Levijatan je izrazito zanimljiv simbol koji se provlači kroz religiju, mitologiju, književnost i politiku. Ova monumentalna figura, poznata još iz drevnih vremena, doživjela je različite interpretacije kroz stoljeća. Kroz biblijske tekstove, mitove i filozofske teorije, Levijatan predstavlja temeljni pojam za razumijevanje ideja o moći, kaosu i autoritetu, ali i o ljudskoj prirodi i društvu. Ovaj tekst istražuje povijest Levijatana, njegovo simboličko značenje i njegov utjecaj na filozofske rasprave, posebice u kontekstu političke teorije engleskog filozofa Thomasa Hobbesa.
Levijatan se u Bibliji prvi put spominje kao ogromno morsko čudovište, predstavnik kaosa i destruktivnih sila prirode. Opisano u Knjizi o Jobu, ovo biće je često povezano s neprijateljskim, divljim silama koje prkose ljudskoj kontroli. U starozavjetnim tekstovima Levijatan je simbol zla i neprijateljstva prema božanskom poretku. A u Knjizi o Izaiji spominje se kako će Bog “probosti Levijatana“, što simbolizira Božju pobjedu nad kaosom i zlom.
- PROČITAJTE VIŠE: Battlefield | Franšiza ratnih video igara koja je pomaknula granice virtualnog ratovanja
Mitološki korijeni Levijatana mogu se pratiti unazad do starijih sumerskih i babilonskih mitova, gdje su se također pojavljivala morska čudovišta koja predstavljaju suprotnost stvaranju i kozmičkom poretku. U mnogim od tih narativa, Levijatan ili slična bića predstavljaju sile kaosa, često pobijeđene od strane bogova koji uspostavljaju red. Ove drevne pripovijesti ostavile su dubok trag na kasnije interpretacije Levijatana kao arhetipskog simbola za destruktivne, ali istovremeno neizbježne sile u svijetu.
Hobbesov Levijatan – politička teorija i društveni ugovor
Dok je Levijatan u religijskim i mitološkim tekstovima imao negativne konotacije, Thomas Hobbes, jedan od najvažnijih političkih filozofa 17. stoljeća, preoblikovao je taj pojam u svom ključnom djelu Levijatan iz 1651. godine. U tom djelu Levijatan postaje metafora za državu, odnosno za moćan autoritet potreban da bi se održao red u društvu. Hobbesova vizija ljudske prirode polazi od pretpostavke da su ljudi, u svom prirodnom stanju, skloni sukobu i destruktivnosti. Ovaj “prirodni rat svih protiv svih” zahtijeva uspostavu snažnog suvereniteta koji bi osigurao mir i sigurnost.
Za Hobbesa je to simbol apsolutne moći države, koja je rezultat društvenog ugovora među pojedincima. Prema njegovoj teoriji, ljudi dobrovoljno odustaju od svoje slobode i prava u zamjenu za sigurnost koju im osigurava snažna vlast. U ovom kontekstu, Levijatan nije više simbol destrukcije, već garant mira, pravde i stabilnosti.
Hobbesov rad je imao ogroman utjecaj na razvoj moderne političke teorije. A osobito je utjecaja imala ideja o društvenom ugovoru i ulozi države u reguliranju društvenih odnosa. Iako je njegova vizija autoritarne države izazvala kritike, osobito od kasnijih liberalnih mislioca poput Johna Lockea i Jean-Jacquesa Rousseaua, Hobbesov Levijatan ostaje ključno djelo za razumijevanje političkog realizma i teorije suvereniteta.
Levijatan u književnosti i suvremenoj kulturi
Levijatan nije ostao samo u sferi filozofije i teologije. On se kroz povijest pojavljivao i u književnosti, umjetnosti i popularnoj kulturi. U mnogim modernim djelima, Levijatan se ponovno pojavljuje kao simbol destruktivne moći, ali često i kao figura koja naglašava ambivalentnost moći i vlasti.
Pisci kao što su Herman Melville u Moby Dicku ili Michel Houellebecq u modernoj francuskoj književnosti koriste Levijatana kao metaforu za ljudske konflikte, unutarnje sukobe i borbu s moćnim silama izvan kontrole pojedinca. U filmovima i serijama, Levijatan često simbolizira sile koje prijete društvenom poretku ili pojedinačnoj slobodi.
U suvremenoj političkoj raspravi koncept Levijatana se često koristi za opisivanje prekomjerno snažne ili autoritarne države
Kritičari centralizirane vlasti često koriste taj pojam kako bi upozorili na opasnosti od prevelikog uplitanja države u privatni život građana. Tako i u modernom svijetu Levijatan ostaje moćan simbol, prepoznatljiv i relevantan u raspravama o granicama vlasti i individualnih sloboda. No, taj se simbol kroz povijest neprestano mijenjao, reflektirajući temeljne rasprave o moći, kaosu i poretku.
Od biblijskog čudovišta koje simbolizira sile destrukcije do Hobbesovog političkog simbola snažne države, Levijatan ostaje relevantan u različitim kulturnim i političkim kontekstima. Kroz mitologiju, filozofiju, književnost i političku teoriju, ovaj pojam predstavlja trajnu temu u ljudskom promišljanju o vlasti, slobodi i društvenom poretku. Više o ovoj temi možete doznati na Wikipediji.