zvijezde | 2020.

Zvijezde su jako udaljene jedna od druge, a može li se ta udaljenost mjeriti bez teleskopa? | Predavanje na ovu temu održava se u Zvjezdarnici u srijedu, 11. ožujka 2020. godine

U prostorijama Zvjezdarnice Zagreb koja se nalazi na Gornjem Gradu u Opatičkoj ulica 22, u srijedu, 11. ožujka 2020. godine, s početkom u 20 sati, održat će se predavanje na kojem će se govoriti o tome kako zvijezde funkcioniraju. Ovo predavanje nazvano “Može li se udaljenost zvijezda mjeriti bez teleskopa?” održat će dr. sc. Vladis Vujnović, a ulaz na njega je slobodan.

Rudimentarni oblik poznate metode paralakse iskoristio je najprije Brahe ocjenjujući udaljenost velikog kometa iz 1577. godine. Idući redom, sasvim nekonvencijalni postupak proveo je Christiaan Huygens, uspoređujući dio Sunčeve svjetlosti sa svjetlošću sjajnijih zvijezda. Naime, on se poslužio pravilom da se tok svjetlosti razrjeđuje s kvadratom udaljenosti. Iz rođačkog kruga Jamesa Gregoryja, poznatog po jednoj optičkoj shemi teleskopa – reflektora, potaknuta je usporedba svjetlosti jednog od planeta sa sjajem zvijezda. Naime, planet dobiva svjetlost od Sunca, naše zvijezde, a odražena svjetlost stiže do promatrača na Zemlji.

Metodu preuzima njihov suvremenik Isaac Newton i time saznaje za udaljenost zvijezda koju danas možemo izraziti s nekoliko godina svjetlosti. U 18. stoljeću metodu koristi Jean-Philippe Loys de Chéseaux zainteresiran da sazna koliko zvijezda ima u svemiru i zašto je noćno nebo tamno. A što je to paralaksa ili kako se na engleskom naziva parallax doznajte na Wikipediji.

Tagged