james webb space telescope | 2022.

Svemirski teleskop James Webb naziv je predavanja kojeg će održati Ante Radonić u Zvjezdarnici u srijedu, 9. ožujka 2022. godine

Astronom Ante Radonić će u zagrebačkoj Zvjezdarnici održati predavanje sa temom “Svemirski teleskop James Webb”. Predavanje će se održati u prostorijama Zvjezdarnice na adresi Opatička 22 U srijedu, 9. ožujka 2022. godine, s početkom u 20 sati. Budući da je broj posjetitelja je ograničen, ukoliko želite doći na predavanje “Svemirski teleskop James Webb” svoj dolazak možete prijaviti na broj telefona 01 4851355 i to ponedjeljkom ili utorkom od 10 do 12 sati.

Napominjemo da je prisustvovanje predavanju jedino moguće uz prikaz potvrde o cijepljenju, negativan PCR test na SARS-CoV-2 ne stariji od 48 sati ili da je osoba preboljela koronavirus u proteklom periodu od godine dana. No, budući da će predavanje biti hibridno, moći će se pratiti i uživo na Youtube kanalu Zvjezdarnice.

A na predavanju Svemirski teleskop James Webb upoznat ćemo se s osnovnim dijelovima ovog najskupljeg instrumenta u svemiru. Doznat ćemo kako je izgledalo njegovo složeno razvijanje u svemiru? Također, saznat ćemo i zašto je to bio izuzetno veliki izazov za inženjere od kojih se tražilo puno inventivnosti? Bit će priče i o tome kako će ovaj teleskop istraživati svemir? I saznat ćemo kada ćemo vidjeti njegove prve snimke i što uopće od ovog teleskopa možemo očekivati?

JWST je prvenstveno dizajniran za provođenje infracrvene astronomije

Svemirski teleskop James Webb (JWST) je svemirski teleskop dizajniran prvenstveno za provođenje infracrvene astronomije. Američka Nacionalna uprava za aeronautiku i svemir (NASA) vodila je razvoj teleskopa u suradnji s Europskom svemirskom agencijom (ESA) i Kanadskom svemirskom agencijom (CSA). Podsjetimo, JWST je lansiran 25. prosinca 2021. godine na raketi ESA Ariane 5 iz Kouroua u Francuskoj Gvajani i namjerava naslijediti svemirski teleskop Hubble kao NASA-ina vodeća misija u astrofizici. Teleskop je nazvan po Jamesu E. Webbu, administratoru NASA-e od 1961. do 1968. godine tijekom programa Mercury, Gemini, ali i većine Apollo programa.

A uz znatno poboljšanu infracrvenu razlučivost i osjetljivost James Webb će vidjeti objekte koji su prestari i udaljeni za Hubble. Točnije, on će vidjeti i do 100 puta blijeđe objekte. Očekuje se da će to omogućiti širok raspon istraživanja u područjima astronomije i kozmologije, poput promatranja prvih zvijezda i formiranja prvih galaksija, kao i detaljnu karakterizaciju atmosfere potencijalno nastanjivih egzoplaneta. Više o ovom svemirskom teleskopu doznajte na Wikipediji.

VIDEO: NASA’s James Webb Space Telescope | Official Mission Trailer

Tagged