Kineski sindrom je izraz koji se koristi u nuklearnoj industriji i popularnoj kulturi kako bi opisao potencijalnu katastrofu koja bi mogla nastati zbog nesreće u nuklearnom reaktoru. Iako naziv može zvučati zbunjujuće jer sugerira povezanost s Kinom, u stvarnosti on nema nikakve veze s tom zemljom. Naime, taj pojam potiče od istoimenog filma iz 1979. godine.
Podsjetimo, film Kineski sindom ili kako se zove u originalu The China Syndrome režirao je James Bridges. A u njemu glavne uloge tumače Jane Fonda, Jack Lemmon i Michael Douglas. Film se bavi tematikom nuklearne nesreće koja bi mogla nastati u nuklearnom reaktoru. A naziv je nastao zbog popularne ideje da bi taljenje nuklearne jezgre moglo izazvati takvu katastrofu da bi se ona proširila kroz zemlju poput “kineskog sindroma”. Točnije, doslovno bi došlo do prolaska kroz cijeli planet.
- PROČITAJTE VIŠE: Pekač kruha | Praktičan automatski kuhinjski uređaj koji štedi vaše vrijeme, ali i novac
U filmskoj radnji “kineski sindrom” se opisuje kao scenarij u kojem bi topljenje jezgre reaktora prouzročilo toliko visokih temperatura da bi jezgra mogla probiti kontrole, ući u tlo i doslovno “proći” kroz Zemlju. Iako ova teorija nije znanstveno točna, jer nikakva toplina u nuklearnim reaktorima nije dovoljna da probije Zemljinu površinu, film je podigao svijest o sigurnosnim pitanjima u nuklearnoj industriji. A sve dodatne informacije o ovom filmu možete doznati ovdje.
U stvarnom životu izraz “kineski sindrom” odnosi se na vrlo ozbiljan nuklearni incident
I to takav incident u kojem bi došlo do taljenja jezgre u nuklearnom reaktoru. A ovaj scenarij može nastati ako sustav za hlađenje reaktora ne bi bio u mogućnosti kontrolirati temperaturu u reaktorskoj jezgri. To bi u konačnici moglo dovesti do uništenja reaktora i ozbiljnih ekoloških posljedica. Potencijalna opasnost od ovakvih nesreća postala je posebno aktualna nakon nesreće u američkoj nuklearnoj elektrani Three Mile Island 1979. godine. A koja je izazvala globalnu zabrinutost zbog sigurnosti nuklearnih postrojenja.
Danas, moderni nuklearni reaktori dizajnirani su s naprednim sigurnosnim sustavima koji uključuju redundanciju (sistemi koji se aktiviraju u slučaju kvara), pasivne sigurnosne sustave (koji ne ovise o vanjskim izvorima energije) i napredne tehnike hlađenja. A one imaju sve to kako bi se spriječio bilo kakav scenarij s taljenjem jezgre. Ukratko, Kineski sindrom je postao simbol opasnosti. No, uz nove tehnologije i strože sigurnosne protokole, ovakvi incidenti danas su vrlo malo vjerojatni. I dodajmo, iako je izraz postao gotovo arhaičan u kontekstu modernih nuklearnih sigurnosnih mjera, on se i dalje se koristi u diskusijama o nuklearnoj sigurnosti i energetskoj politici. A više o incidentu u nuklearnoj elektrani Three Mile Island doznajte na Wikipediji.