipulirao fizičkim operacijama povezanih s tim mrežama. Njegov primarni cilj bio je promijeniti brzinu rotacije centrifuga u iranskom nuklearnom postrojenju Natanz, uzrokujući štetu na opremi bez očiglednih znakova vanjske sabotaže.

Ovaj crv bio je izuzetno kompleksan. Koristio je četiri zero-day ranjivosti u Microsoft Windows operativnom sistemu, što ga je činilo izrazito teškim za detekciju i analizu. Jednom kada bi infiltrirao sistem, Stuxnet je tražio specifične modele Siemens PLC (Programmable Logic Controller) uređaja. Kada bi ih pronašao, preuzimao bi kontrolu nad njima i slao lažne podatke natrag u sistem za nadzor kako bi prikrio svoje aktivnosti.

Stuxnet je bio fascinantan i zbog načina na koji je distribuiran

Prema nekim izvješćima, inicijalna infekcija započela je putem USB stickova. A zatim se crv širio putem mreža, infiltrirajući sisteme koji nisu povezani na internet. Ovo ukazuje na visoku razinu sofisticiranosti i resursa iza njegovog razvoja.

Analitičari vjeruju da su iza razvoja Stuxneta stajale nacionalne države, najvjerojatnije Sjedinjene američke države i Izrael. Stuxnet je otvorio novu eru u kibernetičkom ratovanju, demonstrirajući kako softver može biti korišten za fizičko uništavanje opreme i infrastrukture. Njegovo otkrivanje izazvalo je globalne diskusije o sigurnosti kritične infrastrukture i potrebi za boljom zaštitom industrijskih kontrolnih sistema od digitalnih napada.

Stuxnet je postavio presedan u kibernetičkom ratovanju. Također, on ostaje ključna studija slučaja za sigurnosne stručnjake širom svijeta, naglašavajući ranjivost modernih industrijskih sistema i potrebu za stalnim razvojem obrambenih strategija protiv naprednih prijetnji. Sve dodatne informacije o ovom računalnom virusu doznajte na Wikipediji.

Tagged