varaždinski klipič | 2020.

Varaždinski klipič | 27. hrvatski prehrambeni proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji

Europska komisija je u Službenom listu Europske unije od utorka, 6. listopada 2020. godine, objavila da je “Varaždinski klipič” dobio europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla. Time je “Varaždinski klipič” upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla. Zaštićen je na području cijele Europske unije, a samim time se potrošaču jamči kupnja autentičnog proizvoda. Proces zaštite naziva započeo je u veljači 2017. godine. Tada je Udruga kuhara Varaždinske županije podnijela Ministarstvu poljoprivrede zahtjev za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla pod nazivom “Varaždinski klipič”. Dodajmo da područje proizvodnje obuhvaća zemljopisno područje Varaždinske županije.

Varaždinski klipič je ručno rađeno pšenično mliječno pecivo. Proizvedeno je od glatkog pšeničnog brašna, mlijeka, suncokretovog ili biljnog ulja, kvasca, šećera te soli. Od tih sastojaka radi se tanko tijesto koje se potom razvlači, reže na trake i mota u oblik prutića dužine najmanje 25 centimetara. A oni s obje strane moraju imati po četiri nabora. Površina prutića premazuje se jajem i posipa sjemenkama kumina.

Pečeni Varaždinski klipič je hrskav, mliječno – kiselkastog okusa koji na nepcima prvotno ostavlja dojam mekoće, a potom se topi u ustima. Izvana je tamno žute do zlatne boje, glatke i čvrste konzistencije, dok je unutarnja tekstura bijele boje, mekana i rahla. Specifikaciju ovog proizvoda možete pogledati ovdje (PDF dokument). A više informacija o gradu Varaždinu doznajte na Wikipediji.

Uz “Varaždinski klipič” Hrvatska ima još 26 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čiji je naziv registriran u EU

Ti proizvodima je zaštićena oznaka izvornosti ili je zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla. Uz sada registrirani naziv Varaždinski klipič, drugi već registrirani proizvodi su Krčki pršut, Ekstra djevičanskog maslinovo ulje Cres, Neretvanska mandarina, Ogulinski kiselo zelje / Ogulinski kiseli kupus, Baranjski kulen i Lički krumpir. Tu su i pršuti – Istarski (Istrski), Drniški i Dalmatinski pršut. A tu su i Poljički soparnik, Poljički zeljanik, Poljički uljenjak i Zagorski puran.

Tu su i Krčko maslinovo ulje, Korčulansko maslinovo ulje, Paška janjetina, Šoltansko maslinovo ulje, Varaždinsko zelje, Slavonski kulen / Slavonski kulin, Međimursko meso ‘z tiblice, Slavonski med, Lička janjetina, Istra, Paška sol, Zagorski mlinci, Paški sir, Bjelovarski kvargl i Brački varenik.

Tagged