Tijesto za pizzu je vjerojatno najbitniji sastojak koji trebate imati ako želite napraviti pizzu. To tijesto možete kupiti u obližnjoj pekari, možete ga kupiti smrznutog, no, možete ga i sami napraviti. Zato vam donosimo recept pomoću kojeg će baš svatko uspjeti napraviti tijesto za pizzu i to vrlo jednostavno i što je najvažnije, vrlo brzo. No, prije svega, pročitajte koje sve sastojke trebate za tijesto za pizzu. A kada ih prikupite, u nastavku teksta doznajte recept za odlično tijesto za pizzu.
- 20 grama svježeg kvasca
- 1 žličica šećera
- 250 mililitara mlake vode
- 320 grama brašna (bijelo ili tip 00)
- 1 žličica soli
- 3 žlice ulja (suncokretovo ili maslinovo)
Kvasac i šećer pomiješajte s polovicom tople vode, a tu smjesu ostavite desetak minuta da se zapjeni. Potom u brašno koje stavite u veću posudu ubacite dignuti kvasac, sol, ostatak tople vode i ulje. Zamijesite tijesto i miješajte ga dok ne postane glatko. Ukoliko će biti potrebno, dodajte još malo brašna, no nikako ne previše! Dodajmo da je brašno tip 00 idealno za pizzu jer je jako sitno mljeveno. No, neće se dogoditi ništa loše ni ako koristite obično glatko brašno tip 500.
Kada se tijesto za pizzu zamiješa, ostavite ga da se diže barem 45 minuta
Kad ste zamijesili tijesto podijelite ga na više dijelova. A na koliko dijelova ćete ga dijeliti to ponajprije ovisi o veličini posude u kojoj ćete peći tijesto, ali i koliko debelo želite da tijesto bude. Tijesto za pizzu ostavite da se diže od 45 do 60 minuta, a da bi se dignulo, mora biti pokriveno čistom kuhinjskom krpom i smješteno na toplom mjestu bez propuha.
Kada se loptice tijesta dignu, jednu po jednu razvaljajte ili rastanjite rukama na dobro pobrašnjenoj površini. Razvaljano tijesto prebacite u samo malo nauljen lim za pečenje ili stavite na dno papir za pečenje. A kada je tijesto na svom mjestu, na njega stavite dodatke koje volite – kečap, umak od rajčice, sir, šampinjone, kobasicu, špek ili možda ananas… No, nemojte staviti previše umaka od rajčice da se tijesto ne razmoči, a to vrijedi i za ostale namirnice. Jer kod pizze zaista vrijedi pravilo da je manje više.
Prije nego što krenete peći pizzu, desetak minuta prije samog pečenja upalite pećnicu i zagrijte je na 250 stupnjeva. Naime, niske temperature nisu pogodne za pečenje pizze. A kako je ona jako tanka ne treba joj dugo vremena da se ispeče. Zato pizzu pecite u zagrijanoj pećnici na 250 stupnjeva 10 do 15 minuta. A delikatnije namirnice poput pršuta stavite tek na kraju, odnosno kad pizzu izvadite iz pećnice. Njih ne želite ispržiti već samo zagrijati. Više o povijesti pizze doznajte na Wikipediji.