Prateći potrebe tržišta rada, Obrtničko učilište kreira novo radno mjesto – Specijalist za primjenu sustava pametnih instalacija. Njegov je zadatak korisniku omogućiti život ili rad u pametnom okruženju, gdje će sve biti nadohvat ruku, uz minimalne troškove. Novi program razvijen je kroz Erasmus+ KA3 projekt SHVET na temelju analiza potreba poslodavaca iz Hrvatske, Slovenije i Italije, čime se osigurava relevantnost na domaćem, ali iz europskom tržištu rada.
Specijalist za primjenu sustava pametnih instalacija povezuje različite vrste električne, elektroničke i strojne opreme u koordinirani sustav koji štedi energiju i povećava razinu udobnosti korisnika. On identificira potrebe kupaca i komunicira ih projektantu, odabire potrebnu opremu te na kraju instalira hardver i softver sustava pametnih instalacija.
Na kraju uvodi korisnika u rad sa sustavom i upravlja životnim ciklusom proizvoda. Program, koji će provoditi Obrtničko učilište, traje 660 sati i uključuje više od 70 posto praktičnog rada i vježbi u 6 modula, već je dobio pozitivno mišljenje Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Više informacija doznajte na mrežnoj stranici Obrtničkog učilišta na adresi obrtnicko-uciliste.hr.
Tko će moći postati Specijalist za primjenu sustava pametnih instalacija ?
Novo zanimanje kreira se u sklopu EU projekta Erasmus+ KA3 Podrška za reformu politike vrijednog 3.215.000 kuna. Obrtničko učilište provodi ga s partnerima iz Slovenije i Italije te zagrebačkim Fakultetom elektrotehnike i računarstva. Opći cilj projekta je podržati razvoj kvalificirane i mobilne radne snage između HR, SI i IT te pridonijeti povećanju zapošljivosti. U obrazovanju mogu sudjelovati sve punoljetne osobe koje su završile minimalno četverogodišnje srednjoškolsko strukovno obrazovanje. Dodajmo da je prihvatljivo područje elektrotehnike, računarstva te strojarstva.
“Program je osmišljen kao program specijalizacije na razini pet Hrvatskog kvalifikacijskog okvira. Srednjoškolski programi ne nude mogućnosti uže specijalizacije za neko područje. Naime, oni su vremenski ograničeni te moraju pokriti širok spektar svih tehnologija, alata i vrsta poslova unutar nekog zanimanja. Navedeno su nam potvrdili i nastavnici koji su sudjelovali na treningu trenera iz područja automatizacije u zgradarstvu koji se slažu da je ovakvih specijalizacija zasigurno potrebno u obrazovanju. Ali i da treba razvijati razinu 5 HKO-a, u kojoj nažalost nema dovoljne obrazovne ponude. Teoretski dio nastave izvodit će se u učionicama ili online (ovisno o epidemiološkoj situaciji). Posebnost programa je jaki naglasak na praktičnoj nastavi i usvajanju praktičnih i primjenjivih vještina. Stoga se veći dio nastave odvija kod poslodavaca koji se bave uvođenjem i održavanjem sustava pametnih instalacija”, rekao je voditelj projekta Danijel Đekić.