ZGportal Zagreb
 
 
 
 
ZGportal Zagreb  
 
pregled kategorija
  GRADSKE VIJESTI     POSLOVNE VIJESTI     ZAGREBAČKI VODIČ          
  NAJAVE DOGAĐANJA     MAGAZIN & SCENA     SERVISNE INFORMACIJE          
ZGportal @ Facebook ZGportal @ Instagram  
ZGportal @ Twitter ZGportal @ Youtube Channel  
 
 
knjižnice grada zagreba
oglašavajte se na ZGportalu
pomozimo im
 
 
GDJE SAM?
>
>
>
turopolje
 
povijest zagrebačkih naselja, kvartova, parkova, ..

Turopolje

 
kapela ranjenog isusa, pleško polje, velika gorica
kapela ranjenog isusa, pleško polje, velika gorica / kolovoz 2012
 
 

Turopolje danas

Turopolje je geografska regija koja se nalazi u zagrebačkoj županiji, smještena između rijeke Save na sjeveru i Vukomeričkih gorica na jugu.

Turopolje je izrazito gusto naseljen kraj Hrvatske, u kojima živi više od sedamdeset tisuća stanovnika. Nacionalni sastav je homogen, a čini ga gotovo isključivo Hrvatsko stanovništvo sa vrlo niskim postotkom nacionalnih manjina.

Središte Turopolja je grad Velika Gorica (ne pravno, nego povijesno).
 
 

Povijest Turopolja

Turopolje je prostor savske nizine (aluvijalna ploča), kao i kulturno - povijesna mikroregija u Središnjoj Hrvatskoj, smještena južno od Grada Zagreba, između desne obale rijeke Save na sjeveroistoku i Vukomeričkih gorica na jugozapadu (ili točnije - od rijeke Save na sjeveru, rijeke Kupe na jugu, Žumberačke gore na zapadu i djela grada Siska koji se nalazi u međuriječju Save i Kupe na istoku).

Također, može se reći i da se u Turopolje ubraja prostor nekadašnje općine Velika Gorica koji obuhvaća Turopoljsku Posavinu, Turopoljsku ravnicu, srednji dio Vukomeričkih gorica sve do srednjeg Pokuplja.

Zemljopisno, Turopolje je dugačko 45, a široko do 23 kilometra i zauzima područje od oko 600 km2, s prosječnom visinom od 110 metara nadmorske visine.

Turopolje nosi ime po turu, vrsti divljeg goveda, a tijekom povijesti, općina Turopolje (prema starim ispravama) se zvala i Zagrebačko polje.

Iako je uvriježeno, poneki smatraju da naziv Turopolje ne potječe od riječi Tur (naziv za autohtono divlje govedo ovih prostora), nego od starohrvatske riječi za ovo područje Tur ili Hotur.

Unutar granica Turopolja živjelo je slobodno stanovništvo koje je bilo udruženo u obiteljske zadruge i posjedovalo je svoju vlastitu zemlju te nije bilo podložno velikašima niti bilo kakvom kmetskom odnosu. Zbog povlastica koje je stanovnicima Turopolja dao hrvatsko - ugarski kralj Bela IV, Turopoljci su zadržali slobodu i postali Plemići jednoselci (sami svoji gospodari) i nikada nisu postali ničiji kmetovi.

Najveće naselje u Turopolje je grad Velika Gorica, koje se pod imenom Gorica prvi put spominje 1228. godine. Ostala važnija povijesna naselja su Mraclin (mlađe kameno doba), Velika Mlaka, Staro Čiče (brončano doba), Šćitarjevo (rimsko doba), Gornji Hruševec (rimsko doba), Lukavec (15. st.), Lekenik, Vukojevac, Peščenica (Turopolje), Buševec, Turopolje (Velika Gorica), Kuče, Ogulinec, Kravarsko, Vukovina, Pokupsko, Poljana Lekenička, Brežani Lekenički, Bukevje, Roženica, Gornji Vukojevac, Donji Vukojevac i Hrašće.

U devedesetim godinama 20. stoljeća, općina Velika Gorica raspala se na Grad Veliku Goricu, općinu Kravarsko, općinu Pokupsko i općinu Orle, kao pravne sljednice nekadašnje Plemenite općine Turopoljske.
Ostala zagrebačka gradska i prigradska naselja, kvartovi i parkovi:
 
A-K
L-Ž
 
 
Saznajte više:
 
 
 
 
Dodatne informacije:
gradski vodič: muzeji u zagrebu
servisne informacije: javni gradski prijevoz
informacije o gradu zagrebu: zagrebačka županija
primijetili ste grešku ili su podaci su pogrešno upisani? molimo javite nam!
zadnja izmjena podataka na stranici: 15.12.15.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZGportal Zagreb