riccota | 2025.

Ricotta | Mekani svježi sir koji se tradicionalno proizvodi od sirutke preostale nakon izrade drugih sireva

Ricotta je mekani, svježi sir koji se tradicionalno proizvodi od sirutke preostale nakon izrade drugih sireva, poput mozzarelle ili pecorina romana. Ime “ricotta” dolazi od talijanske riječi koja znači “ponovno kuhano”, što se odnosi na način proizvodnje ovog sira. A sam sir ima blagi, kremasti okus i laganu teksturu, zbog čega je iznimno svestran u kulinarstvu.

Tradicionalno, ricotta se proizvodi zagrijavanjem sirutke, koja se odvoji tijekom proizvodnje drugih sireva. Dodavanjem kiseline poput octa ili limunovog soka sirutka se ponovno zagrijava, što potiče koagulaciju proteina i nastanak mekanih grudica sira. Nakon cijeđenja i hlađenja, dobiva se gotova ricotta, spremna za konzumaciju. Iako se tradicionalno izrađuje od sirutke kravljeg, ovčjeg, kozjeg ili bivoljeg mlijeka, danas su dostupne i industrijske varijante koje koriste punomasno mlijeko za bogatiju teksturu.

Ricotta je iznimno svestrana i koristi se u raznim jelima, od slanih do slatkih. U talijanskoj kuhinji često se upotrebljava kao nadjev za tjesteninu, poput raviola i cannellona ili kao sastojak za lazanje. U kombinaciji s medom i orašastim plodovima, popularna je u desertima, dok se u nekim receptima koristi i za pripremu kolača poput sicilijanske cassate ili američkog cheesecakea.

Osim u talijanskoj kuhinji ricotta je prisutna i u mnogim drugim svjetskim gastronomijama

U grčkoj kuhinji može se naći u pitama poput spanakopite, dok se u nekim bliskoistočnim receptima kombinira s datuljama i orašastim plodovima. Također, može poslužiti kao zdrava alternativa kremastim sirevima u raznim receptima, jer ima niži udio masti i visok udio proteina.

Ricotta je bogata proteinima, posebno albuminom, što je čini izvrsnim izborom za sportaše i ljude koji traže visokoproteinske obroke. Sadrži i značajne količine kalcija, fosfora i vitamina B12, koji su važni za zdravlje kostiju i metabolizam. Budući da je laganija od mnogih drugih sireva, ricotta se često preporučuje u prehrani s nižim unosom masti, iako se industrijske verzije s punomasnim mlijekom mogu razlikovati po kalorijskoj vrijednosti.

Zbog svoje lako probavljive teksture i niskog sadržaja laktoze u usporedbi s drugim mliječnim proizvodima, ricotta može biti dobra opcija za osobe s blagom intolerancijom na laktozu. No, osobe s ozbiljnijim oblikom netolerancije trebale bi se konzultirati s liječnikom prije konzumacije.

Kako odabrati i čuvati ricottu

Pri kupnji ricotte važno je obratiti pažnju na svježinu – trebala bi imati blag, mliječni miris i kremastu teksturu. Najbolje ju je čuvati u hladnjaku i konzumirati unutar nekoliko dana od otvaranja, jer ne sadrži konzervanse. Ako primijetite kiseli miris ili promjenu boje, to može biti znak kvarenja. A za one koji žele isprobati domaću verziju, ricottu je relativno jednostavno napraviti kod kuće uz mlijeko, kiseli dodatak poput limunovog soka i malo strpljenja.

Ricotta je izuzetno prilagodljiv sir koji se može koristiti u raznim jelima, bilo slanim ili slatkim. Njegova nutritivna vrijednost, blagi okus i jednostavna priprema čine ga popularnim izborom u mnogim kuhinjama diljem svijeta. Bilo da je koristite u klasičnim talijanskim receptima ili kao zdrav dodatak vašim obrocima, ricotta je izvrstan dodatak svakodnevnoj prehrani. Više o ovom talijanskom mekanom svježem siru možete doznati na Wikipediji.

Tagged