crocube nanosatellite | 2023.

CroCube je prvi satelit sastavljen u Hrvatskoj, a u svemir će ga tijekom veljače 2024. godine lansirati SpaceX

CroCube je prvi satelit koji je sastavljen i registriran u Hrvatskoj! Točnije, to je nanosatelit klase “1U Cubesat” veličine 10x10x10 centimetara i težine 1.1 kilograma. Satelit nosi kameru UCAM III, radio-primopredajnike sa digitalnim repeaterom, tehnološki eksperiment “Astrotron 1000”, microSD memorijsku karticu sa imenima donatora, komad Hrašćinskog meteorita, ali i svu elektroniku neophodnu za rad satelita. A to su antene, računala, baterije, solarne panele i sustav za napajanje te GPS navigacijski modul.

Satelit CroCube prvi je hrvatski satelit koji će biti lansiran u svemir. Lansiranje ovog satelita će obaviti tvrtka SpaceX i to na misiji Transporter-10 koja je zakazana najranije za veljaču 2024. godine. A CroCube će biti lansiran raketom Falcon 9 iz Kalifornije u SAD-u. Satelit je dizajniran da u orbiti bude funkcionalan između godinu i dvije dana, što ovisi o uvjetima u svemiru tijekom kojih će na Zemlju slati fotografije i telemetriju te podatke iz eksperimenta Astrotron 1000. CroCube će kružiti u orbiti na visini od 510 kilometara, a očekuje se da će iznad Hrvatske prelijetati šest puta dnevno. A iza CroCubea neće ostati svemirski otpad, jer će naposljetku ući u atmosferu i izgorjeti.

Misija CroCube je volonterska inicijativa koju je prije gotovo dvije godine pokrenuo peteročlani tim predvođen Danielom Jović, Slovakinjom koja u Hrvatskoj živi već 13 godina, ali i operativnom direktoricom tvrtke Spacemanic, uz Vedranu Radetić, voditeljicu marketinga Vulkala. Dio tima je i Luka Korov, student računarstva na zagrebačkom FER-u te član Društva EVO, partnera projekta. Odgovorna za strategiju crowdfunding kampanje je Višnja Željeznjak. A Tanja Prlenda Skenderija, vlasnica dizajnerskog studija Ward, osmislila i izradila prepoznatljivi branding. I dodajmo, cilj misije CroCube je pokretanje svemirske industrije i ekonomije u Hrvatskoj. Ali i stvaranje novih radnih mjesta i znanja usmjerenih ka svemirskom sektoru i poslovima budućnosti.

U prvi hrvatski satelit ugrađeno je i hrvatsko znanje – tehnološki eksperiment “Astrotron 1000”

Ovaj eksperiment razvijen je u hrvatskoj tvrtci Pulsar Labs, alumniju ZICER-a. I dodajmo, ta je tvrtka radila i na pripremi PCB pločica koje su ugrađene u satelit. Izradu mobilne aplikacije za praćenje satelita i prikaz podataka napravila je riječka tvrtka Exevio. Domaće tvrtke Multinorm i Vodolim Šeketa radile su aluminijske dijelove za satelit. Spomenimo i da je CroCube sklapan pod budnim okom Nikole Poljaka, profesora eksperimentalne fizike na zagrebačkom PMF-u u Zagrebu. A samo sklapanje satelita napravljeno je u čistoj sobi Odjela fizike PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.

Zahvaljujući Spacemanicovom timu, a pogotovo glavnom inženjeru Marcelu Frajtu, u sklopu misije napravljen je transfer znanja o satelitskim tehnologijama CroCubeovim inženjerima Matiji Makoteru, Romanu Mariću, Josipu Vinkoviću, Darku Lukši i Luki Orsagu. Ante Medić, izvršni direktor Pulsar Labsa, odgovoran je za tehnološki eksperiment satelita Astrotron 1000. A radiokomunikacije preuzeli su Željko Ulip, član Hrvatskog Radioamaterskog Saveza i Danko Kočiš, nacionalni koordinator World Space Week Asocijacije za RH.

CroCube, hrvatski nanosatelit, u svemir će otići tijekom veljače 2024. godine, a tamo će ga odvesti tvrtka SpaceX sa svojom raketom Falcon 9. A ako vas zanima zašto je on nanosatelit, spomenimo i da se tako nazivaju svi sateliti koji teže manje od 10 kilograma. Sve što vas dodatno zanima o ovom hrvatskom satelitu koji će svemirom putovati oko dvije godine, doznajte na mrežnim stranicama na adresi crocube.hr.

VIDEO: CroCube – prvi hrvatski nanosatelit

Tagged