Međunarodna svemirska stanica znana i kao “International Space Station” ili “ISS”, jedan je od najambicioznijih i najvažnijih znanstvenih projekata u povijesti. Smještena u niskoj Zemljinoj orbiti, ISS je kolaborativni projekt u kojem sudjeluju svemirske agencije iz Sjedinjenih Američkih Država (NASA), Rusije (Roscosmos), Europe (ESA), Japana (JAXA) i Kanade (CSA). Kroz svoju dugogodišnju operativnu povijest, ISS je postala ključna platforma za znanstvena istraživanja, međunarodnu suradnju i razvoj svemirskih tehnologija.
Projekt ISS započeo je 1980-ih, nakon što su SAD i tadašnji Sovjetski savez okončali svoje svemirske stanice Skylab i Mir. 1984. godine, tadašnji predsjednik Ronald Reagan najavio je izgradnju svemirske stanice pod vodstvom NASA-e, ali se ubrzo projekt proširio na međunarodnu suradnju. Gradnja ISS-a započela je 1998. godine, kada je prvi modul Zarya, ruske proizvodnje, lansiran u orbitu. Tijekom sljedećih nekoliko godina, stanica International Space Station je proširivana dodavanjem novih modula, uključujući američke, europske, japanske i druge međunarodne dijelove. Tako da danas ISS sadrži više od 15 modula te se proteže na gotovo 100 metara u širinu.
- PROČITAJTE VIŠE: Terminator | Filmski serijal koji je donio revolucionarne teme poput umjetne inteligencije, kiborga i postapokaliptične budućnosti
ISS kruži oko Zemlje na visini od otprilike 400 kilometara brzinom od 28.000 kilometara na sat. A to znači da obiđe planet svakih 90 minuta. Sama stanica teži oko 420 tona, što ju čini najvećim objektom koji je ikada sagrađen u svemiru. Njeni solarni paneli, koji pokrivaju površinu veličine nogometnog igrališta, opskrbljuju stanicu energijom. Unutrašnjost stanice podijeljena je u radne i životne prostore za posade. A tu su i posebni moduli za znanstvene pokuse, spavanje i odmor, kao i skladištenje opreme i zaliha.
International space station služi kao laboratorij u mikrogravitaciji
A ona tako omogućuje znanstvenicima s različitih područja istraživanja – od biologije do fizike – da provode pokuse koje nije moguće izvesti na Zemlji. Također, na stanici se istražuje utjecaj dugotrajnog boravka u svemiru na ljudsko tijelo. I to kako bi se bolje pripremilo za buduće misije na Mjesec i Mars. Znanstvenici također proučavaju materijale, tekućine i biološke sustave u uvjetima mikrogravitacije. A što može dovesti do novih tehnologija i medicinskih otkrića.
Jedan od najvažnijih aspekata istraživanja na ISS-u je istraživanje ljudske fiziologije. Naime, astronauti koji borave na stanici prolaze kroz promjene u koštanoj masi, mišićnoj snazi i imunološkom sustavu zbog uvjeta bestežinskog stanja. Istraživanja provedena na ISS-u pomažu znanstvenicima da razumiju te promjene i razviju strategije za ublažavanje njihovih učinaka.
Jedna od ključnih vrijednosti ISS-a je promicanje međunarodne suradnje
Sudjelovanje brojnih svemirskih agencija iz cijelog svijeta pokazuje kako zajednički rad može nadvladati političke i kulturne razlike. Rusija i Sjedinjene Američke Države, koje su desetljećima bile rivali tijekom Hladnog rata, sada blisko surađuju u održavanju stanice. Suradnja između NASA-e i Roscosmosa, kao i uključivanje europskih, kanadskih i japanskih znanstvenika, rezultiralo je nevjerojatnim tehnološkim i znanstvenim napretkom.
Osim toga, privatni sektor sve više postaje dio ISS misija. Tvrtke kao što su SpaceX i Boeing sada osiguravaju opskrbu stanice. A SpaceX je započeo i s misijama koje prevoze astronaute, što dodatno proširuje mogućnosti korištenja stanice.
International space station će biti operativna barem do 2030. godine
Međutim, s obzirom na troškove održavanja stanice i planove za istraživanje dubljeg svemira, uključujući misije na Mjesec i Mars, budućnost stanice nakon 2030. godine još uvijek je neizvjesna. Postoje prijedlozi da se ISS pretvori u komercijalnu platformu za privatna istraživanja ili da se pojedini njeni moduli koriste kao temelj za nove svemirske stanice.
NASA planira usmjeriti svoje resurse prema projektu Artemis, čiji je cilj povratak čovjeka na Mjesec, dok Roscosmos i kineska svemirska agencija planiraju izgradnju vlastitih orbitalnih postaja. Usprkos tome, ISS će vjerojatno još godinama ostati ključna platforma za istraživanje svemira i međunarodnu suradnju.
Međunarodna svemirska stanica je simbol ljudske inovacije i suradnje. Kroz znanstvena istraživanja, tehnološki razvoj i međunarodnu suradnju, ISS je postala neizostavan dio istraživanja svemira. Dok gledamo prema budućnosti, njen doprinos znanosti i istraživanju svemira ostaje nezamjenjiv, iako je njena dugoročna sudbina još uvijek neizvjesna. Stanica predstavlja ne samo veliki tehnički podvig, već i dokaz da zajedničkim snagama možemo ostvariti ono što je nekoć izgledalo nemoguće. Više o ovoj stanici možete doznati na Wikipediji.