Po motom Digitalne tehnologije dostupne svima, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu predstavila je novi prostor Digitalnoga laboratorija NSK. A u njemu će se provoditi edukacije, radionice i predavanja iz STEM i srodnih područja, usluge 3D skeniranja i printanja. Također, koristit će se i za usluge korištenja računalne i druge opreme i softvera za potrebe studiranja, kreativnog i stručnog ili znanstvenog rada.
Prostor i usluge Digitalnoga laboratorija NSK namijenjeni su akademskoj zajednici, zaposlenicima i korisnicima knjižničarskog sustava, nastavnom osoblju i svoj zainteresiranoj javnosti, a u okviru njegova rada provodit će se i razvojni projekti iz područja digitalnih tehnologija, kulturnih i kreativnih industrija i održivog razvoja.
Jedan od prvih projekata Digitalnoga laboratorija NSK bit će projekt Smart Library. A to će biti prototip primjene loT tehnologije u knjižnici, u sklopu kojeg je nastala mobilna aplikacija Smart Library NSK, virtualni vodič kroz prostore i usluge Knjižnice. Dodajmo da je aplikacija dostupna na Google Playu i besplatna je za korištenje.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu osnovala je Digitalni laboratorij NSK kako bi poticala kulturu inovacija
“Taj laboratorij je tu i kako bi novim generacijama korisnika i knjižničara osigurala siguran prostor za upoznavanje i eksperimentiranje s novim tehnologijama. Radit ćemo na projektima i ostalim razvojnim djelatnostima, konstantno poboljšavajući uslugu za krajnje korisnike. Ali i omogućavajući zaposlenicima i ostalim kolegama iz knjižničarske zajednice da razvijaju svoja znanja i vještine u digitalnom svijetu”, rekla je Dragana Koljenik, voditeljica Digitalnoga laboratorija NSK.
Osnivanjem Digitalnoga laboratorija Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pridružila se značajnim knjižnicama u svijetu. Poput Kongresne knjižnice u Washingtonu, Britanske nacionalne knjižnice i Knjižnice sveučilišta Harvard u kojima već djeluju slični laboratoriji. A Digitalni laboratorij NSK uključen je i u globalnu mrežu GLAM Labs – International GLAM Labs Community.
Knjižnica već godinama radi na projektima digitalizacije građe i razvoju novih digitalnih usluga
“bilo da je riječ o istraživačima, studentima ili široj javnosti. Posebno ističem Digitalne zbirke NSK, Hrvatski arhiv weba, virtualne izložbe, portal Glagoljica.hr, nacionalne repozitorije ocijenskih radova te EU projekte e-Izvori s Ministarstvom znanosti i obrazovanja kao i projekt Digitalizacija kulturne baštine – e-kultura koji odnedavna provodimo s Ministarstvom kulture”, rekla je dr.sc. Tatijana Petrić, vršiteljica dužnosti glavne ravnateljice NSK.
“Uspostavom digitalnoga laboratorija Knjižnica još više obogaćuje svoje usluge. Ali se i razvija zajedno sa svojim korisnicima šireći i obogaćujući svoju tradicionalnu ulogu. Također, otvara nove sfere za nove načine učenja, rada, igre, poslovanja i življenja. Vjerujem da je ovo samo početak nečega novog i drugačijeg. Ali i da će NSK svojim primjerom potaknuti i druge knjižnice u Hrvatskoj, ali i u regiji, na slične inicijative”, dodala je Tatijana Petrić.