paradox | 2025.

Kvaka 22 | Paradoks iz kojeg nema izlaza

“Kvaka 22” je izraz koji se danas koristi za opisivanje apsurdne, bezizlazne situacije u kojoj su pravila postavljena tako da se međusobno poništavaju. To je začarani krug u kojem osoba ne može djelovati, jer su uvjeti za ostvarenje nekog cilja logički kontradiktorni. Bez obzira što pokušaš – gubiš. A izraz potječe iz romana “Catch-22” američkog pisca Josepha Hellera, objavljenog 1961. godine.

Radnja romana smještena je u vrijeme Drugog svjetskog rata i prati pilota američkog zrakoplovstva, satnika Yossariana, koji pokušava izbjeći daljnje opasne misije bombardiranja. No, vojni sustav to mu ne dopušta zbog pravila, poznatog kao “kvaka 22”. A prema tom pravilu vojnik može zatražiti oslobađanje od misije ako je lud. Međutim, činjenica da želi izbjeći opasnu misiju pokazuje da je razuman i svjestan opasnosti – dakle, nije lud.

Drugim riječima, ako si dovoljno lud da letiš, možeš letjeti. Ako si dovoljno razuman da ne želiš letjeti – moraš letjeti. Zapravo, to je savršeni birokratski paradoks koji nema izlaz. Iako je proizašao iz satire vojne birokracije, izraz “kvaka 22” brzo se proširio i postao dio svakodnevnog jezika, upravo zato što takve paradoksalne situacije nisu rijetkost – ni u društvu, ni u administraciji, ni u osobnom životu.

“Kvaka 22” je jako raširena u modernom društvu

U suštini, “kvaka 22” je simbol nepravde, nelogičnosti i birokratske zapetljanosti koja ljude drži zarobljenima unutar sustava. Ona otkriva koliko pravila, koja bi trebala služiti ljudima, često funkcioniraju kao prepreke. Hellerov roman, iako napisan kao crna komedija, duboko kritizira dehumanizaciju unutar institucija koje više ne služe pojedincu, već same sebi.

U modernom društvu, “kvake 22” nalazimo u obrazovanju, zdravstvu, birokraciji pa čak i u odnosima. Točnije, svuda gdje logika sustava nadjača zdrav razum. Upravo zato izraz ne gubi na aktualnosti – jer svi smo se kad-tad susreli s vlastitom “kvakom 22”. Kroz ovu frazu progovara iskustvo frustracije, nemoći i apsurda, ali i poziv na osvještavanje problema. Ako znamo prepoznati “kvaku 22”, možda ćemo biti korak bliže njezinu razrješenju. A evo i nekoliko primjera “kvake 22” u svakodnevnom životu.

  • Tražiš posao, ali poslodavci traže iskustvo. Ne možeš steći iskustvo bez posla.
  • Student ne može dobiti stipendiju jer nema prosjek, a nema prosjek jer mora raditi uz studij jer nema stipendiju.
  • Želiš unajmiti stan, ali traže potvrdu o zaposlenju. Ne možeš se zaposliti jer nemaš adresu prebivališta.

VIDEO | The True Story Behind “Catch-22”

Tagged