U zagrebačkom klubu Kontesa predstavljen je istarski pršut, a dodajmo da su ovu gastronomsku prezentaciju organizirali općina Tinjan, u suradnji s Turističkom zajednicom središnje Istre, Udrugom Gustus i članovima udruge Istarskog pršuta, kao i uz podršku grada Zagreba.
Najbolje iz svog proizvodnog opusa su u petak, 11. listopada 2019. godine, predstavili su u Zagrebu vodeći istarski pršutari. A oni su OPG pršuti Milohanić (Tinjan), Pršutarna Antolović (Tinjan), Pršutarna Dujmović (Tinjan), Pršutarna Jelenić (Sv. Petar u Šumi), OPG Franjul (Sv. Petar u Šumi), Pisinium d.o.o. (Pazin), Pršutarna Buršić (Vodnjan), Pršutarna Compari (Pula) i Pršutarna Tomaso (Sv. Lovreč).
- PROČITAJTE VIŠE: Autobusni kolodvor Zagreb – rezervacija karta i ostale informacije
Kada se spomenu specifični i prepoznatljivi okusi i arome Istre, jedna od prvih asocijacija je – njegovo veličanstvo istarski pršut! Kralj delicija i jedinstven u cijelom svijetu, istarski pršut jedan je od zaštitnih znakova istarske regije koji je nadaleko cijenjen…
Uz istarski pršut, okusi Istre su nakratko došli u metropolu
“Ovaj današnji gastro trenutak donio je okuse Istre u Zagreb. A ovo je ujedno i prilika da najavimo trinaesti po redu Internacionalni sajam pršuta u Tinjanu koji će se održati od 18. do 20. listopada 2019. godine. Dodat ću kako ovo događanje koje svake godine posjeti više od 25.000 ljudi predstavlja savršen spoj edukacije, degustacije, sporta, kulture i zabave. Hvala svima na odazivu. I vidimo se u Tinjanu!”, poručio je Goran Hrvatin, načelnik Općine Tinjan.
Ujedno, Tinjan je jedino mjesto koje nosi epitet Općine istarskog pršuta. A ove će se, 2019. godine, posjetiteljima na ISAP-u predstaviti najbolji pršutari iz Hrvatske, Austrije, Španjolske, Italije, Mađarske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. Svaki od pršuta koje ovi vrsni majstori budu izložili, s obzirom na geografsko porijeklo, ima svoju specifičnost i unikatnu notu mirisa i okusa. Upravo zbog različitosti i brojnih finesa vezanih uz proizvodnju i karakteristike, moto ovogodišnjeg ISAP-a je Dođi i pronađi svoju omiljenu fetu pršuta!
A kada govorimo o istarskom pršutu, njegova specifičnost je da se suši bez dima, kože i potkožnog masnog tkiva. Vrijeme sušenja je najmanje godinu dana, a struktura pravog istarskog pršuta mora biti takva da se topi u ustima. U pripremi se koriste sol, papar, češnjak te aromatično mediteransko bilje. Retro okus na nepcima mora dati notu lješnjaka ili badema, a nju se osjeti tako da se kod gutanja zalogaja pršuta začepi nos. Na taj način svatko može provjeriti je li riječ o pravom, izvornom istarskom pršutu. Više o ovoj mesnoj deliciji doznajte na Wikipediji.