Ernesto “Che” Guevara jedno je od najpoznatijih imena u povijesti revolucija i borbe za socijalnu pravdu. Rođen 14. lipnja 1928. godine u argentinskom gradu Rosariu, Guevara je odrastao u imućnoj obitelji, a stekao je medicinsko obrazovanje. Međutim, njegova strast prema društvenim promjenama odvela ga je daleko od karijere liječnika.
Putovanje Latinskom Amerikom u mladosti duboko je utjecalo na njegove stavove. Tijekom tih putovanja svjedočio je siromaštvu, izrabljivanju i nepravdi, što je oblikovalo njegovu revolucionarnu svijest. Godine 1955. u Meksiku je upoznao Fidela Castra, koji je planirao svrgavanje kubanskog diktatora Fulgencija Batiste. I tako se Guevara pridružio njegovoj gerilskoj skupini i postao ključni sudionik Kubanske revolucije.
Nakon uspješnog svrgavanja Fulgencija Batiste 1959. godine, Ernesto “Che” Guevara postao je jedan od vodećih ljudi nove kubanske vlasti. Obnašao je razne funkcije, uključujući ministra industrije i predsjednika Nacionalne banke Kube. A njegova vizija bila je stvaranje socijalističkog društva, ne samo na Kubi već i širom svijeta.
Međutim, nezadovoljan birokracijom i ograničenjima kubanske politike, Guevara je napustio Kubu
I to kako bi potaknuo revolucije u drugim dijelovima svijeta. Pokušao je proširiti socijalistički pokret u Kongu, ali bezuspješno. Zatim se 1966. godine uputio u Boliviju s ciljem organiziranja ustanka protiv tamošnje vlade. No, bolivijska vojska, uz podršku CIA-e, uhvatila ga je 8. listopada 1967. godine. A sljedećeg dana, 9. listopada, pogubljen je u selu La Higuera. No, iako je umro mlad, Che Guevara postao je simbol otpora, borbe protiv imperijalizma i nepravde.
Njegova poznata fotografija Alberta Korde jedna je od najprepoznatljivijih slika 20. stoljeća. A njegovi spisi, poput Gerilske borbe i dalje inspiriraju aktiviste i revolucionare diljem svijeta. Za neke je bio idealist koji se borio za bolje društvo, dok ga drugi smatraju radikalnim revolucionarom čiji su postupci bili kontroverzni. Unatoč tome, njegovo ime ostaje sinonim za bunt, hrabrost i nesebičnu predanost ideji društvene pravde. Više o ovom revolucionaru možete doznati na Wikipediji.