Sunčeve baklje, poznate i kao solarne baklje, predstavljaju iznenadne i intenzivne eksplozije energije na površini Sunca. Ove baklje emitiraju visoke količine radijacije u obliku elektromagnetskog zračenja, koje obuhvaća sve od radio valova do gama zraka. Sunčeve baklje su posljedica složenih magnetskih aktivnosti na površini Sunca i mogu imati značajne utjecaje na Zemlju, posebno u kontekstu svemirskog vremena.
Sunčeve baklje su često praćene izbačajima koronalne mase (CME), što su velike eksplozije plazme i magnetnih polja iz solarne korone. Kada ove mase pogode Zemljinu magnetosferu, mogu izazvati geomagnetske oluje koje ometaju satelitske komunikacije, GPS sustave pa čak i električne mreže na Zemlji. Primjerice, jak izbačaj koronalne mase u 1989. godini prouzročio je kolaps elektroenergetskog sustava u kanadskoj provinciji Quebec, ostavivši milijune ljudi bez struje nekoliko sati.
- PROČITAJTE VIŠE: Utrina | Novozagrebačko naselje u kojem se nalazi tržnica, gimnazija, bazen, osnovna škola, vrtići…
Sunčeve baklje se klasificiraju prema jačini u tri osnovne kategorije – C, M i X. Napomenimo da su X-baklje najsnažnije i najsposobnije izazvati ozbiljne poremećaje na Zemlji. Unutar ovih kategorija, svaka baklja se dalje dijeli prema podrazredima (npr. X1, X2), ovisno o količini energije koju oslobađa.
Promatranje i proučavanje sunčevih baklji je ključno za razumijevanje svemirskog vremena
NASA-ina sonda Parker Solar Probe, lansirana 2018. godine, pruža detaljne podatke o sunčevoj koroni i njenim dinamičnim procesima. Ova misija omogućava znanstvenicima da proučavaju kako sunčeve baklje i izbačaji koronalne mase nastaju i kako se šire kroz Sunčev sustav.
Jedan od najvažnijih aspekata proučavanja sunčevih baklji je predviđanje njihovih učinaka na Zemlju. Naime, sunčeve baklje mogu proizvesti solarne protonske oluje koje povećavaju radijaciju u gornjim slojevima Zemljine atmosfere. Ovo može predstavljati rizik za astronaute u svemiru, kao i za putnike na komercijalnim letovima na velikim visinama, posebno preko polova gdje je zaštitni učinak Zemljinog magnetnog polja najslabiji.
Sunčeve baklji su sve češće pa je jako važno kontinuirano ih nadzirati i proučavati
Naime, sve su češće zabilježene pojačane solarne aktivnosti s nekoliko jakih baklji koje emitiraju značajne količine energije. A takvi događaji podsjećaju na krhkost našeg tehnološki ovisnog društva i potrebu za stalnim praćenjem i unapređenjem zaštitnih mjera protiv utjecaja svemirskog vremena.
Sunčeve baklje ili kako se na engleskom nazivaju “solar flares” su fascinantni prirodni fenomeni. A oni, osim što nam pružaju uvid u kompleksne procese unutar naše zvijezde, imaju i direktne implikacije na naš svakodnevni život na Zemlji. Stoga je važno nastaviti ulagati u istraživanje i razumijevanje ovih eksplozivnih događaja. I to zato kako bismo bolje zaštitili našu tehnološku infrastrukturu i osigurali sigurnost u sve više povezanom svijetu. Više o ovom svemirskom fenomenu možete doznati na mrežnim stranicama NASA-e na adresi nasa.gov.