pager | 1980.

Pager | Prijenosni uređaj koji omogućuje bežičnu komunikaciju, uglavnom u obliku tekstualnih ili numeričkih poruka

Pager, u hrvatskom jeziku poznat i kao “pozivnik”, prijenosni je uređaj koji omogućuje bežičnu komunikaciju, uglavnom u obliku tekstualnih ili numeričkih poruka. Njegov razvoj započinje sredinom 20. stoljeća, a vrhunac popularnosti dosegao je tijekom 1980-ih i 1990-ih godina, prije nego što su ga pametni telefoni i druga napredna tehnologija potisnuli s tržišta.

Prvi pageri razvijeni su za korištenje u bolnicama kako bi omogućili hitnu komunikaciju između liječnika i osoblja. Ovi rani modeli mogli su primati jednostavne signale koji su obavještavali korisnike da trebaju odgovoriti na telefonski poziv ili doći na određeno mjesto. Jedan od prvih masovno proizvedenih modela bio je Motorola Pageboy iz 1959. godine, koji je bio sposoban samo primati signale, ali ne i slati odgovore.

Tijekom 1980-ih, pageri su postali široko rasprostranjeni, posebno u poslovnom svijetu, hitnim službama i zdravstvenom sektoru. S razvojem tehnologije, pageri su postajali sve napredniji te su mogli primati numeričke i tekstualne poruke. Usluge pozivanja često su bile organizirane kroz centralizirane sustave u koje bi operateri unosili poruke, a te bi se poruke zatim prenosile korisnicima na njihove uređaje.

Pager radi pomoću radiofrekvencijske tehnologije

Uređaj se povezuje na mrežu odašiljača koji pokrivaju široka geografska područja. Kada netko želi poslati poruku na pager, ona prolazi kroz centralni sustav koji je zatim odašilje putem radio signala do pagera korisnika. Postoje dvije osnovne vrste pagera: jednostrani i dvosmjerni.

Jednosmjerni pageri mogu samo primati poruke. Korisnik prima obavijest, najčešće u obliku vibracije ili zvučnog signala, te zatim može pročitati numeričku ili tekstualnu poruku na malom zaslonu. Dvosmjerni pageri omogućuju i slanje odgovora, iako su takvi modeli bili manje rasprostranjeni i znatno skuplji. Ovi uređaji bili su opremljeni malim tipkovnicama ili unaprijed definiranim odgovorima, omogućujući korisnicima da komuniciraju na jednostavan način.

Pageri su našli široku primjenu u raznim sektorima

U medicini su liječnici i medicinske sestre koristili pager kao brz i pouzdan način za primanje hitnih obavijesti. Zdravstveni radnici uvelike su se oslanjali na pager jer je bio siguran i učinkovit u situacijama kada je bilo potrebno brže komunicirati nego putem standardnih telefonskih linija. Također, bili su neophodni u hitnim službama poput vatrogasaca, policije i hitne pomoći. Naime, operateri su moogli slati kritične informacije timovima na terenu. A ova pouzdanost učinila je pager neizostavnim alatom u situacijama kada mobilne mreže nisu bile toliko razvijene ili su bile preopterećene.

U poslovnom svijetu, pogotovo tijekom 1980-ih i 1990-ih, pager je bio simbol produktivnosti i profesionalizma. Mnogi menadžeri i poslovni ljudi nosili su ga sa sobom kako bi bili uvijek dostupni za hitne pozive i obavijesti. No, iako su pageri bili smatrani za isključivo komunikacijski uređaj, događanja u Beirutu tijekom rujna 2024. godine su pokazale drugačije. Naime, u utorak, 17. rujna, eksplodiralo je u istom trenutku više tisuća pagera odjednom. Više o tom događaju možete doznati ovdje.

S razvojem mobilne tehnologije, posebice s pojavom mobitela i SMS poruka, popularnost pagera počela je opadati

Početkom 2000-ih, mobilni telefoni postali su sveprisutni, a funkcije poput slanja poruka i poziva učinile su pager zastarjelim. Mobilni telefoni omogućili su bržu, jednostavniju i svestraniju komunikaciju, s većom pokrivenošću i mogućnošću razgovora u realnom vremenu.

Iako su pageri izgubili masovnu popularnost, oni su i dalje u uporabi u određenim specifičnim sektorima. Na primjer, zdravstveni radnici u nekim bolnicama i dalje koriste pager jer su pouzdani i ne ometaju medicinsku opremu, za razliku od mobilnih telefona. Također, pageri su i dalje popularni u područjima s lošom pokrivenošću mobilnim signalom. Budući da mogu raditi na drugačijim frekvencijama.

No, iako su pageri danas većinom zastarjeli, njihov utjecaj na razvoj komunikacijske tehnologije ne može se zanemariti. U svoje vrijeme, pageri su bili revolucionarni alat koji je omogućavao brzu i jednostavnu komunikaciju. I to na način koji do tada nije bio moguć (a ni zamisliv). Unatoč tome što su zamijenjeni naprednijim uređajima, pageri su zadržali svoju nišu u određenim sektorima. Ali oni ipak ostaju ikona jednog razdoblja tehnološkog napretka. Više infomacija o pagerima doznajte na Wikipediji.

Tagged