U prostorijama Zvjezdarnice Zagreb koja se smjestila u Opatičkoj ulici 22 na Gornjem gradu, održat će se popularno predavanje kojem će tema biti svemir i njegova starost. A predavanje naziva “Radikalno preispitivanje starosti svemira” održat će se u srijedu, 22. svibnja 2024. godine. Predavanje će održati prof. dr.sc. Davor Horvatić sa PMF-a, počinje u 20 sati, a ulaz je slobodan.
Nedavna istraživanja sugeriraju da bi svemir mogao biti gotovo dvostruko stariji od trenutno prihvaćene procjene. A ona, podsjetimo, smatra da je svemir star oko 13,7 milijardi godina. Ova nova teorija, koju je predložio Rajendra Gupta, profesor fizike na Sveučilištu u Ottawi, postavlja dob svemira na čak 26,7 milijardi godina. Naime, Gupta koristi evoluirajuće “konstante vezanja”, tj. promjenjiv iznos jačine temeljnih međudjelovanja. Prema njegovom modelu, ove konstante mogu se mijenjati tijekom vremena, što omogućuje proširenje vremenskog okvira za formiranje ranih galaksija.
To objašnjava zašto su galaksije koje vidimo teleskopom James Webb drugačije nego što bi trebale biti prema ranijim procjenama dobi svemira. Također, ova nova teorija ne samo da izaziva tradicionalno shvaćanje svemira već i predlaže reviziju kozmološke konstante, koja predstavlja tamnu energiju koja potiče ubrzano širenje svemira. Promjene u kozmološkoj konstanti, koje Gupta predlaže, mogle bi nam ponuditi preciznije razumijevanje strukture i širenja svemira. Više o svemiru koji nas okružuje doznajte na Wikipediji.