Veličanstvenom glazbenom večeri prepunoj emocija i uspomena u KD Vatroslav Lisinski obilježena druga obljetnica smrti jednog od najvećih glazbenika u regiji, Kemala Montena.
Koncertni spektakl Prijatelji i Kemo - Hiljade pahulja bijelih ispunio je srca posjetitelja i oživio sjećanje na sarajevskog kantautora čije su pjesme izvodili brojni domaći i regionalni glazbenici. Ulogu domaćina večeri preuzeli su Kemalovi prijatelji Paula Jusić i Ivica Propadalo.
Koncert je otvorio duet Tereze Kesovije i Amira Kazića Lea koji su otpjevali pjesmu Sve dok bude bilo i nas dvoje, a nastavio se Keminim najljepšim baladama u izvedbama Gabi Novak, Gorana Karana, Borisa Novkovića, Halida Bešlića, Hanke Paldum, Helene Blagne, Ibrice Jusića, The Frajli, Jasne Gospić, Matije Dedića, Nede Ukraden, Paule Jusić, Teške Industrije te Dražena Žerića Žere. Najveće ovacije izazvao je zajednički nastup svih izvođača koji su otpjevali bezvremenski hit Nije htjela kojim su ujedno zaokružili i zatvorili prekrasnu večer.
Za vrijeme cijelog koncerta na velikom ekranu u pozadini prikazivani su Kemalovi spotovi i video isječci s brojnih koncerata koje je održao tijekom karijere, dok je na pozornici stajala njegova gitara i crvena jakna.
Udruga Kemal Monteno organizator je koncerta Prijatelji i Kemo - Hiljade pahulja bijelih, koji se i ove godine održao pod pokroviteljstvom Grada Zagreba.
Uloga glazbenog producenta pripala je Nikši Bratošu čiji je orkestar pratio izvođače na pozornici, dok je za dojmljivu scenografiju i ove godine bio zaslužan Ivica Propadalo.
O Kemalu Montenu
Kemal Monteno rođen je u Sarajevu, 17. rujna 1948. godine. Bio je jedan od najpoznatijih bosanskohercegovačkih pjevača, kantautora i šansonijera.
Svoju bogatu i uspješnu glazbenu karijeru počinje nastupom na festivalu Vaš šlager sezone 1967. godine s vlastitom pjesmom Lidija. Od tada je miljenik festivalske publike u Sarajevu, gdje redovno odnosi prve nagrade kao izvođač, autor glazbe i autor teksta.
Za festival Šlager sezone, kojem je trajno ostao vjeran, nastale su neke od njegovih najljepših šansona, a krajem 1970-ih tu su izvedene i njegove najljepše pjesme gradu i domovini, svojevrsne himne Zemljo moja (1975.) i Sarajevo, ljubavi moja (1976.). Nježnog, sentimentalnog stila njegov kantautorski opus često je odudarao od mainstreama svog vremena.
Zagrepčani će ga se sjetiti i po
pjesmi zagrebačkim modrima Dinamo.
Kemal Monteno preminuo je 21. siječnja 2015. godine u Zagrebu, nakon teške bolesti od pneumonije i sepse uslijed komplikacija poslije transplatacije bubrega. |